Olimpijskie kwalifikacje w ręcznej

Oto krótkie podsumowanie rozegranych w świąteczny weekend turniejów kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich w piłce ręcznej.

ALICANTE: Awans uzyskały Hiszpania i Serbia

Wyniki:

Polska – Algieria 28:27

Hiszpania – Serbia 30:27

Serbia – Polska 25:25

Algieria – Hiszpania 20:28

Serbia – Algieria 26:18

Hiszpania – Polska 33:22

Tabela:

1. Hiszpania 6 pkt.

2. Serbia 3 pkt.

3. Polska 3 pkt.

4. Algieria 0 pkt.

To był oczywiście najważniejszy turniej z polskiego punktu widzenia. Bardzo mocno wierzyliśmy w awans podopiecznych trenera Wenty. Niestety nasza reprezentacja zawiodła na całej linii. Skończył się pewien etap w historii polskiej piłki ręcznej. Ale nie skończył się on ani dziś, ani wczoraj. Tyle że my, wierni kibice Orłów nie chcieliśmy tego widzieć. Mistrzostwa Świata w Szwecji. Mistrzostwa Europy w Serbii. Tam już było widać, że Polska odstaje od ścisłej światowej czołówki. Nie wygrywaliśmy ostatnio ważnych meczów z trudnymi przeciwnikami. Ale najbardziej boli to, że Polacy tak naprawdę awans na Igrzyska mieli już w kieszeni. Przez swoje frajerstwo, przez "nos" trenera Wenty, który tym razem nie zadziałał jak należy zmagania szczypiornistów w Londynie Bielecki i spółka obejrzą wygodnie siedząc w fotelu. Z tak ulubionym przez panów szczypiornitów piwem w ręku. Pora na zmiany. Trzeba to sobie jasno powiedzieć. Czas trenera Wenty chyba się skończył. Ale z drugiej strony – czy istnieje dla niego jakaś realna alternatywa? Na to muszą odpowiedzieć decydenci w Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Tak czy owak samolot poleci do Londynu bez Polaków. Wysiedli oni z niego w ostatnich dwóch minutach meczu z Serbią. Wykazali się wyjątkową, nawet jak na polskie standardy gościnnością.

Pozostałe dwa turnieje przebiegały zgodnie z oczekiwaniami znawców piłki ręcznej. Awans uzyskały drużyny najwyżej notowane – w stylu przekonującym i w sumie łatwo.

GOETEBORG: Awans uzyskały Szwecja i Węgry

Wyniki:

Węgry – Macedonia 28:26

Szwecja – Brazylia 25:20

Brazylia – Węgry 27:29

Macedonia – Szwecja 23:27

Brazylia – Macedonia 28:27

Szwecja – Węgry 26:23

Tabela:

1. Szwecja 6 pkt.

2. Węgry 4 pkt.

3. Brazylia 2 pkt.

4. Macedonia 0 pkt.

VARAZDIN: Awans uzyskały Chorwacja i Islandia

Wyniki:

Chorwacja – Japonia 36:22

Islandia – Chile 25:17

Chile – Chorwacja 15:35

Japonia – Islandia 30:41

Japonia – Chile 33:26

Chorwacja – Islandia 31:28

Tabela:

1. Chorwacja 6 pkt.

2. Islandia 2 pkt.

3. Japonia 2 pkt.

4. Chile 0 pkt.

UCZESTNICY MĘSKIEGO TURNIEJU PIŁKI RĘCZNEJ W LONDYNIE:

Wielka Brytania (gospodarz), Francja (mistrz świata), Argentyna (Igrzyska Panamerykańskie), Tunezja (mistrz Afryki), Dania (mistrz Europy), Korea Południowa (azjatycki turniej kwalifikacyjny), Hiszpania, Serbia, Szwecja, Węgry, Chorwacja, Islandia (światowe turnieje kwalifikacyjne)