Olimpijskie przymiarki – wrzesień 2017 (1)

Tak jak po nocy przychodzi dzień, tak zawsze po sezonie letnim do głosu zaczynają dochodzić przedstawiciele sportów zimowych. Z dnia na dzień coraz więcej dyscyplin inauguruje nowy sezon, więc i my inaugurujemy nowy sezon cykl „Olimpijskie przymiarki” w których sprawdzać dla Was będziemy przebieg kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang! 

Walka o awans na igrzyska w Korei rozgorzała już w ubiegłym roku. W większości dyscyplin sportowcy starali się być szybsi, silniejsi i sprytniejsi od rywali po to, aby zdobyć jak największą ilość punktów do rankingów olimpijskich. W innych sportach, takich jak łyżwiarstwo figurowe czy curling o miejsce w samolocie do Korei rywalizowano ramię w ramię.

Po umownym roku od startu procesu kwalifikacyjnego na swoim koncie mamy sześć kwalifikacji. Pięć z nich to dorobek polskich biathlonistek, które w rankingu olimpijskim uplasowały się na czternastej lokacie. Po ośmiu latach przerwy pewni jesteśmy już także występu w zmaganiach łyżwiarzy figurowych. Kwalifikację w tej dyscyplinie zdobyli dla naszego kraju Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew, którzy na ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata zajęli czternaste miejsce w rywalizacji par sportowych.

Biathlonowy Puchar Narodów

Są zyski, muszą być także straty. Swoich przedstawicieli po raz kolejny nie będziemy mieli niestety w turnieju hokejowym. Polacy w finałowym turnieju kwalifikacyjnym przegrali wszystkie spotkania i igrzyska obejrzą w domu. Taki sam los spotkał nasze panie, które odpadły jednak już na etapie drugiej rundy, zajmując drugie miejsce w swojej grupie.

Co przed nami?

Jeśli mowa o łyżwiarzach figurowych, to nie tylko nasza para taneczna może reprezentować nas w Korei Południowej. Oberstdorf kojarzy się kibicom sportów zimowych głównie ze sportami uprawianymi na śniegu – skokami narciarskimi, biegami i kombinacją norweską, jednak to tam w ostatni weekend września odbędzie się  Nebelhorn Trophy. Będzie to ostatnia okazja do zdobycia kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang, a nasz kraj reprezentować będzie Ukrainiec z polskim paszportem Igor Rezniczenko i solistka Elżbieta Gabryszak, którzy wygrali krajowe eliminacje do tych zawodów.

We wrześniu sezon zimowy właściwie dopiero się rozkręca, więc emocji nie będzie za wiele. Zawodnicy konkurencji narciarskich czy też łyżwiarze jeżdżący na torach kończą dopiero swój dużo uboższy w rywalizację sezon letni i pełną parą zaczynają przygotowania do igrzysk. Jest jednak pewien wyjątek. Snowboardziści, bo o nich tu mowa, rozpoczęli już swój sezon startami w nowozelandzkiej Cardronie zmaganiami w slopestyle’u oraz kilka dni później w halfpipie. Specjaliści od snowboardcrossu rywalizowali już w argentyńskim Cerro Catedral i były to ostatnie listopadowe zawody PŚ w snowboardzie.

Bilans zysków i strat

Zyski
– Biathlon (5): wszystkie konkurencje K
– Łyżwiarstwo figurowe (1): pary taneczne

Straty:
– Biathlon (1): sztafeta M
– Curling (3): drużynowo K, drużynowo M, pary mieszane
– Łyżwiarstwo figurowe (1): pary sportowe

Polacy w rankingach olimpijskich

Narciarstwo alpejskie:

Na ten moment – co nie dziwi – biało-czerwonym daleko do rankingowych szczytów, ale możemy liczyć na dwie kwalifikacje olimpijskie dla kraju – jedną dla kobiet i jedną dla mężczyzn. Do końca kwalifikacji daleko, ale w tej chwili najwyżej w olimpijskich rankingach są Maryna Gąsienica-Daniel wśród kobiet (319. miejsce) i Michał Kłusak wśród mężczyzn (519 miejsce).

