Olimpijskie przymiarki – czerwiec 2015

Chyba wszyscy kochamy lato – czas kiedy bezkarnie możemy wylegiwać się na słońcu i zajadać ulubiony przysmak naszego dzieciństwa, czyli lody. Dla wszystkich fanów igrzysk olimpijskich jest to jednak okres w którym pilnie śledzą przebieg olimpijskich kwalifikacji. Dla wszystkich, którym upał i skwar dają się już we znaki mamy niestety złe wieści. Wraz z kolejnymi etapami walki biało-czerwonych o start w Rio będzie coraz goręcej!

strzelectwo

Jednym z najbardziej emocjonujących wydarzeń minionego miesiąca były zawody Pucharu Świata w strzelectwie, podczas których do zdobycia była pokaźna ilość olimpijskich kwalifikacji. Niestety ani w Fort Benning, ani w Monachium żadnemu z biało-czerwonych nie udało się zagwarantować sobie występu w Rio. Do najlepszych zaliczyć należy występy Tomasza Bartnika (16. w karabinie pneumatycznym w Fort Benning, 13. w trzech postawach w Monachium), Żanety Iwaszuk i Sylwii Bogackiej w karabinie pneumatycznym w Fort Benning (odpowiednio 18. i 19. miejsce), a także Dawida Migały i Bartosza Jasieckiego w karabinie leżąc (19. i 17. miejsce). Kwalifikacje  w różnych konkurencjach wywalczyły następujące kraje: USA (6), Serbia (4), Francja, Niemcy, Indie, Ukraina, Austria (3), Bułgaria, Kazachstan, Chiny, Japonia, Rosja, Korea Południowa (2), oraz po jednej Tajwan, Kuba, Egipt, Grecja, Meksyk, Mongolia, Portugalia, Turcja, Chorwacja, Włochy i Tajlandia. 

W międzyczasie poznaliśmy pierwszych uczestników turniejów rugby. Awans uzyskały po cztery najlepsze drużyny tegorocznego cyklu World Series. Wśród pań kwalifikację wywalczyły zatem Nowozelandki, Kanadyjki, Australijki i Brytyjki, zaś wsród mężczyzn drużyny Fidżi, RPA, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. W holenderskim Haarlemmermeer o przepustki walczyły natomiast specjalistki od pływania synchronicznego. Bilety do Rio mogą bukować już zespół i duet z Rosji oraz duet z Ukrainy. 

Polacy w olimpijskich rankingach

Judo: Walka o punkty do olimpijskiego rankingu judoków wchodzi w decydującą fazę. Od czerwca punkty zdobywane podczas turniejów będą liczone jako 100%, a nie jak do tej pory jako 50%. Po pierwszym etapie rywalizacji na miejscach premiowanych awansem znajdują się Agata Perenc (-52 kg), Agata Ozdoba (-57 kg), Katarzyna Kłys (-70 kg), Daria Pogorzelec (-78 kg), Paweł Zagrodnik (-66 kg, pula europejska), Łukasz Błach (-81 kg) oraz Maciej Sarnacki (+100 kg). 

Kolarstwo górskie: Wraz z początkiem nowego sezonu Pucharu Świata doszło do pewnych roszad w rankingach kolarstwa górskiego. Na szóste miejsce z piątego spadły Polki, jednakże wciąż mogą liczyć na maksymalną ilość dwóch kwalifikacji. Na 29. miejsce spadli Polacy, którzy coraz bardziej oddalają się od 23. miejsca – ostatniego dającego awans przynajmniej jednego kolarza. 

Kolarstwo szosowe: W rankingu światowym mężczyzn, które zadecyduje o rozdaniu olimpijskich kwalifikacji Polska zajmuje jedenaste miejsce, co gwarantuje nam cztery kwalifikacje na igrzyska. Piątą lokatę, czyli ostatnią dającą awans pięciu kolarzy, zajmują Holendrzy. Wraz z dniem 1 czerwca wystartował ranking pań.

Kolarstwo torowe: Do żadnych zmian nie doszło w rankingu kolarzy torowych.  Gdyby ranking zamknięto dziś w Rio zobaczylibyśmy jednego zawodnika w sprincie i keirinie, zawodniczkę w omnium i zawodniczkę w sprincie.

