Ostatni slalom równoległy w sezonie

Niemka Amelie Kober i Włoch Roland Fischnaller wygrali zawody Pucharu Świata w slalomie gigancie równoległym, które kończyły zmagania snowboardzistów w tym sezonie. Jednak oboje musieli uznać wyższość swoich rywali w walce o Kryształowe Kule. Zdobyli je: Szwajcarka Patrizia Kummer i Austriak Andreas Prommegger.

Przed zawodami pań wszystko było już jasne – Kummer zapewniła sobie triumf w klasyfikacji generalnej awansując do 1/8 finału. Nie odpuściła jednak i dotarła do finału, gdzie uległa wyraźnie swojej najgroźniejszej rywalce w tym sezonie – Amelie Kober z Niemiec. Trzecia była Julia Dumjovits z Austrii, która tym samym przypieczętowała również swoje miejsce na podium w klasyfikacji całego sezonu.

W eliminacjach wzięły udział dwie Polki, jednak tradycyjnie były dalekie od zakwalifikowania się do 1/8 finału. Aleksandra Król była 34., a Karolina Sztokfisz została sklasyfikowana na 38. pozycji. Król zakończyła sezon będąc 37. zawodniczką klasyfikacji generalnej. Na 50. pozycji znalazła się Sztokfisz, a 56. miejsce zajęła Weronika Biela.

 

Pasjonująca była rywalizacja o zwycięstwo wśród mężczyzn. Przed ostatnimi zawodami Prommegger miał 620 punktów przewagi nad Fischnallerem. Aby wyprzedzić Austriaka musiał w Valmalenco zająć przynajmniej drugie miejsce i liczyć na jego bardzo słaby występ. Pierwsze założenie zostało spełnione, bo Włoch zwyciężył rywalizację w swojej ojczyźnie, pokonując w finale rodaka Prommeggera – Manuela Veitha. Trzeci był kolejny Austriak – Ingemar Walder. W ćwierćfinale odpadł lider Pucharu Świata, jednak jego czas przejazdów w pojedynku 1/4 pozwolił mu na zajęcie 6. pozycji. Gdyby był wolniejszy o 0.3 sekundy – zająłby miejsce siódme i stracił Kryształową Kulę!

 

Końcowa klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

Kobiety:

1. Patrizia Kummer (Szwajcaria)    6840 pkt

2. Amelie Kober (Niemcy)    6180 pkt

3. Julia Dujmovits (Austria)    5400 pkt

 

Mężczyźni:

1. Andreas Prommegger (Austria)    6950 pkt

2. Roland Fischnaller (Włochy)    6930 pkt

3. Benjamin Karl (Austria)    5506 pkt