Pięciobój nowoczesny: Rosjanki znów najlepsze w Drzonkowie

Ksenia Frałcowa wygrała zawody Polish International Trophy w pięcioboju nowoczesnym w Drzonkowie. W klasyfikacji Pucharu Europy Juniorek (do lat 19) zwyciężyła Adelina Ibatullina.

Zawody rozpoczęły się od konkurencji pływackiej. Wygrała ją Węgierka Rebeka Péter z czasem 2:11,31, o 0,45 s wyprzedzając Rosjankę Ksenię Frałcową.. Najlepszą z dwunastu startujących Polek okazała się Aleksandra Sobolewska, która uzyskała rezultat 2:18,31 i zajęła dziesiąte miejsce.

W szermierce triumfowała Rosjanka Marija Champpu, która w rundzie wstępnej pokonała 30 rywalek. W rundzie bonusowej musiała jednak uznać wyższość Niemki Anny-Renaty Müller, która wygrała w sumie 29 walk w rundzie wstępnej i trzy w rundzie bonusowej. Trzecie miejsce w tej konkurencji zajęła Francuzka Emma Servais (29+0 wygranych). Prowadzenie w zawodach objęła Champpu przed swoją rodaczką Sofią Serkiną i Węgierką Anną Zs. Tóth. Najwyżej z Polek została sklasyfikowana Natalia Dominiak – awansowała na dziesiąte miejsce dzięki rezultatowi 25+3 wygranych pojedynków.

Kombinacja, która została rozegrana jako następna konkurencja, wywróciła klasyfikację do góry nogami. Prowadzenie objęła dziewiąta przed biegiem połączonym ze strzelaniem Frałcowa, zaś na drugie miejsce z 23. awansowała Litwinka Aurelia Tamasauskaite. Podium przed finałową jazdą konną zamykała ubiegłoroczna triumfatorka, Adelina Ibatullina. Na 15. lokatę spadła najlepsza z Biało-Czerwonych, Natalia Dominiak.

W jeździe konnej czysty przejazd zaliczyło siedem zawodniczek, w tym trzy Polki – Katarzyna Ligęza, Aleksandra Sobolewska i Natalia Dominiak (warto zaznaczyć, że wszystkie trzy są reprezentantkami miejscowego ZKS-u). Dla tej ostatniej oznaczało to utrzymanie pozycji najlepszej Polki (w klasyfikacji łącznej zajęła 11. miejsce). Maksymalne wyniki (300 pkt.) uzyskały także Frałcowa, która tym samym przypieczętowała triumf w zawodach, oraz Marina Carrier, która zajęła trzecie miejsce. Rosjankę i Australijkę na podium rozdzieliła Tamasauskaite, która miała na parkurze trzy zrzutki.

W klasyfikacji czwórboju (do lat 19) triumfowała Ibatullina, wyprzedzając Meksykankę Melisse Mireles i Węgierkę Rebekę Péter.Na siódmym miejscu uplasowała się najlepsza Polka, Wiktoria Wierzba. Zawodniczka UKS-u „Ósemka” Starogard Gdański stanęła także dwukrotnie na podium Pucharu Polski – w kategorii do lat 21 rozdzieliła dwie zawodniczki ZKS-u Drzonków, Natalię Dominiak i Magdę Klemczyńską, a w kategorii juniorskiej wygrała przed Aleksandrą Sobolewską (ZKS Drzonków) i Agnieszką Wysokińską (UKS G-8 Bielany Warszawa).

W sobotę rozpoczęto także zmagania mężczyzn. W pływaniu najszybszy był Rosjanin Aleksander Stepaczew, który uzyskał czas 1:59,72, z przewagą 1,15 s nad Litwinem Gytisem Gudleviciusem i 1,86 s nad swoim rodakiem Jegorem Gromadskim. Najlepszy z Polaków, Eryk Karnik, zajął czwarte miejsce z wynikiem 2:02,12.

W szermierce najlepiej spisał się Barnabás Burcsik, który wygrał 34 pojedynki w rundzie wstępnej i warty dwa punkty swój jedyny pojedynek w rundzie bonusowej. Na drugim miejscu uplasowali się Daniel Ławrynowicz i József Tamás (30+0). Ta trójka zajmuje również czołowe trzy lokaty w klasyfikacji łącznej po dwóch konkurencjach.