Piłka nożna – el. ME U-21: Polacy lepsi od Duńczyków!

Piłkarska reprezentacja Polski do lat 21 sprawiła ogromną niespodziankę wygrywając 3:1 z faworyzowaną Danią w eliminacjach do Mistrzostw Europy. Bramki dla biało-czerwonych strzelali Konrad Michalak, Paweł Tomczyk oraz Szymon Żurkowski.

Młodzieżowa reprezentacja Polski podejmowała dziś na stadionie MOSiR-u w Gdyni swoich rówieśników z Danii, w meczu eliminacji do Euro. Zdecydowanym faworytem tego starcia byli Duńczycy, ale Polacy bardzo chcieli zmazać plamę ze spotkania z Wyspami Owczymi (2:2). Na trybunach gdyńskiego obiektu zasiedli m.in. selekcjoner dorosłej reprezentacji Adam Nawałka i prezes PZPN-u Zbigniew Boniek.

Faktycznie, od samego początku rywale przewyższali nas praktycznie w każdym elemencie gry. Dłużej utrzymywali się przy piłce, stwarzali też o wiele więcej sytuacji pod bramką Kamila Grabary. Jednak mieli tego wieczora jeden mankament. Ich gra w defensywie zupełnie się „nie kleiła”. W 15 minucie rozpoczął się prawdziwy „festiwal błędów” duńskiego bramkarza Daniela Iversena. Po strzale Konrada Michalaka piłka prześliznęła się pod jego ramieniem a następnie odbiła od nogi i wpadła do siatki. W 24 minucie Polacy podwoili prowadzenie, a bramkę po niepewnym wyjściu, chcącego zrehabilitować się Iversena, zdobył Paweł Tomczyk. Ku radości kibiców Polacy schodzili na przerwę przy wyniku 2:0.

Druga połowa miała przebieg podobny do pierwszej. Znów Duńczycy prowadzili grę chcąc odrabiać straty, a Polacy wyczekiwali na okazję do kontry. Nadeszła 74 minuta spotkania, kiedy podanie Konrada Michalaka wykorzystał pomocnik zabrzańskiego Górnika – Szymon Żurkowski, strzelając gola numer trzy. Piłkarzy z kraju Hamleta i klocków Lego było tylko stać na bramkę na „otarcie łez”. W doliczonym czasie gry polskiego bramkarza pokonał rezerwowy Nicolai Laursen. Asystę zaliczył inny z rezerwowych- Robert Skov. Tym samym podopieczni Czesława Michniewicza wygrali 3:1 i zdobyli bardzo ważne trzy punkty.

Polska 3-1 Dania

’15 Michalak, ’24 Tomczyk, ’74 Żurkowski – ’90+1 Laursen

Polska: Grabara – Bartosz, Bochniewicz, Wieteska, Bednarek, Gumny – Żurkowski (’90 Piotrowski), Dziczek, Michalak – Szymański (’83 Kopacz), Tomczyk (’71 Zawada)

Dania: Iversen – Sorensen (’52 Tranberg), Nelsson, Rasmussen – Larsen, Thomasen (’69 Skov), Jensen, Mini (’64 Laursen), Ingvartsen, Duelund – Dolberg