Olimpijskie przymiarki – grudzień 2017

Do Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu pozostały już tylko nieco ponad dwa miesiące. Eksperci rozpoczynają swoje medalowe typowania i to pomimo, iż gros sportowców wciąż musi walczyć o swój występ na najważniejszej imprezie sportowej świata. Jesteście ciekawi jak w tej walce spisują się biało-czerwoni? Trafiliście idealnie!

Kwalifikacje do igrzysk zakończyli już specjaliści od short-tracku. Ambicje naszej kadry były chyba większe, ale nie mamy co narzekać. W sumie nasi zawodnicy wywalczyli pięć kwalifikacji. Dwie na dystansie 500 metrów kobiet oraz po jednej na 1000 i 1500 metrów kobiet i 500 metrów mężczyzn. Największy udział w tych zdobyczach mieli Natalia Maliszewska, Magdalena Warakomska i Bartosz Konopko, ale należy pamiętać, że wszystkie kwalifikacje zostały wywalczone na konto kraju, a nie konkretnych zawodników.
Embed from Getty Images

Trzy Puchary Świata mają za sobą łyżwiarze szybcy. Zawody te mają niebagatelny wpływ na kwalifikacje olimpijskie, bowiem na podstawie ich wyników układane są dwa rankingi – punktowy, będący niejako odzwierciedleniem sytuacji w klasyfikacji Pucharu Świata oraz ranking czasowy, w którym uwzględniani są zawodnicy uzyskujący dobre czasy na poszczególnych dystansach, którzy zarazem są sklasyfikowani zbyt nisko w rankingu punktowym, by myśleć o awansie. Na ten moment biało-czerwoni są w posiadaniu 21. miejsc startowych:

Awans z rankingu punktowego:
4. Polska (wyścig drużynowy K/ 6 miejsc)*
9. Katarzyna Bachleda Curuś (1500 m/ 20 miejsc)
16. Natalia Czerwonka (100o m/ 20 miejsc)
19. Magdalena Czyszczoń (mass start/ 24 miejsca)
20. Natalia Czerwonka (1500 m/ 20 miejsc)

8. Artur Waś (500 m/ 20 miejsc)
13. Konrad Niedźwiedzki (1500 m/ 20 miejsc)
19. Jan Szymański (1500 m/ 20 miejsc)
21. Konrad Niedźwiedzki (mass start/ 24 miejsca)

Awans z rankingu czasowego:
2. Karolina Bosiek (3000 m/ 8 miejsc)
3. Katarzyna Bachleda-Curuś (3000 m/ 8 miejsc)
5. Luiza Złotkowska (1500 m/12 miejsc)
7. Luiza Złotkowska (3000 m/ 8 miejsc)
11. Karolina Bosiek (1000 m/ 12 miejsc)

1. Polska (wyścig drużynowy M/ 2 miejsca)
3. Artur Nogal (500 m/ 16 miejsc)
4. Zbigniew Bródka (1500 m/ 16 miejsc)
5. Piotr Michalski (1000 m/ 16 miejsc)
6. Sebastian Kłosiński (1000 m/ 16 miejsc)
8. Piotr Michalski (500 m/ 16 miejsc)
8. Jan Szymański (5000 m/ 8 miejsc)

Lista rezerwowych:
2. Natalia Czerwonka (500 m)
5. Kaja Ziomek (500 m)
5. Magdalena Czyszczoń (5000 m)

3. Roland Cieślak (mass start)
4. Adrian Wielgat (5000 m)

* w nawiasie podano liczbę kwalifikacji, które można zdobyć na danym dystansie z danego rankingu

Bilans zysków i strat

Zyski
– Biathlon (5): wszystkie konkurencje K
– Łyżwiarstwo figurowe (1): pary taneczne
– Short-track (5): 500 m K (2), 1000 m K, 1500 m K, 500 m M

Straty:
– Biathlon (1): sztafeta M
– Curling (3): drużynowo K, drużynowo M, pary mieszane
– Łyżwiarstwo figurowe (4): soliści, solistki, pary sportowe, drużynowo
– Short-track (1): sztafeta K, 1000 m M, 1500 m M, sztafeta M

Polacy w rankingach

Biathlon: Pierwsze starty nowego sezonu nie były zbyt udane dla naszych biathlonistów, ale mimo to zachowują oni szanse na awans. W rankingu zawodników z krajów, które nie wywalczył jeszcze żadnej przepustki Grzegorz Guzik jest trzeci, Łukasz Szczurek szósty, a Andrzej Nędza-Kubiniec dziewiąty. Awans z tej klasyfikacji wywalczy sześciu zawodników.

Biegi narciarskie: W rankingu biegaczy narciarskich bez zmian. Wciąż nasze panie mogą liczyć na cztery kwalifikacje, a panowie na dwie. Normy A spełnia ośmiu polskich biegaczy i pięć biegaczek.
Embed from Getty Images

Bobsleje: Na dziś w rywalizacji bobsleistów oglądalibyśmy tylko dwójkę prowadzoną przez Mateusza Lutego, który po bardzo dobrych występach w Pucharze Europy zajmuje 21. miejsce w rankingu. Jakub Stano jest 68., a Jakub Zakrzewski 71. Aby myśleć o występie w Pjongczangu musieliby oni awansować w okolice czołowej „40”. Lutemu niewiele brakuje do awansu także w czwórkach. Polak w rankingu jest w tej chwili 44. i traci zaledwie dwie lokaty i osiem punktów do ostatniego zakwalifikowanego, Słowaka Radka Matouska. Stano jest natomiast 56.

