Paraolimpiada Rio 2016: Znamy zasady kwalifikacji w piłce 5-osobowej

Międzynarodowa Federacja Sportu Niewidomych (IBSA) ujawniła szczegóły dotyczące przyznania kwalifikacji do turnieju piłki nożnej – 5 osobowej, podczas igrzysk paraolimpijskich Rio de Janeiro 2016. 

piłka nożnaDecyzje IBSA o przyznaniu kwalifikacji opierają się na kryteriach kwalifikacyjnych ustalonych przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski i uwzględniają min. klasyfikację końcową Mistrzostw Świata Niewidomych IBSA, które odbyły się w listopadzie ubiegłego roku w Japonii.

W finale turnieju spotkały się dwie drużyny z Ameryki Południowej – gospodarze igrzysk, Brazylijczycy oraz odwieczni rywale „Canarinhos”, Argentyńczycy. Obydwie ekipy uzyskały prawo startu w ośmioosobowym turnieju igrzysk w Rio de Janeiro 2016. Wspomniane zespoły rywalizowały również w finale Igrzysk Panamerykańskich w Toronto. Z racji tego, iż uzyskały wcześniej kwalifikację, bilety do Rio przyznano trzeciej drużynie turnieju, ekipie Meksyku.

Poza Brazylią, Argentyną i Meksykiem w turnieju igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro wystąpią dwa najlepsze zespoły mistrzostw Europy oraz Azji, a także zwycięzca mistrzostw Afryki. Europejskie rozgrywki rozegrane zostaną w dniach 22-29 sierpnia w angielskim Hereford. Dzień po zakończeniu zmagań na „Starym Kontynencie” turniej w Tokio zainaugurują Azjaci. Mistrzostwa potrwają do 8 września. Finał rozegrany zostanie również w stolicy Japonii, 8 września. Watro dodać, że Tokio będzie gospodarzem Igrzysk Paraolimpijskich w roku 2020.

Ostatniego uczestnika turnieju paraolimpijskiego poznamy 25 października, kiedy rozegrany zostanie finał mistrzostw Afryki  w kameruńskim mieście, Douala. Tylko zwycięzca otrzyma bilet do Brazylii.

Piłka nożna 5 – osobowa w programie igrzysk zadebiutowała w Atenach w roku 2004. Przeznaczona jest jedynie dla osób niewidomych i niedowidzących. Dla wyrównania szans wszyscy zawodnicy oprócz bramkarza mają oczy zasłonięte specjalnymi opaskami. Bramkarz natomiast pełni rolę przewodnika informującego na temat bieżącego ustawienia i sytuacji na boisku. Każda z dwóch drużyn liczy po 5 osób, a mecz twa 50 minut (2x25min).

15. Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro odbędą się w dniach 7-18 września 2016 r.

Źródła: insidethegames.biz, paralympic.org.pl

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password