Biegi narciarskie:

O sytuacji polskich biegaczy w kontekście kwalifikacji olimpijskich szeroko pisaliśmy w maju – na początku sezonu przygotowawczego do igrzysk (tekst do wglądu TUTAJ). Co zmieniło się od tamtej pory? Niewiele. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) opublikowała nowe rankingi – w lecie bowiem można zdobywać punkty rankingowe za starty na nartorolkach – ale liczba przepustek do Korei dla naszego kraju nie uległa zmianie.

Obecnie Polska ma wywalczone sześć wirtualnych kwalifikacji olimpijskich w biegach narciarskich – cztery miejsca przysługują biegaczkom i dwa biegaczom. Szczegółowe zasady przyznawania przepustek i podziału kwot startowych dla poszczególnych krajów na ZIO 2018 opisywaliśmy TUTAJ.

Zawodniczek, które wypełniają olimpijskie minimum A, dające prawo startu w Pjongczangu we wszystkich konkurencjach biegowych, mamy obecnie pięć: Justynę Kowalczyk (16. miejsce w rankingu światowym na dystansach), Ewelinę Marcisz (123.), Kornelię Kubińską (159.), Martynę Galewicz (247.) i Urszulę Łętochę (324.). Wśród mężczyzn minimum A wypełnia siedmiu polskich biegaczy: Dominik Bury (282. miejsce w rankingu światowym), Jan Antolec (357.),  Kamil Bury (496.), Maciej Staręga (531. w rankingu dystansowym, 36. w rankingu sprinterskim), Paweł Klisz (653.), Andrzej Pradziad (679.) i Mateusz Haratyk (680.).

Skoki narciarskie:

Co nie dziwi, sytuacja u mężczyzn jest dla nas rewelacyjna. Mamy cztery miejsca na olimpijskiej skoczni, a minima uzyskali już Kamil Stoch (2. miejsce w rankingu), Maciej Kot (3), Dawid Kubacki (10) i Piotr Żyła (11). Na ten moment ciężko się spodziewać, że skład na oba konkursy może być inny, ale początek sezonu dopiero przed nami. Oczywiście, nasza żelazna czwórka jest też gotowa na walkę o pierwszy w historii drużynowy krążek na skoczni.

Kombinacja norweska

Dwie kwalifikacje są tutaj na ten moment oczywiste – Adam Cieślar i Paweł Słowiok spełniają minima i powinni pojechać do Pjongczang. Kwalifikacje z listy kontynentalnej ma też na tą chwilę Paweł Twardosz. Biało-czerwoni nie mogą się spodziewać przepustki dla zawodników na zawody drużynowe.

Narciarstwo dowolne

Tu również bez rewelacji i zgodnie z przewidywaniami. Mimo opuszczonych z powodu bardzo groźnego wypadku Mistrzostw Świata jedyną Polką, która pojedzie do Pjongczangu będzie Karolina Riemen-Żerebecka – 9. w rankingu ski-crossu.

Snowboard

Cztery konkurencje, ale biało-czerwoni są klasyfikowani tylko w dwóch z nich. Slalom gigant równoległy to konkurencja na których Polacy regularnie startują w najważniejszych zawodach i bywa, że przywożą niezłe wyniki. Wśród mężczyzn o kwalifikacje powalczą zapewne Oskar Kwiatkowski i Michał Nowaczyk (na razie kwalifikację ma tylko ten pierwszy). U kobiet zarówno Aleksandra Król, jak i Weronika Biela i Karolina Sztokfisz są w tej chwili na miejscach, które dadzą start w Korei. W snowboardcrossie minima spełniają Zuzanna Smykała i Mateusz Ligocki.

Mateusz Górecki2036 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password