Pięciobój nowoczesny – PŚ: Emocjonująca walka na finiszu

Valentin Prades po zaciętej walce do ostatnich metrów biegu wygrał rozgrywane w Kecskemét zawody z cyklu Pucharu Świata w pięcioboju nowoczesnym. Jedyny Polak w finale, Jarosław Świderski, uplasował się na 20. pozycji.

Pływanie zostało zdominowane przez Koreańczyków – z czasem 1:59,14 wygrał je Woojin Hwang, drugi był Jinhwa Jung (2:00,68), a trzeci Woongtae Jun (2:01,30). Nasz jedyny reprezentant w finale, Jarosław Świderski, uplasował się na 14. miejscu z rezultatem 2:04,50.

W szermierce najlepiej spisał się Bence Demeter, który wygrał 24 pojedynki w rundzie wstępnej. Po 23 zwycięstwa odnieśli Pawlo Zwedeniuk i Justinas Kinderis, przy czym Ukrainiec jako jedyny z całej trójki powiększył swój dorobek punktowy w rundzie bonusowej, wygrywając trzy pojedynki, dzięki czemu objął prowadzenie w klasyfikacji łącznej, wyprzedzając Demetra i Junga. Na dwunastą pozycję awansował Świderski, który zanotował 19+0 wygranych.

Na jeździe konnej maksymalną liczbę 300 pkt. uzyskało dwóch zawodników – Róbert Kasza i Eslam Hamad. Egipcjanin dzięki temu wynikowi awansował na drugie miejsce, za Demetra, który zaliczył dwie zruztki i o trzy sekundy przekroczył limit czasu. Na trzecim miejscu znalazł się Aleksander Lesun, który był bezbłędny na parkurze, ale, podobnie jak lider, stracił trzy punkty za czas. Świderski pomimo dwóch zrzutek utrzymał 12. miejsce.

Różnice na starcie kombinacji były niewielkie – Hamad tracił do Demetra zaledwie sekundę, Lesun dwie, a startujący jako czwarty Valentin Prades pięć. Już na pierwszym okrążeniu Francuz wyszedł na prowadzenie, dobiegając na strzelnicę z minimalną przewagą nad poprzednim liderem. Na drugim strzelaniu obaj zostali wyprzedzeni przez Jinhwę Junga, który jednak musiał uznać ich wyższość podczas drugiego okrążenia biegu. Na trzecim okrążeniu walki o medale włączyli się też Woongtae Jun i Pawlo Tymoszczenko i to właśnie Ukrainiec jako pierwszy zakończył ostatnie strzelanie, jednak tuż po rozpoczęciu biegu wyprzedził go Prades. Francuz zbudował przewagę nad goniącymi go Tymoszczenko i Demetrem, dzięki czemu odparł ich ataki i dobiegł do mety jako pierwszy. Srebrny medal po zaciętej walce na ostatnich metrach trafił ostatecznie do reprezentanta gospodarzy, a wicemistrz olimpijski z Rio de Janeiro musiał zadowolić się brązem. Jarosław Świderski zakończył zmagania na 20. pozycji.

Wojciech Nowakowski2251 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.