Pięciobój nowoczesny – PŚ: Ławrynowicz i Gutkowski debiut mają za sobą

Daniel Ławrynowicz zajął jedenaste, a Łukasz Gutkowski 30. miejsce na zawodach Pucharu Świata w pięcioboju nowoczesnym w Kairze. Zwycięstwo odniósł Pawlo Tymoszczenko.

Konkurencję pływacką wygrał Matteo Cicinelli, uzyskując czas 2:01,36. Był on szybszy o 0,47 s od Hikaru Shimano i o 2,38 s od Ilji Palazkowa. Daniel Ławrynowicz z wynikiem 2:11,08 zajął 25. miejsce, a Łukasz Gutkowski z rezultatem 2:11,84 był 27.

Na szermierczej planszy najlepszy okazał się Pawlo Tymoszczenko. Wicemistrz olimpijski wygrał 26 pojedynków w rundzie wstępnej. Podobnie jak drugi w tej konkurencji Aleksander Lifanow, który pokonał 22 rywali, przegrał jednak pojedynek w rundzie bonusowej. Tę wygrał sklasyfikowany na trzecim miejscu Andrij Fedeczko (21+3). Tymoszczenko objął prowadzenie w klasyfikacji łącznej, wyprzedzając dwóch reprezentantów gospodarzy – Sherifa Rashada i Eslama Hamada. Obaj nasi reprezentanci wygrali po 18 pojedynków w rundzie wstępnej, przy czym Ławrynowicz pokonał też dwóch rywali w rundzie bonusowej i zajmował po dwóch konkurencjach 15. miejsce, a Gutkowski był 18.

W jeździe konnej sześciu zawodników uzyskało maksymalny wynik 300 pkt. Wśród nich znalazł się Ławrynowicz, który dzięki temu awansował na siódme miejsce. Prowadzenie pomimo zrzutki utrzymał Tymoszczenko, na drugie miejsce awansował Hamad (dwie zrzutki), a na trzecie Cicinelli (jedna zrzutka). Drugi z naszych reprezentantów, Łukasz Gutkowski, został wyeliminowany i wylądował na 29. miejscu.

Na starcie kombinacji Tymoszczenko miał 22 sekundy przewagi nad Hamadem i 24 nad Cicinellim. W tej sytuacji Ukrainiec znany ze świetnej postawie w finałowej konkurencji był murowanym faworytem do wygrania zawodów, co też potwierdził w trakcie rozgrywania biegu połączonego ze strzelaniem i niezagrożony do mety na pierwszej pozycji. Za jego plecami natomiast rozgrywała się walka o pozostałe miejsca na podium. Już na pierwszym okrążeniu biegu do walki włączyli się Sherif Rashad i Fabian Liebig, którzy z drugiej wizyty na strzelnicy wybiegli na medalowych pozycjach. Z czasem Egipcjanin tracił dystans do Niemca, a na trzecim okrążeniu wyprzedził go startujący do biegu z jedenastej pozycji Valentin Prades. W końcu Francuz wyprzedził też Liebiga i już kończąc ostatnie strzelanie mógł być pewny srebra. Na trzeciej pozycji ze strzelnicy wybiegł Cicinelli, jednak pomimo że dał z siebie wszystko, nie zdołał obronić się przed Liebigiem i to reprezentant naszych zachodnich sąsiadów zdobył brązowy medal. Daniel Ławrynowicz dobiegł do mety na 11. miejscu, a Łukasz Gutkowski ukończył zmagania na 30. pozycji.

Wojciech Nowakowski2257 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.