Triathlon: Wciąż dwie polskie triathlonistki – Agnieszka Jerzyk i Maria Cześnik znajdują się na miejscach premiowanych awansem na igrzyska. Należy jednak zaznaczyć, że Polki aby myśleć o utrzymaniu tych pozycji powinny notować lepsze występy na arenie międzynarodowej. Swojego rankingu wciąż nie poprawił najlepszy z Polaków. Mateusz Kaźmierczak jest bowiem 123. a ostatnie premiowane awansem miejsce zajmuje Argentyńczyk Tellechea (60. lokata). 

Jeździectwo: W indywidualnym rankingu skoków grupy C, siódmy jest Jarosław Skrzyczyński. Awans da Polakowi wyłącznie pierwsza lokata, zajmowana obecnie przez Turka Omera Karaevli. W klasyfikacji ujeżdżenia szósta jest Aleksandra Szulc, a siódmy Tomasz Kowalski. Miejsca premiowane awansem zajmują Rosjanka Merkulova i Estonka Puvi. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w rankingu WKKW jest Kamil Rajnert (11. lokata) i jest narazie daleki od miejsca dającego awans. Warto zaznaczyć jednak, że Polacy mają szansę na kwalifikację z łączonego rankingu wszystkich grup, jednak będzie on brany pod uwagę dopiero po zamknięciu rankingów grupowych. 

Taekwondo: Świetne starty Polek w ostatnich Mistrzostwach Świata (minimalne porażki w półfinałach) delikatnie poprawiły ich pozycję w rankingach olimpijskich. W wadze +67 kg jedenastą lokatę (biorąc pod uwagę jedną zawodniczkę z jednego kraju) okupuje Aleksandra Kowalczuk, w wadze -67 kg 22. lokatę zajmuje Aleksandra Krzemieniecka, a 21. w -80 kg jest Piotr Paziński. Pozostali Polacy sklasyfikowani są na dalszych lokatach. Awans na igrzyska zapewni miejsce w czołowej szóstce rankingu. 

Golf: Nie poprawia się niestety sytuacja rankingowa naszych golfistów. Martyna Mierzwa pomimo startu w turnieju serii LET spadła na 1003. lokatę, zaś 1584. pozycję w rankingu mężczyzn zajmuje Paweł Japoł, tak samo jak debiutujący w zestawieniu Thomas Bosco-Ćwiok. 

Najnowsze rankingi w badmintonie, tenisie stołowym i szermierce nie zostały jeszcze opublikowane. Więcej napiszemy o nich w kolejnym odcinku „Przymiarek”. 

Bilans zysków i strat:

Zyski:

– Lekkoatletyka (1): sztafeta 4×400 m (K)
– Żeglarstwo (3): RS:X (K), RS:X (M), Laser (M)

Straty:

– Piłka nożna (2): K, M
– Gimnastyka sportowa (1): drużyna M

Czerwiec z kwalifikacjami

Jednym z najbardziej interesujących wydarzeń w czerwcu będą I Igrzyska Europejskie w Baku. Impreza będzie szansą dla reprezentantów wielu dyscyplin na zdobycie bezpośredniej kwalifikacji na Rio lub na poprawienie swojej sytuacji w rankingu olimpijskim. Najbardziej wzbogacić mogą się specjaliści od strzelectwa. Najlepszy niezakwalifikowany zawodnik lub zawdoniczka w każdej z konkurencji wywalczy dla swojego kraju olimpijską przepustkę. O kwalifikacje dla Polski walczyć będą Klaudia Breś, Agnieszka  Nagay, Paula Wrońska, Aleksandra Jarmolińska, Kamil Gersten, Konrad Białek, Piotr Daniluk, Dawid Migała, Piotr Kowalczyk, Jakub Trzebiński i Wojciech Knapik. O przepustki powalczą także triahloniści – Agnieszka Jerzyk, Maria Cześnik, Mateusz Rak i Miłosz Sowiński. Aby zagwarantować sobie wyjazd bo Rio muszą oni jednak wspiąć się na wyżyny swoich możliwości stanąć w Baku na najwyższym stopniu podium. Takie same zasady obowiązują tenisistów stołowych. Mistrzowie Igrzysk w Baku zapewnią sobie zatem start w Rio. My najmocniej będziemy ściskać kciuki za Li Qian, Natalię Partykę, Katarzunę Grzybowską, Wanga Zneg Yi, Daniela Góraka i Jakuba Dyjasa. Ponadto o punkty do rankingów powalczą judocy i taekwondziści. 

