Pięciobój nowoczesny – PŚ: Finałowy triumf Węgierki, Maliszewska dwunasta

Na dwunastym miejscu zakończyła Anna Maliszewska rozgrywane w Wilnie finałowe zawody Pucharu Świata w pięcioboju nowoczesnym. Złoty medal trafił na szyję Węgierki Tamary Alekszejev.

Kobiece zawody, podobnie jak dzień wcześniej męskie, wznowiono konkurencją pływacką. Wygrała ją Rosjanka Gulnaz Gubajdullina z czasem 2:07,76, wyprzedzając Węgierkę Saroltę Kovács (2:10,45) i Litwinkę Ievę Serapinaite (2:12,84). 26. czas uzyskała nasza jedyna reprezentantka Anna Maliszewska (2:24,47), przez co spadłą w klasyfikacji łącznej na 13. miejsce. Prowadzenie utrzymała Węgierka Tamara Alekszejev, za którą plasowały się Koreanka Sunwoo Kim i Niemka Lena Schöneborn.

Bonusowa runda szermierki nie wprowadziła zmian w kolejności w czołówce – Alekszejev i Kim zdobyły po dwa punkty, natomiast Schöneborn przegrała swoją jedyną walkę i nie powiększyła dorobku punktowego. Porażkę odniosła też Maliszewska, która pozostała na 13. pozycji.

W jeździe konnej siedmiu zawodniczkom udało się uzyskać maksymalny wynik 300 pkt. Wśród nich znalazły się dwie Węgierki – Alekszejev, która umocniła się na pozycji liderki, oraz Kovács, która awansowała na trzecie miejsce, wykorzystując cztery zrzutki Schöneborn. Na drugim miejscu utrzymała się Kim, która uzyskała na parkurze wynik 291 pkt. Taki sam rezultat miała Anna Maliszewska, która awansowała na dziesiątą pozycję.

Do finałowej konkurencji, biegu połączonego ze strzelaniem, Alekszejev startowała 23 sekundy przed Kim i 31 przed Kovács. Taka kolejność utrzymywała się do trzeciego strzelania, z którego na ostatniej medalowej pozycji wybiegła Gubajdullina. Rosjanka jednak została wyprzedzona przez faworytkę gospodarzy – Laura Asadauskaite, która tym razem startowała z czternastej pozycji, ponownie znalazła się na podium. Wprawdzie jej umiejętności biegowe i strzeleckie dzisiaj nie wystarczyły do pokonania Alekszejev, ale dały jej srebrny medal przed własną publicznością. Na trzecim miejscu po bardzo udanym ostatnim okrążeniu zawody ukończyła Gubajdullina. Na __. pozycji uplasowała się Anna Maliszewska.