Olimpijskie przymiarki – styczeń 2017

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Ku końcowi zmierzają kwalifikacje do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu i kończy się też cykl „Olimpijskie przymiarki”. W styczniu czeka nas jednak jeszcze nieco emocji – zaglądajcie w rankingi i kibicujcie Polakom w drodze na igrzyska!

Embed from Getty Images

W grudniu rywalizację o awans na igrzyska zakończyli panczeniści. Kwalifikacji nie możemy jednak uznać za zupełnie udane. Biało-czerwoni wywalczyli w sumie 20. kwalifikacji, ale ogromną niespodzianką in minus było odpadnięcie męskiej drużyny, która tym samym nie obroni brązowego medalu wywalczonego na igrzyskach w Soczi. Polaków zabraknie także w rywalizacji na najdłuższych dystansach.

Kwalifikacje wywalczone przez Polaków w łyżwiarstwie szybkim:
500 m K – 1
1000 m K – 1
1500 m K – 3
3000 m K – 3
bieg masowy K – 1
drużynowo K – 1
500 m M – 3
1000 m M – 3
1500 m M – 3
bieg masowy – 1

Jako dobre należy natomiast uznać kwalifikacje w wykonaniu naszych saneczkarzy. Do Pjongczangu pojadą dwie saneczkarki – Ewa Kuls-Kusyk i Natalia Wojtuściszyn, dwóch saneczkarzy – Maciej Kurowski i Mateusz Sochowicz oraz dwójka Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski. W porównaniu do igrzysk w Soczi udało nam się zatem uzyskać o jedną kwalifikację więcej – w męskich jedynkach. Polacy mają oczywiście prawo startu w sztafecie.

Wiemy już także kto reprezentować nas będzie w łyżwiarstwie figurowym. Zgodnie z decyzją zarządu Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego do Pjongczangu pojadą Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew, czyli nasza najlepsza obecnie para taneczna.

Bilans zysków i strat

Zyski
– Biathlon (5): wszystkie konkurencje K
– Łyżwiarstwo figurowe (1): pary taneczne
– Łyżwiarstwo szybkie:
 500 m K, 1000 m K, 1500 m K (3), 3000 m K (3), wyścig drużynowy K, bieg masowy K, 500 m M (3), 1000 m M (3), 1500 m M (3), bieg masowy M
– Saneczkarstwo (6): jedynki K (2), jedynki M (2), dwójki M, sztafeta

– Short-track (5): 500 m K (2), 1000 m K, 1500 m K, 500 m M

Straty:
– Biathlon (1): sztafeta M
– Curling (3): drużynowo K, drużynowo M, pary mieszane
– Łyżwiarstwo figurowe (4): soliści, solistki, pary sportowe, drużynowo
– Łyżwiarstwo szybkie (4): 5000 m K, 5000 m M, 10000 m M, wyścig drużynowy M

– Short-track (1): sztafeta K, 1000 m M, 1500 m M, sztafeta M

Polacy w olimpijskich rankingach

Biathlon: Po rozegraniu wszystkich biegów 2017 roku w miarę pewny awansu na igrzyska może być Grzegorz Guzik, który w rankingu dla krajów bez żadnej kwalifikacji zajmuje czwarte miejsce za prowadzącym Koreańczykiem Łapszynem oraz dwoma Belgami – Roeschem i Claude. Szanse na kwalifikację mają jeszcze zarówno Andrzej Nędza-Kubiniec i Łukasz Szczurek, którzy tracą tylko dwa punkty do ostatniego zakwalifikowanego, Japończyka Koboniki.

Embed from Getty Images

Biegi narciarskie: W tym rankingu wciąż przysługuje nam sześć kwalifikacji, z czego dwie muszą zostać przyznane paniom, dwie panom, a pozostałe dwie dowolnie. Normy A spełnia w tej chwili ośmiu polskich biegaczy i pięć biegaczek. Więcej o biegach narciarskich TUTAJ.