Kombinacja norweska: Tutaj praktycznie pewna występu w olimpijskiej rywalizacji jest już trójka biało-czerwonych. Wciąż walczymy jednak o komplet czterech miejsc i możliwość wystawienia drużyny. Po pierwszym miesiącu sezonu olimpijskiego jesteśmy tego niezwykle bliscy, bowiem ranking przewiduje dla nas dodatkowe miejsce do drużyny i teraz nie pozostaje nam nic innego jak utrzymać ten stan rzeczy do momentu zamknięcia rankingów.

Narciarstwo alpejskie: Alpejczycy w inauguracyjnych zawodach sezonu olimpijskiego spisywali się dość słabo i nie poprawili swojej sytuacji w olimpijskich rankingach. Na dziś w Pjongczangu wystartowałaby jedna Polka i jeden Polak.
Embed from Getty Images

Narciarstwo dowolne: Pewna startu w olimpijskiej rywalizacji jest już skicrossistka Karolina Riemen-Żerebecka. Pozostałych Polaków próżno szukać w rankingach, choć kto wie czy o awans nie powalczy Colin Lang. Specjalista od jazdy po muldach w minionym miesiącu po raz pierwszy od trzech lat wystartował w międzynarodowych zawodach.

Saneczkarstwo: Sytuacja Polaków w rankingach olimpijskich jest bardzo dobra. Aktualnie prawo startu w Pjongczangu mają dwie nasze jedynkarki, dwóch jedynkarzy i jedna dwójka, co daje nam również możliwość wystawienia sztafety.

Skeleton: Awans na igrzyska polskich skeletonistów byłby ogromną niespodzianką. Polacy spisują się w tej dyscyplinie coraz lepiej, ale igrzyska to jeszcze odległa perspektywa. W rankingu pań Marta Orłowska jest 70, a ostatnia zakwalifikowana Europejka to Szwajcarka Marina Gilardoni (20. miejsce). W klasyfikacji panów Michał Jakubczyk zajmuje 86., a Wład Poływacz 101. miejsce. Ostatni zawodnik z awansem to Rumun Dorin Velicu (61. lokata).

Skoki narciarskie: Awans pięciu polskich skoczków jest sprawą pewną. Wciąż o kwalifikacje walczą nasze panie, które na liście rezerwowej zajmują miejsca 12-13 i aby myśleć o kwalifikacji na igrzyska muszą zacząć punktować w zawodach Pucharu Świata.

Snowboard: W slalomie awans na igrzyska ma na dziś czwórka naszych zawodników – trzy panie i jeden pan. Kolejnych dwóch Polaków zajmuje miejsca na liście rezerwowej – 11. i 13. lokatę. Po jednym zawodniku i zawodniczce moglibyśmy wystawić w snowboardcrossie. W big air i slopestyle’u Polacy sklasyfikowani są wśród rezerwowych – 28. jest Piotr Tokarczyk, a 21. Katarzyna Rusin.
Embed from Getty Images

Grudzień z kwalifikacjami

Ostatni akt walki o igrzyska czeka łyżwiarzy szybkich, którzy w Salt Lake City powalczą w ostatnich zawodach zaliczanych w rankingów olimpijskich. O poprawę sytuacji w klasyfikacjach i awans na igrzyska zawalczą: Zbigniew Bródka, Roland Cieślak, Sebastian Kłosiński, Piotr Michalski, Konrad Niedźwiedzki, Artur Nogal, Jan Szymański, Artur Waś, Adrian Wielgat, Katarzyna Bachleda-Curuś, Karolina Bosiek, Natalia Czerwonka, Magdalena Czyszczoń, Katarzyna Woźniak, Kaja Ziomek, Luiza Złotkowska.

Tradycyjnie kolejne starty czekać będą saneczkarzy, narciarzy oraz bobsleistów i skeletonistów. Sezon olimpijski starami w Pucharze Świata zainaugurują snowboardziści i narciarze dowolni. O ostatnie kwalifikacje walczą natomiast specjaliści i specjalistki od curlingu. Turniej kwalifikacyjny, rozgrywany w Pilźnie relacjonujemy na łamach naszego portalu.

UWAGA! We wszystkich rankingach uwzględniliśmy pozycje reprezentantów Rosji. Międzynarodowy Komitet Olimpijski po wykluczeniu reprezentacji tego kraju z Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu nie poinformował w jaki sposób będą oni mogli zakwalifikować się do tych zawodów. Dla naszych rozważań przyjęliśmy zatem, że kwalifikacje będą odbywać się na podstawie ogólnych wytycznych, przyjętych dla wszystkich krajów. 

Mateusz Górecki2025 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password