Olimpijskie przymiarki – listopad 2015

Olimpijski rok 2015 powoli dobiega końca, ale emocji wciąż nie brakuje. W październiku nasi sportowcy zapewnili sobie kilka kolejnych biletów do Rio. Mamy nadzieję, że w ich ślady pójdą Ci, którzy w listopadzie staną do walki o spełnienie olimpijskich marzeń.

żagle 470 skrzypulec asW październku olimpijskich emocji mieliśmy  co niemiara. Najważniejsze były dla nas zwłaszcza wydarzenia na akwenach żeglarskich. W Hajfie o przepustkę olimpijską biła się załoga 470 – Irmina Mrózek-Gliszczyńska i Agnieszka Skrzypulec. Dla Polek były to niezwykle udane regaty, które zakończyły ostatecznie na szóstej lokacie i są już pewne występu w Rio de Janeiro.

Równie interesujące były dla nas Mistrzostwa Świata w klasie RS:X. I choć nasi deskarze kwalifikacje na Rio zapewnili sobie już wcześniej, to walka o krajowe nominacje rozgrzała kibiców do czerwoności. Ostatecznie o olimpijskie medale powalczą dla Polski debiutanci – Piotr Myszka, który pokonał prowadzącego przed MŚ w Omanie Pawła Tarnowskiego oraz Małgorzata Białecka, która po niezwykle wyrównanej walce o jeden punkt pokonała Zofię Noceti-Klepacką.

Nieoczekiwany obrót przyjęły sprawy na bokserskich Mistrzostwach Świata w Doha. Nasi wicemistrzowie Europy – Igor Jakubowski i Tomasz Jabłoński odpadli już w drugiej rundzie, natomiast Dawid Jagodziński był bliski sprawienia niespodzianki i aawansu na igrzyska, ale ostatecznie poległ w ćwierćfinale. Kilka dni później AIBA poinformowała jednak, że Jabłoński może już szykować się do występu w Rio. Wszystko dzięki Kubańczykowi Arlanowi Lopezowi, który awansując do finału w Doha, „odblokował” dodatkowe miejsce z rankingu World Series of Boxing, które zajął właśnie nasz pięściarz.

Słodko-gorzki smak miały dla nas Mistrzostwa Świata w gimnastyce sportowej. W Glasgow żadnej z naszych gimnastyczek nie udało się przejść eliminacji, a drużyna w składzie Marta Pihan-Kulesza, Katarzyna Jurkowska-Kowalska, Alma Kuc, Gabriela Janik, Claudia Chmielowska i Klara Kopeć uplasowała się na dziewiętnastej lokacie. Tym samym w Rio na pewno nie wystawimy drużyny, jednak dwie nasze reprezentantki awansowały do zawodów testowych z których awans będzie mogła uzyskać jednak tylko jedna z nich. Słaby występ zanotował nasz jedynak, Adam Rzepa, który definitywnie pogrzebał szanse naszych gimnastyków na występ na igrzyskach.

Polacy w olimpijskich rankingach

Badminton: W badmintonowych rankingach wciąż najlepiej stoją szanse debla Adam Cwalina/Przemysław Wacha, który zajmuje w nim 20. miejsce i uzyskałby awans jako trzynasta para. 51. wśród singlistów jest Adrian Dziółko, jednak biorąc pod uwagę limity krajowe, nasz reprezentant jest 27. i na dziś zagrałby w Rio. Na miejsce premiowane awansował mikst Nadia Zięba i Robert Mateusiak, który zajmuje 16. miejsce, a biorąc pod uwagę limity krajowe jest 13. W singlu pań Weronika Grudzina jest 193., zaś w kobiecym deblu Kornelia Marczak i Magdalena Machnik zajmują 297. pozycję.

Golf: W rankingu golfistów sklasyfikowana jest spora grupa naszych reprezentantów. Wszyscy okupują jednak odległą, 1703. lokatę. Z rankingu pań zniknęło nazwisko Martyny Mierzwy, co oznacza, że żadna z Polek nie jest sklasyfkowana w walce o olimpijski występ.

Jeździectwo: Na czwartą lokatę w rankingu skoków grupy C spadł Jarosław Skrzyczyński, który aby myśleć o występie w Rio musi wyprzedzić dwójkę reprezentantów Rosji oraz liderkę rankingu, Czeszkę Zelinkovą. Szósty jest Łukasz Wasilewski, siódmy Andrzej Opłatek, a ósmy Krzysztof Ludwiczak. Wciąż siódma w rankingu ujeżdżenia jest Żaneta Skowrońska. Awans na igrzyska da jedno z dwóch pierwszych miejsc. W klasyfikacji WKKW szóstą lokatę okupuje Paweł Spisak. Aby wystartować w Rio nasz jeździec musi zająć jednak pierwsze miejsce.

