Pięciobój nowoczesny – MME: Polacy nieco rozczarowali

Daniel Ławrynowicz był 17., a Łukasz Gutkowski 28. w finale mężczyzn na młodzieżowych mistrzostwach Europy w pięcioboju nowoczesnym. W klasyfikacji indywidualnej wygrał Czech Marek Grycz, a w klasyfikacji drużynowej triumfowali Rosjanie.

Otwierające zmagania pływanie wygrał Litwin Dovidas Vaivada z czasem 1:56,09. Za nim do mety dopłynęli Brytyjczyk Bradley Sutton (1:56,35) i Austriak Gustav Gustenau (1:56,91). 23. czas uzyskał Daniel Ławrynowicz (2:04,44), a 27. był Łukasz Gutkowski (2:06,50).

Na szermierczej planszy najlepiej spisał się Czech Marek Grycz, który wygrał 29 pojedynków w rundzie wstępnej, ale przegrał swoją walkę w rundzie bonusowej. Drugie miejsce z wynikiem 25+2 wygranych zajął Węgier Bence Kardos, a na trzecim uplasowali się Bułgar Jawor Peszlejewski i Vaivada (24+1 wygranych). Na czoło klasyfikacji łącznej wysunął się Grycz, za nim znaleźli się Kardos i Vaivada. Na 22. miejsce awansował Ławrynowicz (15+2 wygranych), natomiast Gutkowski spadł na ostatnią, 36. pozycję (9+0 wygranych).

W jeździe konnej jedenastu zawodników zanotowało czysty przejazd. Nie było wśród nich jednak żadnego zawodnika z czołówki – trzech najlepszych zawodników pod dwóch konkurencjach zanotowało po jednej zrzutce, wobec czego sytuacja na czele klasyfikacji nie uległa zmianie. Jedno strącenie zaliczył też Daniel Ławrynowicz, który awansował na 19. miejsce, a Łukasz Gutkowski, który zrzucił dwie przeszkody, znalazł się na 33. miejscu.

Do kombinacji Grycz startował 17 sekund przed Kardosem i 19 przed Vaivadą. O ile Czech utrzymał swoją pozycję i stanął na najwyższym stopniu podium, o tyle Węgier i Litwin zanotowali spadki odpowiednio na 13. i 9. miejsce. Na podium natomiast wskoczyli Rosjanin Siergiej Baranow, który do biegu połączonego ze strzelaniem startował z 10. pozycji, oraz jedenasty przed finałową konkurencją Czech Martin Vlach. Daniel Ławrynowicz ukończył zmagania na 17., a Łukasz Gutkowski na 28. miejscu.

W klasyfikacji drużynowej triumfowali Rosjanie Siergiej Baranow, Daniła Glawatskich i Aleksander Lifanow przed Czechami Markiem Gryczem, Martinem Vlachem i Lukasem Svechotą oraz Włochami Daniele Colasantim, Gianlucą Micozzim i Giorgio Malanem.

Wyniki indywidualne:
1. Marek Grycz (Czechy) 1480 pkt.
2. Siergiej Baranow (Rosja) 1458 pkt.
3. Martin Vlach (Czechy) 1454 pkt.

17. Daniel Ławrynowicz (Polska) 1401 pkt.
28. Łukasz Gutkowski (Polska) 1372 pkt.

Wyniki drużynowe:
1. Rosja 4339 pkt.
2. Czechy 4325 pkt.
3. Włochy 4292 pkt.

Wojciech Nowakowski2253 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.