Pięciobój nowoczesny – PŚ: Dziewiąte miejsce Polaków

Anna Maliszewska i Jarosław Świderski zajęli dziewiąte miejsce na rozgrywanych w Wilnie finałowych zawodach Pucharu Świata w pięcioboju nowoczesnym w konkurencji sztafet mieszanych. Zwycięzcami zostali Irlandczycy, którzy wyprzedzili Francuzów i Rosjan.

Na pływalni najszybsi z czasem 1:56,08 byli Węgrzy Sarolta Kovács i Gergely Demeter. Drugie miejsce zajęli Rosjanie Gulnaz Gubajdullina i Aleksander Sawkin (1:56,66), a trzecie Irlandczycy Natalya Coyle i Arthur Lanigan-O’Keeffe (1:56,81). Polska sztafeta w składzie Anna Maliszewska i Jarosław Świderski uplasowała się na dwunastej pozycji, uzyskując rezultat 2:05,46.

W szermierce pierwsze miejsce zajęli Irlandczycy, którzy wygrali 19 walk w rundzie wstępnej. Dwa zwycięstwa mniej odnieśli Francuzi Julie Belhamri i Valentin Prades, a trzy mniej Egipcjanie Haydy Morsy i Yasser Hefny. Ekipa z kraju faraonów jednak wygrała wszystkie swoje trzy pojedynki w rundzie bonusowej, odrabiając część strat. Na prowadzenie w klasyfikacji łącznej wyszli Irlandczycy przed Francuzami oraz Litwinami Ievą Serapinaite i Justinasem Kinderisem. Polacy, którzy uzyskali wynik 12+0 wygranych, awansowali na jedenaste miejsce.

W jeździe konnej maksymalny wynik 300 pkt. uzyskało sześć ekip – czołowa piątka (Irlandia, Francja, Litwa, Egipt i Rosja) oraz Polacy, którzy dzięki temu awansowali na ósme miejsce.

Do kombinacji Coyle wystartowała 23 sekundy przed Belhamri i 39 przed Serapinaite. Przewaga, jaką Irlandka miała nad Francuzką nieco zmniejszyła się podczas męskiej zmiany, jednak Prades nie zdołał ostatecznie dogonić Lanigana-O’Keeffe i złoty medal trafił do Irlandczyków, a srebro do Francuzów. Ciekawie za to wyglądała walka o brązowy medal – już na pierwszym strzelaniu Serapinaite spadła za Morsy, a chwilę później wyprzedziła ją Gubajdullina. Decydujące rozstrzygnięcia miały miejsce na ostatnim okrążeniu, kiedy to Sawkin wyprzedził Hefny’ego i dobiegł do mety przed nim, zapenwiając sobie i swojej koleżance z reprezentacji Sbornej brązowy medal. Anna Maliszewska i Jarosław Świderski zajęli dziewiąte miejsce.

Wojciech Nowakowski2265 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.