Pięciobój nowoczesny – PŚ: French wygrywa w Kairze, historyczny medal dla Turcji

Podobnie jak w przypadku zawodów panów, tak i finał kobiet na zawodach Pucharu Świata w Kairze wygrała zawodniczka, która w Los Angeles zajęła drugie miejsce – Kate French. Drugie miejsce zajęła Turczynka Ilke Özyüksel, która tym samym wywalczyła pierwszy w historii Pucharu Świata medal dla swojego kraju.

W pływaniu najszybsza była Gulnaz Gubajdullina, która uzyskała czas 2:08,56. Rosjanka była szybsza o 2,44 od Sarolty Kovács i o 2,96 od Salmy Abdelmaksoud.

Szermierkę zdominowała Kate French, która wygrała 29 pojedynków w rundzie wstępnej oraz swój jedyny pojedynek w rundzie bonusowej. Drugie miejsce zajęła Alice Sotero (24+0), a trzecie Haydy Morsy (23+3). Brytyjka objęła też prowadzenie w klasyfikacji łącznej, wyprzedzając Sotero i Ievę Serapinaite.

W jeździe konnej ośmiu zawodniczkom udało się zaliczyć czysty przyjazd. Wśród nich była Kovács, która dzięki temu awansowała na trzecie miejsce, mając taką samą liczbę punktów co Serapinaite, która na parkurze miała jedną zrzutkę. French i Sotero zaliczyły po dwie zrzutki, jednak mimo tego utrzymały czołowe dwie pozycje, które zajmowały po szermierce.

Do kombinacji Brytyjka startowała siedemnaście sekund przed Włoszką i dwadzieścia przed Węgierką i Litwinką. Te dwie ostatnie zawodniczki nie rozegrały jednak między sobą walki o medale. Na przedostatnim okrążeniu biegu na drugie miejsce awansowała Ilke Özyüksel, która na tej pozycji dobiegła do mety, tracąc jednak do zwyciężczyni, biegnącej niezagrożenie od startu do mety na prowadzeniu French, pół minuty. Brąz, pomimo utraty trzeciej pozycji na ostatnim strzelaniu na rzecz swojej rodaczki Glorii Tocchi, wywalczyła Sotero.

Wojciech Nowakowski2259 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.