Judo: Sytuacja polskich judoków jest poprawna, ale po dobrym początku kwalifikacji liczyliśmy na znacznie więcej. Na miejscach premiowanych awansem znajdują się obecnie Maciej Sarnacki (+100 kg), Katarzyna Kłys (-70 kg), Agata Ozdoba (-63 kg) oraz Daria Pogorzelec (-78 kg). Dwie ostatnie zawodniczki doznały jednak zerwania więzadeł krzyżowych i będą pauzować przez kilka miesięcy.

Kolarstwo BMX: W olimpijskim rankingu Polacy spadli z 48. na 51. lokatę. Ostatnią premiowaną awansem, trzynastą lokatę okupują Japończycy. Panie nie zostały sklasyfikowane.

Kolarstwo górskie: Powoli w górę rankingu pną się nasi kolarze górscy. Aktualnie plasują się oni na 26. lokacie, trzy lokaty za Brytyjczykami, którzy na dzień dzisiejszy byliby ostatnią zakwalifikowaną ekipą. Nasze panie wciąż plasują się na siódmej lokacie, premiowanej awansem dwóch zawodniczek.

Maja Włoszczowska w Szwajcarii

Kolarstwo szosowe: Mimo, iż wszystkie wyścigi zaliczane do rankingu olimpijskiego są już za nami to wciąż nie mamy pewności ilu naszych kolarzy zobaczymy na trasie w Rio. Polacy z rankingu olimpijskiego zdobyli co prawda cztery miejsca, ale punkty zdobywało do niego tylko trzech biało-czerwonych. Na ostateczny rozdział miejsc musimy zatem poczekać do pierwszego stycznia. W rankingu pań Polki wciąż okupują dziesiątą lokatę, premiowaną awansem trzech kolarek.

Kolarstwo torowe: Bardzo dobre starty naszych reprezentantów w ME i PŚ znalazły swoje odzwierciedlenie w olimpijskim rankingu. Na ósmym miejscu sklasyfikowana jest drużyna sprinterów, która wypracowała już solidną, 87-punktową przewagę nad Rosjanami. Ta kwalifikacje daje nam także dwa miejsca do indywidualnego sprintu i keirinu. Straty w rankingu omnium odrabia powoli Adrian Tekliński, który jest aktualnie 22. Ostatnie miejsce z puli europejskiej zajmują obecnie Szwajcarzy (11. miejsce). Swoją pozycję w rankingu odbudowuje już także drużyna pań, która awansowała na dziesiątą lokatę i aby myśleć o występie w Rio musi wyprzedzić sklasyfikowane oczko wyżej Rosjanki. W rankingu omnium Polki są dziewiąte w gronie Europejek. Wiemy jednak, że żadna z naszych reprezentantek nie uzyskała prawa startu w tegorocznym PŚ co oznacza, że tę pozycję z pewnością utracimy. W sprincie drużynowym biało-czerwone są dopiero 20. i nie mają wiekszych szans na awans. Daleko sklasyfikowane są nasze sprinterki także w rankingu indywidualnym.

Pięciobój nowoczesny: Na chwilę obecną Polki znajdują się wysoko w rankingu olimpijskim, do którego punkty zbierają od czerwca br. do końca maja przyszłego roku – licząc tylko zawodniczki, które jeszcze nie mają kwalifikacji, Aleksandra Skarzyńska jest trzecia, Anna Maliszewska czwarta, a Natalia Hachulska dziesiąta. W rankingu panów Szymon Staśkiewicz zajmuje pierwsze miejsce,Jarosław Świderski jest trzeci, Sebastian Stasiak szósty, a Michał Gralewski siedemnasty spośród niezakwalifikowanych jeszcze na igrzyska. Należy jednak dodać, że Polacy mają na swoim koncie punkty za udział w Mistrzostwach Polski i Białorusi, podczas gdy rywale w tych zawodach nie startowali.

Siatkówka plażowa: Polacy wciąż mogą myśleć o komplecie kwalifikacji na igrzyska. Para Fijałek/Prudel na ten moment uzyskałaby kwalifikację z 11. lokaty, zaś duet Piotr Kantor/Bartosz Łosiak z 12. miejsca. Panie muszą natomiast drżeć o choćby jedną kwalifikację. Para Kinga Kołosińska/Monika Brzostek uzyskałaby aktualnie awans z jednej z ostatnich lokat.

