Olimpijskie przymiarki – listopad 2017

W pierwszym, wrześniowym odcinku „Olimpijskich przymiarek” oswajaliśmy się dopiero z przedolimpijską gorączką i zapowiadaliśmy pierwsze występy naszych sportowców, walczących o start na Igrzyskach w Pjongczangu. Co zmieniło się od tej pory?

Niewątpliwie sporo. Wiemy już bowiem, że w łyżwiarstwie figurowym reprezentować nas będzie tylko para taneczna. Niestety podczas zawodów ostatniej szansy, Nebelhorn Trophy w Oberstdorfie, nasi łyżwiarze nie zdołali wywalczyć więcej olimpijskich nominacji. Solista Igor Rezniczenko był 11., natomiast solistka Elżbieta Gabryszak uplasowała się na 24. lokacie. W obu konkurencjach awans uzyskała jedynie czołowa „szóstka”.

Embed from Getty Images

Dość intensywny okres mają za sobą specjaliści od short-tracku, którzy rywalizowali w zawodach Pucharu Świata w stolicy Węgier – Budapeszcie i w holenderskim Dordrechcie. Oba starty zaliczane były do cyklu kwalifikacji olimpijskich. Po dwóch z czterech startów nasza sytuacja jest niezła, choć do ideału brakuje sporo. Na dziś w Pjongczangu oglądalibyśmy troje biało-czerwonych – pana na 500 metrów, po dwie panie na 500 m i 1000 m i jedną zawodniczkę w wyścigu na 1500 metrów.

Bilans zysków i strat

Zyski
– Biathlon (5): wszystkie konkurencje K
– Łyżwiarstwo figurowe (1): pary taneczne

Straty:
– Biathlon (1): sztafeta M
– Curling (3): drużynowo K, drużynowo M, pary mieszane
– Łyżwiarstwo figurowe (4): soliści, solistki, pary sportowe, drużynowo
– Short-track (1): sztafeta M 

Polacy w rankingach

Narciarstwo alpejskie:
Alpejczycy w minionym tygodniu rozpoczęli nowy sezon startowy, ale jak do tej pory nie przyniósł on większych zmian w rankingu olimpijskim. Normy A spełnia w tej chwili jedenastu Polaków i pięć Polek, ale do Pjongczangu moglibyśmy wysłać tylko dwie osoby. Najwyżej w rankingach plasują się Maryna Gąsienica-Daniel i Michał Kłusak.

Biegi narciarskie:
Specjaliści od biegania na nartach dopiero szykują się do pierwszych startów w tym sezonie, więc ostatnie tygodnie nie przyniosły żadnych zmian w rankingach olimpijskich. Na dziś na trasach w Korei zaprezentowałoby się sześcioro Polaków – cztery kobiety i dwóch mężczyzn.

Skoki narciarskie:
Nasi skoczkowie – jak na mistrzów świata przystało, są w tej chwili w idealnej sytuacji i mogą już rozpoczynać wewnętrzną rywalizację o pięć miejsc w drużynie na igrzyska. Ciekawiej zapowiada się walka o awans w wykonaniu naszych pań. W tej chwili nie mieszczą się one w  stawce zakwalifikowanych, ale zajmują niezłe miejsca na listach rezerwowych – Kinga Rajda jest 12., a Kamila Karpiel 13. Do awansu niezbędne będzie jednak punktowanie – i to solidne, w zawodach zaliczanych do Pucharu Świata.

Kombinacja norweska:
Cztery lata temu do Soczi pojechał tylko Adam Cieślar – teraz jest zdecydowanie lepiej. Praktycznie pewnie awansu są już Cieślar i Paweł Słowiok, którzy w minionym sezonie udanie prezentowali się w zawodach Pucharu Świata. Z listy punktujących z Pucharu Kontynentalnego na awans liczyć mógłby natomiast Paweł Twardosz. Biorąc pod uwagę, że w sezonie letnim udane starty notował Szczepan Kupczak, to kto wie, czy do Korei nie wyślemy kompletu polskich dwuboistów.