Od wtorku o pierwsze przepustki walczyć będą skoczkowie do wody. Złoci medaliści Mistrzostw Europy w Rostocku w każdej z indywidualnych konurencji zapewnią sobie prawo startu w Rio. Biało-czerwonych barw podczas ME bronić będą Andrzej Rzeszutek i Kacper Lesiak. Z niezwykłym zainteresowaniem obserwować będziemy rywalizację w 3. rundzie Ligi Światowej w hokeju na trawie. W dniach 20 czerwca-5 lipca w Antwerpii o awans do Rio walczyć będą obie nasze reprezentacje. Polki w grupie zmierzą się z Australią, Nową Zelandią, Belgią i Indiami, zaś panowie rywalizować będą z Australią, Pakistanem, Indiami i Francją. Cztery najlepsze drużyny awansują do ćwierćfinałów. Według zasad kwalifikacji trzy najlepsze drużyny z każdego z turniejów wywalczą prawo startu w Rio, choć tak na prawdę nawet dalsze miejsce może dać awans, gdyż z grona zakwalifikowanych z LŚ wypadną w późniejszym terminie mistrzowie poszczególnych kontynentów. Druga grupa męskich reprezentacji rozpoczęła już rywalizację w Buenos Aires, zaś drugi turniej pań odbędzie się w dniach 10-21.06 w Valencii. 

Pracowity miesiąc mają przed sobą pięcioboiści. Najpierw w dniach 12-14 czerwca wystąpią oni w finale Pucharu Świata z którego awans na Rio wywalczą tylko zwycięscy zawodów indywidualnych. Do zawodów w Mińsku z grona reprezentantów Polski zakwalifikowali się Oktawia Nowacka, Anna Maliszewska, Natalia Hachulska oraz Szymon Staśkiewicz i Michał Gralewski. W dniach 28 czerwca – 6 lipca w Berlinie odbędą się natomiast Mistrzostwa Świata, a przepustki do Rio wywalczą w nich medaliści zmagań indywidualnych. Bój o Rio rozpoczynają także koszykarki. Mistrzynie Eurobasketu 2015, które zostanie rozegrany w Rumunii i na Węgrzech zapewni sobie prawo startu w IO’16. Drużyny z miejsc 2-5. awansują natomiast do światowego turnieju kwalfikacyjnego. W mistrzostwach zobaczymy m.in Polki, które w grupie zmierzą się z Turcją, Białorusią, Grecją i Włochami. 

Rywalizację w Mistrzostwach Świata rozpoczęły już najlepsze piłkarki. Rozgrywany w Kanadzie turniej jest kwalifikacją olimpijską dla drużyn ze strefy UEFA – awans na igrzyska uzyskają trzy najlepsze europejskie drużyny czempionatu. W dniach 13-14 czerwca w amerykańskim Cary o występ w Rio powalczą najlepsi rugbyści i rugbystki strefy NACRA, czyli Ameryki Północnej i centralnej. Najlepsza męska i damska drużyna tego turnieju wywalczy kwalifikację na igrzyska w Rio. Ponadto cztery przepustki czekają na rozdysponowanie w ME U-21 w piłce nożnej mężczyzn, które zorganizują Czesi, a tylko jedna z Finale Ligi Światowej piłkarzy wodnych w Bergamo. 

Pod koniec miesiąca rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata w siatkówce plażowej, których zwycięzcy zapewnią sobie miejsce w turnieju olimpijskim oraz Mistrzostwa Świata w żeglarskiej klasie Nacra, podczas których do zdobycia będą trzy kwalifikacje. 

Mateusz Górecki2036 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password