Parabadminton: Największe i najcięższe medale

W Bangkoku w dniach 1-4 czerwca odbywał się Thailand Para-Badminton International  na który poleciała skromna polska reprezentacja: Katarzyna Ziębik (SL3) i Bartłomiej Mróz (SU5) oraz trener Tomasz Zioło.  Dwa pierwsze dni treningowe przed turniejem pokazały, że gorąco i duża wilgotność będą miały wpływ na wyniki.

Nasi zawodnicy zostali również zgłoszeni do gier podwójnych: Bartek Mróz debel  SU5 w parze z Turkiem Ilkerem Tuzcu, a Katarzyna Ziębik – debel SL3-SU5 z Japonką  Kaede Kameyamą oraz mixt SL3-SU5. Partnerem w grze mieszanej będzie  zawodnik  z Indii – Sumith Kumar Garg .

Pierwszy dzień zawodów to mecze grupowe. Bartek oba mecze, singlowy i deblowy wygrał, choć w tym drugim opór pary malezyjskiej Mohamad Faris Ahmad Azri i Ahmad Effendi Razaman był wyraźny. Decydujący set skończył się wynikiem 22:20. Katarzyna Ziębik pierwszy swój mecz grupowy w grze mieszanej wygrała wspólnie z Sumithem  Kumarem  Gargiem. Przeciwnikami była para malezyjska Muhamad Zulfatihi Jaafar i Nursyazwani Binti Shahrom. Mecz rozstrzygnął się dopiero w trzecim secie wynikiem 22-20. Dzięki temu mikst hindusko-polski mimo porażki w kolejnym pojedynku grupowym, awansował już do rundy pucharowej.  W deblu Katarzyna Ziębik i Kaede Kamayam oba spotkania grupowe trwające po 3 sety przegrały w ostatnich momentach gry. W jednym i drugim pojedynku para japońsko-polska wyraźnie wygrywała pierwszego seta, w drugim lepsze były rywalki, a w trzecim, mimo prowadzenia Katarzyna i Kaede nie potrafiły wygrać decydujących lotek. Blisko sukcesu było w meczu z turniejowymi jedynkami – Francuzkami Veronique Braud i Faustine Noel. Polka z Japonką prowadziły 18-15 oraz 19-17 i rywalki doszły do prowadzenia 20-19. Potem wymiana punkt za punkt i to na koniec Francuzki zwyciężyły 23-21.

W meczach singlowych Katarzyna Ziębik odnotowała jedno zwycięstwo z Catheriną Naudin z Francji 21-7, 21-6 oraz dwie przegrane z Kamtam Wannaphatdee z Tajlandii 7-21, 10-21 i Darunee Henpraiwan 21-7, 21-7.

Polka w grze mieszanej odpadła w fazie pucharowej w pierwszej rundzie ulegając parze Fredy Setiawan(INA) I Seangusupa Nipada (THA) 21-6, 21-9.

Bartłomiej Mróz zagrał swój drugi mecz singlowy grupowy przeciwko Japończykowi Kohei Obarze. W pierwszym secie rywal zdobył pierwszy punkt po stanie 11:0. W sumie skończyło się 21-8 i 21-12 dla Bartka. Kolejne dwa mecze debla z Ilkerem Tuzcu zakończyły się zwycięstwami. Z parą z Hong Kongu Chu Siu Keung I Lam Tak Kwan 21-14, 21-17, a z deblem francuzko-tajskim Meril Loquette i Sorawat Phokaew 21-9, 21-13.

W ćwierćfinale Bartek Mróz pokonał Merila Loquetta 21-15, 21-16, natomiast w półfinale lepszy był Taiyo Imai z Japonii  13-21, 21-17, 21-14 W. trakcie meczu temperatura w hali wynosiła  38 stopni Celsjusza.

W deblu mecz o złoto w wykonaniu aktualnych mistrzów świata Malezyjczyków Liek Hou Cheah i Hairol Fozi Saaba i wicemistrzów Bartłomieja Mroza i Ilkera Tuzcu, tylko w pierwszym secie był wyrównany. W drugim natomiast rywale wykorzystywali każdą niedokładną lotkę z naszej strony, kończąc silnym smeczem lub kąśliwym zagraniem przy linii bocznej. Mecz zakończył się wynikiem 21-19, 21-14

Z Bangkoku Bartek Mróz wrócił z 40. i 41. medalem. Te z Tajlandii są jak do tej pory największe i najcięższe i co najważniejsze, kosztowały naszego zawodnika najwięcej wylanego potu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password