Pierwszy sukces w Luksemburgu! I to w piątek, trzynastego

Natalia Partyka zwyciężyła w swojej części drabinki na Europejskim Turnieju Kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich tenisistów stołowych. Oznacza to, że Polka pojedzie do Londynu! Sztuka ta nie udała się dziś pozostałej trójce naszych reprezentantów.

Partyka była, na pierwszy rzut oka, faworytką swojej drabinki, jako najwyżej sklasyfikowana zawodniczka rankingu ITTF spośród ośmiu zawodniczek. O zwycięstwo musiała jednak bardzo poważnie powalczyć.

Kluczowy dla Polki był dziś pojedynek półfinałowy. Nasza zawodniczka przegrywała już w nim 2:3, ale udało jej się wskoczyć z grą na właściwe tory i pokazać siłę mentalną w kluczowych momentach. W ostatnich dwóch setach Polka oddała swojej rywalce zaledwie 10 punktów. Zwycięstwo z Renatą Strbikovą sprawiło, że Partyka do finału podeszła pewna siebie i nie zawiodła. Wygrała zaskakująco łatwo i po meczu mogła się cieszyć wraz ze swoim trenerem z zapewnienia sobie udziału w Igrzyskach – drugi raz z rzędu. Przypomnijmy, że bilet do Londynu ma już zapewniony Li Qian.

Dziś prawdziwą zmorą naszych zawodników okazali się Węgrzy. Pozostali reprezentanci Polski: Katarzyna Grzybowska, Bartosz Such i Wang Zeng Yi przegrywali właśnie z reprezentantami tego kraju.

Grzybowska już w meczu ćwierćfinałowym odpadła z rywalizacji. Uległa, po bardzo zaciętym meczu Petrze Lovas 3:4. Polka prowadziła już 2:1 w setach, później dwie kolejne partie wygrała Węgierka i naszej zawodniczce nie pomógł nawet pewnie wygrany szósty set. W tym decydującym przegrała do dziewięciu.

Z kolei Such nie miał większych szans w pojedynku z Adamem Pattantyuem. Polak ugrał tylko jednego seta, ale można było odnieść wrażenie, że zwycięstwo Węgra ani przez moment nie było zagrożone.

Najbliżej sprawienia nam i sobie miłej niespodzianki był "Wandżi". Reprezentant Polski, tak jak można było się tego spodziewać, łatwo i bez straty seta przebrnął pierwszą rundę. W półfinale stoczył niesamowity pojedynek z Węgrem Danielem Zwicklem. Kiedy wydawało się, że awans jest pewny (Polak prowadził 3:1 i grał znakomicie), coś się zacięło. Kolejne trzy przegrane partie sprawiły, że o grze w dzisiejszym finale trzeba było zapomnieć. A przecież w siódmym secie Wang prowadził już 7:2 i 8:5…

Kolejna szansa na wywalczenie przepustek do Londynu – już jutro. Relacja "na żywo" tylko pod adresem igrzyska24.pl!

Zapis dzisiejszych zmagań Polaków.

W wieczornym losowaniu poznaliśmy jutrzejszych rywali naszych zawodników. Zmagania rozpocznie – o godzinie 10:00 – Katarzyna Grzybowska – meczem z zawodniczką z Portugalii Lei Huang Mende. Z jej przejściem Polka nie powinna mieć problemów. W półfinale spotka się więc zapewne z Francuską – 4-krotną mistrzynią swojego kraju w grze pojedynczej – Carole Grundish. Zawodniczka ta stoczyła kilka tygodni temu wyrównany, ale przegrany, mecz w ramach Drużynowych Mistrzostw Świata z Natalią Partyką. Trzeba przyznać, że Grzybowska miała korzystne losowanie – warto je wykorzystać.

Po Polce swój mecz ćwierćfinałowy rozegra Bartosz Such. Zagra z Quentinem Robinot z Francji. Przeciwnik naszego zawodnika jest kilkadziesiąt miejsc niżej w rankingu (Polak jest 111., Francuz – 151.). Po ewentualnym pokonaniu rywala, najprawdopodobniej, mógłby dostać okazję do "pomszczenia" swoich reprezentacyjnych kolegów. W półfinale może bowiem dojść do pojedynku z Mihaiem Bobocicią – rywalem Daniela Góraka z fazy grupowej. Z kolei w finale znajdzie się być może Węgier Daniel Zwickl – dzisiejszy pogromca Wanga Zeng Yi.

Skoro o "Wandżim" mowa… Miał najbardziej pechowe losowanie ze wszystkich Polaków.  W jego drabince jest aż czterech zawodników klasyfikowanych wyżej od niego. W ćwierćfinale powinien ograć kolejnego Serba (dziś na tym etapie grał z Marko Jevtovicem). Co będzie później? Będzie można się przekonać śledząc naszą relację!

Finał:

Natalia Partyka – Veronika Pavlovich (Białoruś)    4:1 (11:9, 9:11, 11:5, 11:9, 11:7)

Pólfinały:

Natalia Partyka – Renata Strbikova (Czechy)    4:3 (11:9, 10:12, 12:10, 7:11, 5:11, 11:6, 11:4)

Wang Zeng Yi – Daniel Zwickl (Węgry)    3:4 (8:11, 11:9, 11:4, 11:8, 8:11, 8:11, 10:12)

Ćwierćfinały:

Natalia Partyka – Elena Timina (Holandia)    4:2 (9:11, 12:10, 11:5, 11:8, 8:11, 11:4)

Katarzyna Grzybowska – Petra Lovas (Węgry)    3:4 (7:11, 11:9, 11:6, 9:11, 5:11, 11:5, 9:11)

Wang Zeng Yi – Marko Jevtovic (Serbia)    4:0 (11:4, 11:9, 11:4, 11:4)

Bartosz Such – Adam Pattantyus (Węgry)    1:4 (6:11, 4:11, 9:11, 11:5, 6:11)