Ostatnie kwalifikacje w piłce wodnej mężczyzn przyznane

W Edmonton zakończyły się ćwierćfinały turnieju kwalifikacyjnego do olimpijskiego turnieju w piłce wodnej mężczyzn. Ich zwycięzcy, Czarnogórcy, Rumuni, Hiszpanie i Grecy, zapewnili sobie awans na Igrzyska Olimpijskie.

Najłatwiejsze zadanie czekało Czarnogórę. Zawodnicy z Bałkanów, którzy nie doznali jeszcze w tym turnieju porażki pewnie uporali się z ekipą Turcji, która awans do ćwierćfinału zawdzięczała dwóm remisom. Po jednostronnym spotkaniu Czarngóra wygrała 19:6 (4:1, 4:1, 7:3, 4:1).

Większych problemów nie mieli także Rumuni. W pojedynku z nienajmocniejszą ekipą Brazylii przez trzy kwarty górą byli podopieczni trenera Istvana Kovacsa (4:0, 5:2, 6:1). W ostatniej odsłonie przebudzili się Brazylijczycy, jednak zbyt późno by myśleć o końcowym triumfie. Mecz zakończył się wynikiem 19:8.

Więcej emocji towarzyszyło starciu Greków z Kanadyjczykami. Pomimo zaciętej rywalizacji w każdej z kwart jedno trafienie więcej notowali Grecy. Kanadyjczycy ku rozpaczy zgromadzonych na trybunach kibiców przegrali 6:10 i pożegnali się z Igrzyskami w Londynie.

W ostatnim meczu ćwierćfinałowym Macedonia zmierzyła się z Hiszpanią. Pierwsza kwarta należała do Macedończyków, którzy wygrali ją 3:2. Dwie kolejne to już koncertowa gra zawodników z Półwyspu Iberyjskiego. Ostatnia, czwarta to wyrównana walka i remis 3:3. Macedonia – Hiszpania 7:11 (3:2, 0:3, 1:3, 3:3).

Dzisiejsze mecze ćwierćfinałowe wyłoniły ostatnich uczestników turnieju olimpijskiego. W Londynie zagrają: Wielka Brytania (gospodarz), medaliści Mistrzostw Świata, czyli Węgry, Chorwacja i Włochy, triumfatorzy Ligi Światowej Serbowie, Kazachstan (Mistrz Azji), najlepsza drużyna Ameryki – USA, Australia (Mistrz Oceanii) oraz półfinaliści turnieju kwalifikacyjnego Czarnogóra, Rumunia, Hiszpania i Grecja.