Pięciobój nowoczesny: Staśkiewicz otarł się o podium

Nowy sezon pięciobojowy oficjalnie rozpoczęty – w Budapeszcie rozegrano coroczne zawody halowe. Spośród czterech startujących w rywalizacji Polaków najlepiej spisał się Szymon Staśkiewicz, który po zażartej walce zajął wysokie, czwarte miejsce. Do rywalizacji kobiet pierwotnie zgłoszona była Natalia Dominiak, jednak ze względu na chorobę musiała zrezygnować ze startu w Budapeszcie.

Pięcioboiści rywalizację zaczęli na szermierczej planszy. István Málits oraz bracia Bence i Gergely Demetrowie uzyskali wynik 26 wygranych walk, zajmując ex aequo pierwsze miejsce. Tuż za nimi, z jednym zwycięstwem mniej, uplasował się Szymon Staśkiewicz. Pozostałym naszym reprezentantom nie poszło już tak dobrze – Jarosław Świderski był 24. (16 wygranych), Daniel Ławrynowicz 30. (14 wygranych), a Remigiusz Golis 36. (11 wygranych).

W jeździe konnej aż 26 zawodników zaliczyło czysty przejazd, z czego siedmiu zmieściło się w limicie czasu. Wśród nich znalazł się Świderski, który awansował na 22. miejsce. Na trzecim miejscu po dwóch konkurencjach znalazł się natomiast Staśkiewicz, który tylko o dwie sekundy przekroczył limit czasu – w klasyfikacji łącznej uplasował się za mającymi nad nim przewagę z szermierki Málitsem (297 pkt.) i Gergelyem Demetrem (295 pkt.). Awans zanotował także Golis (296 pkt.), który znalazł się na 33. miejscu. Tuż za niego natomiast spadł Ławrynowicz, który zaliczył wyłamanie, co spowodowało sporą stratę czasu i ostateczny wynik 278 pkt.

Na basenie najszybszy był Golis – z czasem 1:53,95 awansował na 26. miejsce. Bardzo dobry wynik uzyskał też Świderski – czas 1:59,75 był szóstym rezultatem tej konkurencji i pozwolił mu on na awans na 19. pozycję. Słabiej spisali się Staśkiewicz (2:04,61) i Ławrynowicz (2:05,43), którzy po trzech konkurencjach zajmowali odpowiednio piąte i 33. miejsce. Na czele znalazł się Gergely Demeter, tuż za nim był jego brat Bence, a na trzecie spadł Málits.

Do kombinacji prowadzący reprezentant gospodarzy startował z zaledwie czterosekundową przewagą nad swoim bratem, natomiast ich kolega z klubu Volán Fehérvár miał na starcie dziewięć sekund straty do lidera, zaś tuż za nimi plasowali się Soma Tomaschof i Szymon Staśkiewicz. Obaj wyprzedzili Málitsa na pierwszym strzelaniu, tracąc jednak swoje pozycje na jego rzecz w biegu. Dopiero na trzecim strzelaniu sytuacja się zmieniła – na czoło stawki wyszedł starszy z braci Demetrów, na trzecie miejsce natomiast awansował Staśkiewicz, w biegu znów jednak został wyprzedzony przez Málitsa. Po ostatnim strzelaniu, które słabo poszło Gergelyowi Demetrowi, Staśkiewicz awansował na drugie miejsce i przez długi czas je utrzymywał. Dopiero na końcowych metrach przed metą wyprzedzili go atakujący z jedenastej pozycji startowej Simon Casse oraz István Málits, w wyniku czego nasz reprezentant zakończył zmagania na czwartej pozycji. Remigiusz Golis zajął 22. miejsce, Daniel Ławrynowicz był 28., a Jarosław Świderski uplasował się na 31. lokacie.

Wyniki:
1. Bence Demeter (Węgry) 1491 pkt.
2. Simon Casse (Francja) 1472 pkt.
3. István Málits (Węgry) 1472 pkt.
4. Szymon Staśkiewicz (Polska) 1469 pkt.
22. Remigiusz Golis (Polska) 1400 pkt.
28. Daniel Ławrynowicz (Polska) 1382 pkt.
31. Jarosław Świderski (Polska) 1368 pkt.

Żeńskie zmagania rozpoczęły się od jazdy konnej. Spośród szesnastu zawodniczek, które zanotowały czysty przejazd, trzy zmieściły się w limicie czasu – były to Anita Strobl, Beáta Józan i Aurelija Tamasauskaite.

Po szermierce klasyfikacja wywróciła się do góry nogami – na jej czoło wysunęła się Iryna Prasiancowa, która odniosła 22 wygrane na planszy. Za nią uplasowały się dwie Brytyjki – Georgia Pipes (21 wygranych) i Kerenza Bryson (25 wygranych).

Konkurencję pływacką wygrała Sarolta Kovács z czasem 2:07,34, dzięki czemu objęła prowadzenie w klasyfikacji łącznej. Drugie miejsce utrzymała Pipes (2:16,79), a na trzecie awansowała Anna Zs. Tóth (2:15,19).

Na starcie kombinacji mistrzyni świata miała zaledwie trzy sekundy przewagi nad Brytyjką, cztery nad swoją młodszą koleżanką z reprezentacji oraz pięć nad Prasiancową. To właśnie Białorusinka wygrała całe zawody – już po pierwszym strzelaniu była druga, a po drugim objęła prowadzenie, którego nie oddała do mety. Za nią uplasowały się dwie Węgierki – Kovács była druga, a Zs. Tóth trzecia.

Wyniki:
1. Iryna Prasiancowa (Białoruś) 1370 pkt.
2. Sarolta Kovács (Węgry) 1347 pkt.
3. Anna Zs. Tóth (Węgry) 1339 pkt.

 

Wojciech Nowakowski2318 Posts

<p>Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota – biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password