Pięciobój nowoczesny: Członek złotej drużyny z 1960r. nie żyje

ripW wieku 80 lat zmarł Imre Nagy, członek drużyny, która w Rzymie w roku 1960 zdobyła złoty medal olimpijski. Węgier zmagał się od dłuższego czasu z chorobą.

Drużynowe złoto olimpijskie w Rzymie, które zdobył razem Ferencem Némethem oraz Andrásem Balczó, było największym sukcesem sportowym Nagya. Indywidualnie w 1960r. zdobył on srebrny medal (przegrywając jedynie z Némethem). Cztery lata później z braćmi Ferencem i Ottó Törökami zdobył brązowy medal w konkurencji drużynowej, przegrywając z reprezentacjami ZSRR i USA.

Na Mistrzostwach Świata zdobył trzy srebrne medale w drużynie – w 1958r. z Andrásem Balczó i Aladarem Kovácsim oraz w 1961 i 1962r. z Balczó i Ferencem Törökiem. Na koncie ma także srebrne i brązowe medale pięciobojowych Mistrzostw Węgier z lat 1956-1963 oraz cztery złote medale szermierczych Mistrzostw Węgier w drużynowej rywalizacji szpadzistów.

Po zakończeniu kariery zawodnika był w latach 1970-1976 głównym trenerem reprezentacji Węgier w pięcioboju nowoczesnym. W latach osiemdziesiątych działał w Międzynarodowej Unii Pięcioboju Nowoczesnego, której przez pewien czas był Sekretarzem Generalnym.

Wojciech Nowakowski2407 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password