Pięciobój nowoczesny: Międzynarodowy sezon rozpoczęty

Tradycyjnie w Budapeszcie odbyły się otwierające nowy sezon pięcioboju nowoczesnego zawody halowe. Pierwszymi triumfatorami 2018 roku zostali Iryna Prasiancowa i Simon Casse.

W żeńskich kwalifikacjach nie wystartowała wicemistrzyni świata Zsófia Földházi, który niedawno przeszła uraz i dopiero wróciła z indywidualnego obozu treningowego na Cyprze. Jedną z kwalifikacyjnych grup wygrała jej koleżanka z reprezentacji Sarolta Kovács, która jednak po konsultacji z trenerem głównym węgierskiej kadry kobiet Ákosem Kállaim wycofała się z finału celem koncentracji na kolejnych zawodach.

Finał był niezwykle zacięty, o czym świadczy lista startowa ostatniej konkurencji – pierwsze cztery zawodniczki startowały do biegu razem, a kolejne dwie zaledwie dwie sekundy za nimi. Jedna z liderek, Iryna Prasiancowa, utrzymała się na czele stawki i powiększając przewagę nad rywalkami dobiegła do mety jako pierwsza. Drugie miejsce zajęła Michelle Gulyás – młoda reprezentantka gospodarzy szykująca się do startu na młodzieżowych igrzyskach olimpijskich w Buenos Aires. Podium uzupełniła najszybsza w biegu ze strzelaniem Litwinka Gintare Venckauskaite.

Wśród panów na liście startowej zabrakło leczącego drobny uraz Bence Demetra oraz mających dłuższą przerwę po poprzednim sezonie Róberta Kaszy i Ádáma Marosiego, którzy brali udział w mistrzostwach świata wojskowych we wrześniu ubiegłego roku. Wobec tego nadzieje gospodarzy skierowane były ku zawodnikom z kadr młodzieżowych.

W finale najlepszy okazał się Simon Casse – Francuz był trzeci w pływaniu i pierwszy w szermierce, a w jeździe konnej stracił tylko jeden punkt. Do ostatniej konkurencji startował z 12-sekundową przewagą nad Ilją Palazkowem, ale to nie Białorusin stanowił dla niego największe zagrożenie. Choć Casse dobiegł do mety pierwszy, zaledwie dwie sekundy za nim na kresce zameldował się Patrick Dogue, a zaledwie sekundę do Niemca stracił Węgier Balázs Szép.

Polacy nowy rok rozpoczęli sprawdzianem wytrzymałościowym w Spale, a ostatnie dwa tygodnie spędzili na zgrupowaniu w Wałczu. W przyszły weekend przed Biało-Czerwonymi pierwsze zawody Pucharu Polski. W Drzonkowie zmierzą się nie tylko ze sobą, ale też z reprezentantami Niemiec, Czech, Białorusi i Łotwy. Swój udział potwierdziła też mistrzyni olimpijska z Rio Chloe Esposito.

Wojciech Nowakowski2410 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password