Szermierka: W miarę pewna awansu na igrzyska może być drużyna szablistek. Polki awans uzyskałyby dzięki braku ekipy z Afryki w czołowej „16”. Polki mają lekką przewagę nad Chinkami, ale wciąż mogą liczyć na wyprzedzenie Włoszek i awans z puli europejskiej. Sytuacja pozostałych drużyn jest znacznie gorsza. Szpadzistki są czternaste, tak samo jak floreciści, zaś szpadziści sklasyfikowani są na piętnastej lokacie.

W rankingach indywidualnych także nie jest różowo. Najlepiej stoją notowania florecistek. Hanna Łyczbińska jest w rankingu kontynentalnym trzecia, Węgierką Ediną Knapek i Niemką Carolin Golubytskyi, które na ten moment pojechałyby do Rio. W męskim florecie 34. jest Piotr Janda (kwalifikację daje 3. miejsce), w szpadzie 12. lokatę okupuje Radosław Zawrotniak (kwalifikację daje 6. miejsce) a w szabli 24. w rankingu europejskim jest Marcin Koniusz (kwalifikację daje jedno z dwóch pierwszych miejsc). W rankingu szpadzistek siedemnasta jest Renata Knapik-Miazga. W tej broni dominują niestety Europejki, co oznacza, że Polka musi zająć co najmniej trzecie miejsce by wywalczyć awans.

Taekwondo: Coraz mniej czasu na zdobywanie punktów do rankingu mają specjaliści od taekwondo. Niestety lokaty naszych reprezentantów nie dają im większych szans na zdobycie przepustek. Najwyżej sklasyfikowani są Aleksandra Kowalczuk – trzynasta w wadze +67 kg oraz Karol Robak – 17. w wadze -68 kg.

Tenis stołowy: Na dzień dzisiejszy z rankingu pań awans uzyskałaby Li Qian – z ostaniej, 22. lokaty. W rankingu panów Polacy sklasyfikowani są poza czołową „60”. Warto jednak zaznaczyć, że ranking olimpijski zostanie wykorzystany dopiero po rozegraniu turniejów kwalifikacyjnych.

Tenis ziemny: Jedyną pewniaczką do startu w Rio jest Agnieszka Radwańska, która walczyć będzie już nie o sam start, a o jak najlepsze rozstawienie w turnieju olimpijskim. Na pograniczu kwalifikacji są pozostałe nasze singlistki – Magda Linette i Urszula Radwańska. Miejsce premiowane awansem zajmuje aktualnie także Jerzy Janowicz, a w deblu Marcin Matkowski, Łukasz Kubot, Alicja Rosolska i Klaudia Jans-Ignacik.

Triathlon: Sporo zmian w rankingu triathlonowym. Ze stawki premiowanej awansem wypadła Maria Cześnik, która aby wrócić na miejsce kwalifikujące na igrzyska musi awansować o co najmniej cztery lokaty. Dość pewna awansu może być natomiast Agnieszka Jerzyk. 123. jest w rankingu Mateusz Kaźmierczak, który aby myślec o starcie w Rio musi awansować na co najmniej 61. lokatę.

Bilans zysków i strat

Zyski:

– Boks (1): 75 kg (M) 
– Kajakarstwo (7): K1-500, K2-500, K1-200, K4-500 (K); C1-1000, K1-200, C2-1000 (M)
– Kajakarstwo górskie (4): K-1 (K), K-1, C-1, C-2 (M)
– Kolarstwo szosowe (1): jazda indywidualna na czas (M)

– Lekkoatletyka (1): sztafeta 4×400 m (K)
– Łucznictwo (1): indywidualnie (K)

– Pięciobój nowoczesny (1): indywidualnie (K)
– Pływanie (4): sztafeta 4×100 m dowolnym (K); 4×100 m dowolnym, 4×200 m dowolnym, 4×100 zmiennym (M)
– Strzelectwo (5): 2 x karabin 3 postawy (K), 2 x karabin pneumatyczny (K), skeet (K)
– Wioślarstwo (6): W2x (K), LW2x (K), W4x (K), LM2x (M), M4x (M), M1x (M)

– Żeglarstwo (4): RS:X (K), RS:X (M), Laser (M), 470 (K)

Straty:

– Gimnastyka artystyczna (2): wielobój indywidualny, wielobój drużynowy
– Gimnastyka sportowa (9): wszystkie konkurencje M, drużynowo (K)
– Hokej na trawie (2): K, M
– Jeździectwo (3): skoki drużynowo, ujeżdżenie drużynowo, WKKW drużynowo
– Koszykówka (2): K, M 