Bobsleje: Mateusz Luty jest już praktycznie pewny olimpijskiego awansu w dwójkach. Polak w rankingu jest 23. i tylko katastrofa mogłaby pozbawić go kwalifikacji. O miejsce startowe nasz bobsleista musi jeszcze walczyć w konkurencji czwórek, w której jest tuż pod kreską i jeśli chce wywalczyć awans w ostatnich zawodach musi wyraźnie pokonywać Słowaka Radka Matouska, ostatniego zawodnika z wirtualną kwalifikacją. Jakub Stano w rankingu czwórek jest 58., a w dwójkach 67. Jakub Zakrzewski w dwójkach zajmuje 70. miejsce.

Kombinacja norweska: Udane występy Wojciecha Marusarza w zawodach Pucharu Kontynentalnego bardzo umocniły naszą sytuację w rankingu olimpijskim. Polacy na ten moment są w posiadaniu trzech kwalifikacji indywidualnych i jednej dodatkowej do zawodów drużynowych. Ta sytuacja nie powinna się już zmienić.

Embed from Getty Images

Narciarstwo alpejskie: Pomimo udanych startów Maryny Gąsienicy-Daniel w ostatnich zawodach Pucharu Świata, nasi alpejczycy nie poprawili swoich notowań w rankingach olimpijskich i na dziś do Pjongczang pojechałaby jedna Polka i jeden Polak.

Narciarstwo dowolne: W konkurencjach narciarstwa dowolnego mamy aktualnie jedną kwalifikację. Karolina Riemen-Żerebecka co prawda w tym sezonie jeszcze nie startowała, ale może spokojnie szykować formę na start w igrzyskach. Swoich szans szuka jeszcze Colin Lang, ale nasz specjalista od jazdy po muldach musiałby zdobyć kilkadziesiąt punktów Pucharu Świata, aby wywalczyć awans.

Skeleton: W rankingu skeletonistów Michał Jakóbczyk jest 81., Władysław Poływacz 94., a Damian Markiewicz 119., podczas gdy ostatni zakwalifikowany to 53. Szwajcar Auderset. W klasyfikacji pań Marta Orłowska jest 68., a awans daje miejsce w czołowej „30” rankingu.

Skoki narciarskie: Do Pjongczang na pewno pojedzie pięciu polskich skoczków – tu sprawa jest jasna. Dość wysoko na liście rezerwowej mamy natomiast dwie Polki – zajmują one odpowiednio 12. i 13. miejsce.

Embed from Getty Images

Snowboard: W slalomie pań na dziś moglibyśmy oglądać trzy Polki i niestety żadnego Polaka. Michał Nowaczyk wypadł bowiem z listy zakwalifikowanych i jest aktualnie pierwszym rezerwowym. Jedenastą lokatę zajmuje natomiast Oskar Kwiatkowski. Na liście halfpipe’u pojawiło się natomiast nazwisko Klementyny Kołodziej, która jest aktualnie siódmą rezerwową. W crossie awans praktycznie w kieszeni mają Zuzanna Smykała i Mateusz Ligocki, natomiast w rankingach slopestyle’u i big air na liście rezerwowej są Katarzyna Rusin (21. miejsce) i Piotr Tokarczyk (28. miejsce).

Styczeń z kwalifikacjami

Do końca stycznia już wszystko będzie jasne, bowiem rozdysponowane zostaną ostatnie kwalifikacje, dojdzie do relokacji niewykorzystanych miejsc, a krajowe komitety olimpijskie podawać będą swoje kadry na igrzyska.

Daty zamknięcia rankingów olimpijskich:
– narciarstwo alpejskie – 21 stycznia
– biathlon – 22 stycznia
– biegi narciarskie – 22 stycznia
– bobsleje – 14 stycznia
– kombinacja norweska – 21 stycznia
– narciarstwo dowolne – 28 stycznia
– skeleton – 14 stycznia
– skoki narciarskie – 21 stycznia
– snowboard – 22 stycznia

Mateusz Górecki2036 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password