Pięciobój nowoczesny: Polska chciała, Polska ma – zapowiedź ME U24

TestYou Timing - profesjonalne fotokomórki sportowe

Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie jest jedną z najbardziej docenianych przez zawodników oraz oficjeli aren pięciobojowych na świecie. Nic więc dziwnego, że to właśnie tam odbędzie się historyczna pierwsza edycja mistrzostw Europy do lat 23. Tym bardziej, że impreza ta powstała z inicjatywy Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego.

Z różnych przyczyn termin mistrzostw nie odpowiadał części reprezentacji, stąd też niewielka liczba uczestników – 24 mężczyzn i 24 kobiety. Z tego powodu okres rozgrywania mistrzostw uległ zmianie w porównaniu z pierwotnym planem – nie odbędą się konkurencje sztafet męskich i żeńskich oraz eliminacje, co skróci czas trwania imprezy.

Wśród uczestników znajdziemy „starych znajomych”, czyli zawodników często goszczących w Drzonkowie, np. podczas Pucharu Polski. Są to przede wszystkim reprezentanci Litwy, na czele z czwartą zawodniczką młodzieżowych igrzysk olimpijskich w Nankinie Aureliją Tamasauskaite, oraz Czech, z tegorocznym mistrzem Europy i wicemistrzem świata do lat 21 Markiem Gryczem. Silną reprezentację przysyłają też Węgrzy – Sarolta Simon, Anna Zs. Tóth i Soma Tomaschof od pewnego czasu pukają do pierwszej reprezentacji swojego kraju i pomimo dużej konkurencji w tym roku pojawili się na seniorskich mistrzostwach świata w Kairze. W Drzonkowie zaprezentują się też przedstawiciele Białorusi (bez swojej największej gwiazdy w tej kategorii wiekowej, Iryny Prasiancowej), Wielkiej Brytanii, Francji, Łotwy, Słowacji i Ukrainy.

Nie można też zapominać o gospodarzach. Najstarszy w naszej ekipie jest Sebastian Stasiak (UKS Żoliborz Warszawa), młodzieżowy mistrz Europy sprzed dwóch lat. Wejście smoka do kadry seniorskiej zaliczyli w tym roku młodzieżowcy Daniel Ławrynowicz (Stowarzyszenie „Pięciobój Polski” CWKS Legia Warszawa) i Łukasz Gutkowski (UKS G-8 Bielany Warszawa), którzy w swoim debiucie w Pucharze Świata w Kairze awansowali do finałowej 36-tki. Stawkę męską uzupełnia jedyny junior w tej ekipie, reprezentant ZKS-u Drzonków Kamil Kasperczak, który w tym roku wywalczył kwalifikację na młodzieżowe igrzyska olimpijskie w Buenos Aires. Wśród pań wystawiamy aż pięć zawodniczek. Trzy z nich to koleżanki klubowe Kasperczaka – Magda Klemczyńska, Aleksandra Sobolewska i Natalia Dominiak, wicemistrzyni Europy juniorek sprzed dwóch lat i beneficjentka programu Team100. Ponadto w Drzonkowie wystartują też Marta Kobecka (UKS Kapry-Armexim Pruszków) i Dominika Karolak (UKS Dwójka Tczew).

Mistrzostwa potrwają od czwartku do soboty. Na pierwsze dwa dni zaplanowano zmagania indywidualne, najpierw kobiet, potem mężczyzn, a ostatniego dnia rozegrane zostaną zawody sztafet mieszanych.

Mistrzostwa Europy U24 zostały objęte patronatem medialnym przez portal igrzyska24.pl.

Wojciech Nowakowski2372 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password