– Kajakarstwo (1): K4-500 (M)
– Piłka nożna (2): K, M
– Piłka wodna (2): K, M
– Pływanie synchroniczne (2): duet, drużyna
– Rugby (2): K,M

Listopad z kwalifikacjami

To, co dla polskiego kibica najważniejsze, zaplanowano dopiero na koniec miesiąca. Tak jak w październiku naszą uwagę skupiać będą na sobie głównie żeglarze. W dniach 17-22 listopada w Argentynie o jedną z trzech przepustek w klasie 49er powalczą dwie polskie załogi – Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński i Tomasz Januszewski z Jackiem Nowakiem. W krajowych kwalifikacjach prowadzą aktualnie ci pierwsi, o dwa punkty przed rywalami.

żagle 49er 23

W tym samym dniu, ale w omańskim Al-Mussanah swój czempionat rozpoczną  panie specjalizujące się w klasie Laser Radial. Na starcie pojawią się trzy nasze reprezentantki – Anna Weinzieher, Paulina Czubachowska i prowadząca w krajowych eliminacjach Agata Barwińska, która ma na swoim koncie osiem punktów za dobry występ w Mistrzostwach Europy. W Omanie do zdobycia będą cztery przepustki na Rio. Zawody potrwają do 26 listopada.

Od 20. do 30. listopada walkę o kwalifikacje olimpijskie rozegrają finniści. W rywalizacji o jedną z czterech przepustek zobaczymy dwóch naszych reprezentantów – olimpijczyka z Londynu, Piotra Kulę oraz wicemistrza świata U-21, Miłosza Wojewskiego. Żaden z naszych zawodników nie zdobył jeszcze punktów do krajowych kwalifikacji.

bonk podnoszenie ciężarów 134

Jednak nie samym żeglarstwem człowiek żyje. W dniach 20-28 listopada na pomoście w Huston walczyć będą sztangiści. Najsilniejsi ze sportowców rywalizować będą głównie o punkty do olimpijskiego rankingu, który otwarty został już podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Świata. Punkty z MŚ w Ałmatach zostaną  dodane do punktów z MŚ 2015 w Houston i w ten sposób sześć najlepszych reprezentacji z rankingu męskiego wywalczy po sześć kwalifikacji, drużyny z miejsc 7-12 uzyskają po pięć przepustek, dla miejsc 13-17 przewidziano po cztery kwalifikacje, zaś ekipy, które zajmą miejsca 19-24 wywalczą po trzy przepustki. Kolejne lokaty nie będą premiowane kwalifikacjami. Z rankingu pań dziewięć najlepszy drużyn wywalczy po cztery kwalifikacje, drużyny z miejsc 10-16 po trzy, zaś miejsca 17-21 premiowane będą dwoma miejscami startowymi. Tabele kwalifikacyjne zostaną utworzone na podstawie wyników 6 najlepszych mężczyzn i 4 kobiet z danego kraju. Za zajęte miejsca zawodnicy mogą zdobywać punkty, według skali: 1. miejsce – 28 pkt, 2. miejsce – 25 pkt, 3. miejsce – 23 pkt, 4. miejsce – 22 pkt, aż do miejsca 25. premiowanego jednym „oczkiem”. Po pierwszej części kwalifikacji panowie plasują się na miejscu czternastym (4 kwalifikacje), zaś panie sklasyfikowane są dopiero na 27. miejscu (brak kwalifikacji).

W Houston polskich barw bronić będą: 
kat 48 kg – Wioleta Jastrzębska
kat. 58 kg – Joanna Łochowska, Aleksandra Klejnowska-Krzywańska
kat. 69 kg – Patrycja Piechowiak
kat. 75 kg – Małgorzata Wiejak
kat. + 75 kg – Aleksandra Mierzejewska, Sabina Bagińska
kat. 77 kg – Krzysztof Szramiak
kat. 94 kg – Adrian Zieliński, Tomasz Zieliński
kat. 105 kg – Bartłomiej Bonk, Arkadiusz Michalski
kat. + 105 kg – Krzysztof Klicki, Arsen Kasabijew

Od 25. do 28. listopada w Odense rywalizować będą natomiast specjaliści od skoków na trampolinie. Mistrzostwa Świata w Danii będą pierwszą okazją do zdobycia olimpijskich przepustek. Te wywalczy ośmiu najlepszych zawodników i osiem zawodniczek z założeniem tylko dwóch reprezentantów na kraj. O kwalifikacje dla Polski walczyć będą wyłącznie nasi panowie – Bartłomiej Hes, Łukasz Tomaszewski, Artur Zakrzewski i Tomasz Krzemień.

Mateusz Górecki2036 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password