Pięciobój nowoczesny – ME U24: Stasiak podwójnie brązowy

Dwa brązowe medale z Drzonkowa przywiezie Sebastian Stasiak. Podczas mistrzostw Europy do lat 23 w pięcioboju nowoczesnym zajął trzecie miejsce indywidualnie oraz w drużynie z Danielem Ławrynowiczem i Kamilem Kasperczakiem.

Szermierkę zdominował Łotysz Pavels Svecovs, który wygrał aż 35 pojedynków w rundzie wstępnej, przegrywając jednak swoją jedynką walkę w rundzie bonusowej. Na drugim miejscu z wynikiem 28+3 wygranych uplasował się Ukrainiec Dmytro Baliuk, trzeci zaś był Węgier Norbert Horváth (28+1 wygrana). Na ósmym miejscu sklasyfikowany został Sebastian Stasiak (22+1 wygrana), na dziewiątym Daniel Ławrynowicz (22+0 wygranych), na trzynastym Łukasz Gutkowski (21+0 wygranych), a na przedostatnim, 22. Kamil Kasperczak (14+3 wygrane).

W pływaniu najlepszy okazał się Horváth, który uzyskał czas 1:58,54. Za nim do mety przypłynęli Ukrainiec Oleksandr Tovkai (1:59,09) oraz Svecovs, który utrzymał prowadzenie w klasyfikacji łącznej, przed Horváthem oraz reprezentantem Białorusi Jaraslauem Radziukiem. Na szóste miejsce awansował Sebastian Stasiak (2:01,28), natomiast pozostali nasi reprezentanci zanotowali spadki – Ławrynowicz na 14. (2:08,89), Gutkowski na 15. (2:06,51), a Kasperczak na 23. lokatę (2:05,27).

Pięciu zawodników ukończyło jazdę konną z maksymalnym wynikiem 300 pkt. Nie było jednak wśród nich Polaków – po jednej zrzutce zaliczyli Sebastian Stasiak i Daniel Ławrynowicz, a dwie Kamil Kasperczak, którzy po tej konkurencji zajmowali odpowiednio szóste, dziesiąte i 21. miejsce. O dużym pechu może z kolei mówić Łukasz Gutkowski, który przy zjeździe z rozprężalni na parkur spadł z konia, a w trakcie samej konkurencji zanotował eliminację za kolejne dwa upadki, po czym wycofał się z zawodów. Na czele stawki utrzymał się Svecovs, który miał dwie zrzutki, natomiast za nim plasowali się Radziuk (jedna zrzutka) oraz jeden z tych, którzy zaliczyli czysty przejazd – drugi z Łotyszy Nikita Bistrovs.

Podobnie jak w przypadku zawodów pań, tak i panowie biegli w dwóch seriach. Tym razem jednak walka o medale rozegrała się jedynie w drugiej, silniej obsadzonej. Fatalny błąd prowadzącego stawkę Svecovsa spowodował, że Łotysz pobiegł o 160 m więcej niż trzeba było i z trzeciego strzelania wybiegł już poza pozycją medalową. Na czoło stawki wysunęli się Radziuk oraz fenomenalnie biegający Francuz Jean Baptiste Mourcia, a za nimi na trzecim miejscu plasował się Stasiak. Na ostatnim strzelaniu Białorusin uciekł Francuzowi i dzięki temu wygrał całe zawody, zostawiając mu na pocieszenie srebrny medal. Tymczasem Stasiak tuż po wybiegnięciu ze strzelnicy znalazł się za Czechem Markiem Gryczem, ale nasz reprezentant świetnie pobiegł ostatnie okrążenie i zameldował się na najniższym stopniu podium. Daniel Ławrynowicz zajął ósme miejsce, Kamil Kasperczak był 15., a Łukasz Gutkowski został sklasyfikowany na ostatniej, 23. pozycji.

W klasyfikacji drużynowej triumfowali Białorusini Jaraslau Radziuk, Pavel Jeusijewicz i Iwan Iwanou. Srebro wywalczyli Węgrzy Tamás Fröhlich, Norbert Horváth i Soma Tomaschof, a brąz Polacy Sebastian Stasiak, Daniel Ławrynowicz i Kamil Kasperczak.

Wojciech Nowakowski2254 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.