Parakajakarze dają przykład!

kajakiBardzo dobrze zaprezentowali się polscy parakajakarze na rozpoczetych wczoraj na torze w Dusiburgu kajakarskich Mistrzostwach Świata. W pierwszym dniu finałów wywalczyli dwa medale – srebrny i brązowy. Warto przypomnieć, że parakajakrstwo znalazło się w programie Igrzyska Paraolimpijskich w Rio w 2016 roku.

W kajakarstwie wyczynowym osób niepełnosprawnych obowiązuje klasyfikacja medyczna tzn. podział zawodników na 3 grupy ( LTA, TA i A ) w zależności od stopnia i rodzaju dysfunkcji oraz od poziomu sprawności fizycznej. Najogólniej ujmując można stwierdzić, że grupa A obejmuje osoby z ciężkimi dysfunkcjami narządu ruchu gdzie zachowana została sprawność kończyn górnych, Grupa TA z lżejszymi dysfunkcjami narządu ruchu, gdzie zachowana została sprawność kończyn górnych i tułowia, Grupa LTA gdzie zachowana  została sprawność kończyn górnych, tułowia i nóg – dysfunkcje narządu ruchu występują w  najmniejszym stopniu. Niepełnosprawni kajakarze startują na dwóch typach łódek – kajaku (K) i canu ze stabilizatorem (V). Wyścigi odbywają się na dystansie 200 metrów.

Srebrny medal wywalczył w konkurencji V1 w kategorii A Jakub Tokarz. O 0.2 sek wyprzedził Polaka jedynie Ukrainiec Oleksandr Hreczko. Podium uzupełnił Brazylijczyk Cardoso da Silva.

Kolejny krążek na konto polskiej reprezentacji wywalczyl Tomasz Moździerski. Pan Tomasz w wyścigu V1 w kategorii TA dał się wypredzić jedynie dwóm rywalom – Hiszpanowi Javierovi Reji i Brytyjczykowi Nicholasowi Healdowi.

W konkurecji K1 kobiet w kategorii A startowała Kamila Kubas. Polka walczyła ambitnie, ale do podium nieco jej zabrakło – w finale zajęła miejsce 7. Tytuł mistrzowski wywalczyła Brytyjka Jeanette Chippington przed Ukrainką Kuprianową i Rosjanką Dupik. Pani Kamila startowała także w finale K1 w kategorii TA – zajęła w nim także 7. miejsce.  Medale zdobyły: złoty – Emma Wiggs z Wielkiej Brytanii, srebrny – Megan Blunk z USA, brązowy Natalia Lagutenko z Ukrainy. Nizmordowana Polka wystartowała także w V1 w kategorii A i zajęła w tej konkurencji 5. miejsce. Złoto wywalczyla tutaj Chippington, wyprzedzając Karę Kennedy z Australii i Anne Yoshide z USA.

Także 5. lokatę zajęła Agnieszka Kopeć w konkurencji V1 w kategorii TA. Chippington zdobywając złoty medal skompletowała „hat-trick”, stając się bezwzglednie największą gwiazdą mistrzostw. Drugie srebro do swojego dorobku dopisała Blunk, a brąz zawisł na szyi Brazylijki Oliveira Da Silva.