Pięciobój nowoczesny: Talenty zjeżdżają do Drzonkowa [zapowiedź]

Sezon pięciobojowy jest już w pełnym rozkwicie. Czas zatem na pierwszą dużą imprezę międzynarodową w naszym kraju – w dniach 21-23 kwietnia Międzynarodowe Zawody Młodzieżowców połączone z Pucharem Europy Juniorów. Portal igrzyska24.pl objął te zawody patronatem medialnym.

Do Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie przyjadą 44 zawodniczki i 48 zawodników z dziesięciu krajów. Juniorzy rywalizować będą w czwórboju, ale większość zostanie też sklasyfikowana w zawodach pięciobojowych, zaliczanych do rankingu UIPM.

W żeńskich zawodach wystąpi ubiegłoroczna zwyciężczyni czwórboju, Adelina Ibatullina, a także sklasyfikowane za nią Marija Champpu, Ksenia Frałcowa i Natalia Dominiak – wszystkie trzy jednak rywalizować będą już tylko w pięcioboju. Wśród rywalek Ibatulliny, ubiegłorocznej wicemistrzyni Europy w tej kategorii wiekowej, ciężko znaleźć zawodniczki, które realnie mogą jej zagrozić w odniesieniu zwycięstwa. Wśród nazwisk, na które jednak warto zwrócić uwagę są Węgierka Rebeka Péter, zwyciężczyni październikowego turnieju Nadziei Olimpijski w Tata, a także Aleksandra Sobolewska, która w obydwu tegorocznych edycjach Pucharu Polski była najwyżej sklasyfikowaną naszą reprezentantką. W stawce zawodów pięcioboistek łatwiej znaleźć bardziej znane nazwiska – oprócz wcześniej wspomnianych Dominiak, Champpu i Frałcowej na liście startowej znajdują się uczestniczki młodzieżowych igrzysk olimpijskich w Nankinie – Anna Matthes, Anna Zs. Tóth, Aurelija Tamasauskaite i Marina Carrier.

Wśród juniorów również wystąpi ubiegłoroczny zwycięzca zawodów Pucharu Europy, Andriej Zujew, który, podobnie jak jego koleżanka z reprezentacji Ibatullina, jest wicemistrzem Europy, a do tego też brązowym medalistą mistrzostw świata juniorów. Najgroźniejszymi rywalami Rosjanina będą Węgrzy – Csaba Bőhm, zwycięzca turnieju Nadziei Olimpijskich, Gergő Salga, który wygrał styczniowe halowe zawody czwórbojowe w Budapeszcie, oraz Balázs Szép, który w Wielki Czwartek wygrał krajowe mistrzostwa młodzieżowców, pokonując kilku bardziej doświadczonych i utytułowanych rodaków. W zawodach pięciobojowych zaprezentują się drugi w ubiegłorocznych zawodach majowych Daniel Ławrynowicz oraz trzeci Danił Gławatskich. Na liście startowej znajdują się także m.in. drugi, obok Ławrynowicza, tegoroczny debiutant w Pucharze Świata, Łukasz Gutkowski, a także zdobywca drugiego miejsca w jednym z tegorocznych Pucharów Polski Litwin Gytis Gudlevicius.

Organizowane w Drzonkowie imprezy zaliczane są zawsze do najbardziej atrakcyjnych pod względem organizacyjnym i sportowym. Z pewnością nie inaczej będzie tym razem – ośrodek przechodzi stałe renowacje, a do najnowszych zaliczają się szutrowa bieżnia wokół parkuru, która swoje bojowe przetarcie będzie miała właśnie na nadchodzących zawodach.

Wojciech Nowakowski2402 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password