Parakajakarze bez medalu w pierwszym dniu MŚ

Dziś na pamiętającym Igrzyska Olimpijskie w 1980 roku moskiewskim torze Kryłatskoje rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w kajakarstwie i parakajakrstwie. W pierwszym dniu rywalizowali wyłącznie niepełnosprawni sportowcy. Polacy spisali się bardzo dzielnie, ale do medali nieco im zabrakło.

moskwa kajak 2014W parakajakarstwie, które w Rio zadebiutuje w programie paraolimpijskim medale rozdawane są w dwóch typach łódek (K – zwykły kajak, V – kajak ze specjalnymi podpórkami zwiększającymi jego stabilność na wodzie), w trzech kategoriach niepełnosprawności (LTA, TA i A – zależnie od stopnia upośledzenia możliwości wywierania nacisku na podłoże łódki) wśród obu płci. Wszystkie wyścigi odbywają się na dystansie 200 metrów.

Niewiele do medalu zabrakło Kamili Kubas w K1 (A). Polka dopłynęła do mety na czwartej pozycji, dając się wyprzedzić tylko znakomitej Brytyjce Jeanette Chippington, Ukraince Kuprianowej i Rosjance Dupik.

Także czwarty na mecie zameldował się Tomasz Moździerski w V1 (TA). Złoto wywalczył Australijczyk Curtis McGrath przed Jonathanem Jungiem z Wielkiej Brytanii i Rosjaninem Potaninem.

Trzecie czwarte miejsce dla Polski wywalczyła dziś Katarzyna Leśkiewicz w V1 (A). Lepsze od naszej zawodniczki okazały się Chippington, Kara Kennedy z Australii i Zoia Ovsii z Ukrainy.

W konkurencji V1 (LTA) mężczyzn triumfował Włoch Pier Buccoliero przed Martinem Tweedie z Wielkiej Brytanii i Rosjaninem Aleksiejem Jegorowem. Mirosław Rosiński w finale zajął 6. miejsce, tracąc do zwycięzcy 2.5 sekundy.

Siódme miejsce zajęła Paulina Rutkowska w K1 (TA). Złoto przypadło w udziale Emmie Wiggs, srebro Kanadyjce Christine Gauthiier, a brąz Ukraince Natalii Legutenko.