Embed from Getty Images

Narciarstwo dowolne:
Tutaj sytuacja jest jasna i klarowna. Możemy liczyć wyłącznie na Karolinę Riemen-Żerebecką, która awans ma praktycznie w kieszeni – w rankingu olimpijskim po sezonie 2016/2017 jest dziewiąta.

Snowboard:
Za dobrą należy uznać naszą sytuację w snowboardzie, na co zwłaszcza składa się postawa kadry alpejczyków. Na dziś do Korei pojechałaby czwórka slalomistów – Aleksandra Król, Weronika Biela i Karolina Sztokfisz oraz Oskar Kwiatkowski. Swoich szans w tej konkurencji powinni szukać jeszcze Tomasz Kowalczyk i Michał Nowaczyk, sklasyfikowani na liście rezerwowych.

W pozostałych konkurencjach blisko awansu są specjaliści od snowboardcrossu  – Mateusz Ligocki i Zuzanna Smykała. Na liście rezerwowych w slopestyle’u są Piotr Tokarczyk oraz Katarzyna Rusin. Polka już wcześniej zapowiedziała jednak, że nie będzie walczyła o awans na igrzyska i nie znalazła się nawet w kadrze narodowej.

Co w kolejnym miesiącu?

W listopadzie kwalifikacje olimpijskie rozgorzeją na dobre. Za kilkanaście dni będziemy już znać komplet zakwalifikowanych w short-tracku. Przed specjalistami od krótkiego toru ostatnie dwa starty zaliczane do rankingu olimpijskiego – rozpoczęty dziś Puchar Świata w Szanghaju i przyszłotygodniowe zawody w Seulu.

Embed from Getty Images

Jutro swoją walkę o Pjongczang rozpoczną łyżwiarze szybcy. Na starcie w holenderskim Heerenveen, w inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata zawalczą Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Magdalena Czyszczoń (wszystkie AZS AWF Katowice), Natalia Czerwonka (Zagłębie Lubin), Luiza Złotkowska (Sparta Grodzisk Mazowiecki), Kaja Ziomek (Cuprum Lubin) i Karolina Bosiek (Pilica Tomaszów Mazowiecki) oraz Bródka (Błyskawica Domaniewice), Artur Waś, Artur Nogal (obaj Fundacja ŁiSW Legia Warszawa), Jan Szymański (AZS AWF Poznań), Adrian Wielgat, Sebastian Kłosiński (obaj Orzeł Elbląg), Konrad Niedźwiedzki (AZS AWF Katowice), Piotr Michalski (Górnika Sanok), Roland Cieślak i Damian Żurek (Pilica Tomaszów Mazowiecki). Na kolejnym pucharze, który w 17-19 listopada odbędzie się w Stavanger do kadry dołączą Aleksandra Goss (Stoczniowiec Gdańsk), Piotr Puszkarski (Stoczniowiec Gdańsk), Marcin Bachanek (Stoczniowiec Gdańsk) i Artur Janicki (Błyskawica Domaniewice). Panczeniści podczas czterech zawodów Pucharu Świata walczyć będą o punkty rankingowe i jak najlepsze czasy, które zadecydują o podziale 180. miejsc startowych na IO w Pjongczangu.

W listopadzie do rywalizacji w pucharowych zmaganiach przystąpią także biegacze narciarscy i kombinatorzy norwescy (24.11 w Ruce) oraz skoczkowie, którzy sezon rozpoczną 18.11 w Wiśle. Swoje starty już w ten weekend rozpoczną bobsleiści i skeletoniści – najlepsi podczas Pucharu Świata w Lake Placid, a nasze kadry podczas zawodów Pucharu Europy w Lillehammer. Saneczkarze od 18 listopada będą rywalizować natomiast w zawodach Pucharu Świata w Innsburcku. Kolejne starty i walka o rankingowe punkty czeka snowboardzistów i narciarzy alpejskich.

Mateusz Górecki2036 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password