Pięciobój nowoczesny – MP: Gutkowski zgarnia potrójne złoto

Łukasz Gutkowski przechodzi do historii polskiego pięcioboju nowoczesnego. W wieku 19 lat i 89 dni został on najmłodszym mistrzem Polski seniorów w liczącej już 91 lat historii tej dyscypliny w naszym kraju. Jednocześnie „Gutek” zgarnął złote medale w klasyfikacjach do lat 23 i 21.

Zmagania rozpoczęto od pływania. Najlepszy czas (2:01,28) uzyskał Remigiusz Golis, a drugi Sebastian Stasiak (2:04,93), jednak obrońca tytułu został ukarany odjęciem dziesięciu punktów i spadł na ósmą pozycję. Na drugim miejscu tym samym znalazł się wolniejszy o 3,77 s od lidera Jarosław Świderski, a na trzecim Włoch Domenico Porreco, który do Golisa stracił 5,07 s. Jako trzeci z Polaków został sklasyfikowany Oskar Paradowski (2:06,93).

W szermierce na czołowych pozycjach uplasowali się zawodnicy zagraniczni, startujący w Drzonkowie w kategorii open. Konkurencję tę wygrał Alexander Nobis (26+0 wygranych), przed Fabianem Liebigiem (24+2 wygranych) i Jurijem Fedeczko (23+1 wygranych). Ci trzej zawodnicy znaleźli się też na pierwszych miejscach w klasyfikacji łącznej – Liebig objął prowadzenie, Nobis zajmował drugie, a Fedeczko trzecie miejsce. Najlepszy z Polaków, Szymon Staśkiewicz, był po tej konkurencji piąty, wyprzedzając w klasyfikacji mistrzostw Polski dziesiątego Łukasza Gutkowskiego i dwunastego Sebastiana Stasiaka.

Jako kolejna została rozegrana konkurencja łącząca bieg ze strzelaniem. Po niej znajdujący się na czele klasyfikacji Niemcy zamienili się miejscami, a na trzecim miejscu znalazł się Łukasz Gutkowski, który jako jedyny pokonał trasę kombinacji w czasie poniżej 11 minut. W walce o medale mistrzostw Polski za zawodnikiem UKS-u G-8 Bielany Warszawa plasowali się jego klubowy kolega Jarosław Świderski oraz dotychczasowy lider Szymon Staśkiewicz.

O końcowym układzie w klasyfikacji zadecydowała jazda konna. W niej czysty przejazd zaliczył m.in. Liebig, który wykorzystał trzy zrzutki Nobisa i wygrał klasyfikację open, wyprzedzając rodaka o zaledwie trzy punkty. Gutkowski pomimo trzech zrzutek utrzymał trzecie miejsce i jednocześnie wygrał mistrzostwo Polski. Srebrny medal trafił do Świderskiego, a brąz, ku uciesze miejscowych kibiców, Staśkiewicz. Gutkowski zdobył też dwa medale w klasyfikacjach do lat 23 i 21 – w obu srebro trafiło do Daniela Ławrynowicza (Stowarzyszenie Pięciobój Polski CWKS Legia Warszawa), a brązowe zdobyli odpowiednio Sebastian Stasiak (UKS Żoliborz Warszawa) i Paweł Dąbrowski (ZKS Drzonków).

Wojciech Nowakowski2262 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.