Pięciobój nowoczesny – PŚ: Świetny bieg Asadauskaite, Maliszewska w drugiej dziesiątce

Laura Asadauskaite wygrała rozgrywane w Kecskemét zawody z cyklu Pucharu Świata w pięcioboju nowoczesnym. Jedyna reprezentantka Polski w finale, Anna Maliszewska, uplasowała się na 20. miejscu.

W pływaniu najlepiej spisała się Gulnaz Gubajdullina – Rosjanka uzyskała czas 2:07,88 i o 2,68 s wyprzedziła faworytkę gospodarzy i aktualną mistrzynię świata, Saroltę Kovács, a o 4,75 Ukrainkę Zinajidę Batrak. Anna Maliszewska z wynikiem 2:26,53 zajęła 31. miejsce.

Zmagania na szermierczej planszy wygrała inna zawodniczka Sbornej, Jekaterina Churaskina, która we wstępnej rundzie pokonała 26 przeciwniczek, a w rundzie bonusowej triumfowała w swoim jedynym, wartym dwa punkty pojedynku. Drugie miejsce zajęła Kovács (24+1 wygranych), a trzecie jej rodaczka, Tamara Alekszejev (22+2). Te trzy zawodniczki zajmowały też pierwsze trzy lokaty w klasyfikacji łącznej przed jazdą konną – na prowadzeniu znalazła się Kovács, wyprzedzając Alekszejev i Churaskinę. Anna Maliszewska, która wygrała 14 pojedynków, awansowała na 29. pozycję.

Tylko jednej zawodniczce, Japonce Ayumu Saito, udało się wyjechać z parkuru z maksymalnym wynikiem 300 pkt. Blisko tego osiągnięcia była też Maliszewska, która jednak o sekundę przekroczyła normę czasu. Nasza reprezentantka awansowała jednak na 22. miejsce. Prowadzenie zachowała Kovács, która również nie popełniła błędów na parkurze, ale zarobiła dwa punkty karne za przekroczenie normy czasu. Na medalową pozycję powróciła Gubajdullina, która uzyskała wynik 296 pkt., a na trzecim znalazła się Białorusinka Wolha Silkina (292 pkt.).

Na starcie kombinacji Kovács miała 33 sekundy przewagi nad Gubajdulliną i 39 nad Silkiną. Już na pierwszym okrążeniu do walki o medale włączyła się startująca z piątego miejsca Laura Asadauskaite. Słynąca ze wspaniałej postawy w „kombajnie” Litwinka na pierwszych 800 metrach wspięła się na trzecią pozycję, a już po drugim strzelaniu wyprzedziła Gubajdullinę i zmniejszała swój dystans do prowadzącej Węgierki. W efekcie na trzecie okrążenie Kovács wybiegła już za Asadauskaite, obie jednak znalazły się niespodziewanie za plecami Rosjanki, choć w przypadku mistrzyni olimpijskiej z Londynu było to jedynie chwilowe – już na początku trzeciego okrążenia Asadauskaite wyprzedziła Gubajdullinę i objęła prowadzenie, którego nie oddała już do mety. Podobnie Rosjanka nie dała się już wyprzedzić reprezentantce gospodarzy, której na pocieszenie, pomimo dużej przewagi na starcie finałowej konkurencji, pozostał brązowy medal. Nasza reprezentantka, Anna Maliszewska, zakończyła zmagania na 20. pozycji.

Wojciech Nowakowski2251 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.