Parabadminton: Między Hiszpanią a Ugandą

Dwa tygodnie temu polscy parabadmintoniści zdobyli kilka medali w pierwszym turnieju Pucharu Świata. Zawody odbyły się od 7 do 12 marca w hiszpańskiej Alcudii. Niestety w kolejnym międzynarodowym starcie już nie wystartuje duża ilości polskich zawodników, która mogłaby zdobyć kilka medali.

Polska reprezentacja parabadmintona na turnieju w Hiszpanii

W zawodach na Majorce brało udział ponad 160 zawodników z 26 krajów. Wśród nich było sześciu reprezentantów Polski, w tym debiutantka 14-letnia Daria Bujnicka z Pabianic – zawodniczka klasy SS6 ). Biało-czerwoni wywalczyli 7 medali! Bartek Mróz (MMKS Kędzierzyn Koźle) przyjechał z Hiszpanii z dwoma srebrnymi medalami za singiel i debel, uzyskując tytuł podwójnego wicemistrza Hiszpanii. Na drodze do złota stanął odwieczny rywal z Malezji obecny nr 1. na świecie w klasie SU5 Liek Hou Cheah.

Iker Tuzcu (Turcja) i Bartłomiej Mróz podczas dekoracji odbierania medali!

Maria Bartusz (LUKS Victoria Domecko), w klasie SS6 zdobyła podobnie jak Bartek Mróz dwa medale. Srebrny wywalczyła w deblu z Emmą Farncham z Irlandii, a brązowy w mixta , gdzie jej partnerem był Anglik Isaac Dalglish. Również z dwoma medalami do domu wróciła debiutantka Daria Bujnicka. Brąz w mixta zdobyła z Krystenem Coombsem z Anglii, a drugi brąz w deblu ze Szkotką Deidre Nagle. Obie Polki w singlu uplasowały się na 5. pozycji. Ostatnią polską medalistką turnieju w Hiszpanii jest Katarzyna Ziębik (UKSB Milenium Warszawa), która w klasie SL3 zdobyła srebro. W deblu z Holenderką Megan Hollander, jak i w mixta z Ilkerem Tuzcu z Turcji , zajęła 5. miejsca.

Maria Bartusz

W klasie SL4 Denis Grzesiuk (MMKS Kędzierzyn-Koźle) zajął w singla 19. miejsce, w deblu 13., poprawiając bilans punktowy z jednym z zawodników z czołówki światowej. Podobne miejsca zajął  Jakub Sikorski w grupie WH1 (MMKS Kędzierzyn-Koźle). Jakub grał jeszcze mixta z Brigitte Seyer z Austrii. Ta gra wypadła najlepiej. Polsko-austriacka para dotarła do ćwierćfinału i zajęła ostatecznie 5. miejsce, potwierdzając przynależność do czołówki światowej.

• Zawody w para badmintonie organizowane są w 6 klasach:
    WH1 – zawodnicy na wózkach z dużą niepełnosprawnością
    WH2- zawodnicy na wózkach z małą niepełnosprawnością
    SL3 – zawodnicy stojący po amputacji nóg lub znacznym porażeniem
    SL4 – zawodnicy stojący z niedowładem nogi lub amputacją
    SU5 – zawodnicy z dysfunkcją ręki (amputacja, bezwład)
    SS6 – zawodnicy niskiego wzrostu
Komplet medali w turnieju na Majorce

Zawodnikami opiekowali się trenerzy: Tomasz Zioło i Dorota Gawrońska-Popa oraz fizjoterapeuta Łukasz Baran

Kolejny start, w którym spośród zawodników weźmie udział tylko Bartek Mróz, odbędzie się pod koniec kwietnia w Kampali w Ugandzie. To będzie pierwszy w historii turniej parabadmintona w Afryce. Zabraknie w nim innych polskich zawodników ze względów finansowych. W tym roku polska kadra otrzymała dofinansowanie w wysokości 100 tys. złotych z zaplanowanych prawie 400 tys.,  a to zbyt mało aby wysłać na poza europejskie turnieje Pucharu Świata całą reprezentację.

Trener kadry Tomasz Zioło w rozmowie z naszym portalem ma jednak nadzieje, że w kwietniu uda się jeszcze pozyskać dodatkowe środki, ponieważ wydatki na wszystkie w tym roku międzynarodowe zawody sięgają 300 tys. złotych. Po drodze do mistrzostw świata, które odbędą się w koreańskim Ulsan (21-26 listopada) w kalendarzu zaplanowane są starty wspomnianej na wstępie Ugandzie (25-30 kwietnia) oraz w:

– Turcji (2-7 maja),

– Tajlandii (30 maja- 4 czerwca)

– Irlandii (20-25 czerwca)

– Peru (1-6 czerwca)

– Japonii (5-10 września)

– Brazylii (12-17 września)

– Stanach Zjednoczonych (24-29 października)

8 kwietnia w Pabianicach w Hali Powiatowej, odbędzie się turniej parabadmintona. To II integracyjny turniej „Badminton dla wszystkich”.  Zgłoszenia są przyjmowane do 4 kwietnia na adres [email protected]