Parabadminton: Medalowy wrzesień Polaków (zdjęcia)!

Kampania wrześniowa polskich parabadmintonistów obfitowała podczas ich startów w międzynarodowych turniejach w zdobycze medalowe. Ponownie nie zawiódł Bartłomiej Mróz!

Z trzema medalami z Hulic Daihatsu Japan Para-Badminton International wróciła ekipa polskich parabadmintonistów.  Zdobyliśmy złoto w deblu kobiet SS6 (zawodnicy niskiego wzrostu) i srebro w singlu SS6 za sprawą Marii Bartusz oraz brąz w singlu SU5 dzięki Bartłomiejowi Mrozowi. Do Tokio polecieli jeszcze Jakub Sikorski WH1, który w mikście z Rosjanką Tatianą Gurujewą zajął 9. miejsce, oraz Katarzyna Ziębik SL3, która musiała uznać wyższość rywalek.

Turniej w Japonii, w dniach 5-10 września, organizowany był po raz pierwszy, ale gospodarze dbali o wszystkie szczegóły i każda minuta była dla nich bardzo cenna. Mnóstwo wolontariuszy, dodatkowe atrakcje (rytualne parzenie zielonej herbaty i pokazy tworzenia ikebany), pełne trybuny i na koniec możliwość zobaczenia na żywo gwiazd światowego badmintona, sprawiło, że turniej w Tokio będzie zapamiętany jako wyjątkowo perfekcyjny.

Brazil Para-Badminton International był siódmym w tym roku międzynarodowym turniejem z udziałem Bartłomieja Mroza – zawodnika MMKS Kędzierzyn-Koźle. Zawody odbywały się w Sao Paulo w dniach 13-17 września. W Brazylii Bartek zagrał w singlu oraz w mikście. Partnerką była zawodniczka z brazylijskiego klubu z Pernambuco, Maraisa Santos. Aby wygrać rywalizację gier mieszanych należało triumfować w 4. meczach. Ostatni pojedynek, po trzech już wygranych,  odbył się w niedzielę a rywale walczyli, urywając Bartkowi i Maraisie drugiego seta, jednak cały mecz wygrała para polsko-brazylijska.

W singlu niespodzianek nie było. Żaden z rywali nie zdobył w secie nawet 10 punktów. Turniej w Brazylii jest trzecim w tym sezonie, z którego nasz zawodnik wraca z dwoma złotymi medalami (wcześniej była to Uganda i Turcja). Partnerka Bartka w mikście – miała ze sobą baner ze swoim zdjęciem i z bardzo ważnym przesłaniem dla wszystkich zawodników:

W życiu nic nie jest łatwe. Ale wszystko jest nieskomplikowane, gdy masz siłę i determinację. Nigdy nie zrezygnuj z celów. Zawsze idź do przodu, nigdy nie opuszczaj głowy.

Teraz Bartłomieja Mroza czeka przerwa w startach aż do mistrzostw świata, które odbędą się w Korei Południowej, w dniach od 21 do 26 listopada.

Start Bartka Mroza w Brazylii był możliwy dzięki wsparciu firm: Atlas Sp. z o.o. i Grupa Azoty ZAK Kędzierzyn-Koźle