Piłka nożna – el. ME U19: Zwycięstwo na inaugurację!

W inauguracyjnym meczu eliminacji Mistrzostw Europy reprezentacja Polski do lat 19 wygrała w Gliwicach z Irlandią Północną 2:1 (0:0). Bramki dla biało-czerwonych zdobywali Adrian Łyszczarz i Aron Stasiak.

Reprezentacja Polski do lat 19, która jest gospodarzem turnieju eliminacyjnego do Mistrzostw Europy, zmierzyła się na stadionie miejskim w Gliwicach z rówieśnikami z Irlandii Północnej. Podopieczni Dariusza Dźwigały byli faworytami tego spotkania.

Mecz rozpoczął się od lekkiej przewagi Irlandczyków z północy, którzy jednak nie potrafili zagrozić bramce Majeckiego. Biało-czerwoni próbowali odpowiadać strzałami z dystansu oraz akcjami po rzutach rożnych, ale również bez większego powodzenia. Najlepszą okazję do zdobycia bramki w pierwszej połowie Polacy stworzyli w 37. minucie gdy po dośrodkowaniu Marco Drawza strzelał Kwietniewski a dobijać próbował Steczyk.

Po słabej, bezbramkowej pierwszej połowie w wykonaniu obu drużyn oczekiwaliśmy dużo lepszej gry a przede wszystkim goli po zmianie stron.

Początek drugiej połowy to kolejne kornery dla Polaków, ale bramki nadal nie udało się strzelić. W 56. minucie, kolejnym świetnym dośrodkowaniem, popisał się Marco Drawz jednak strzał Steczyka wybronił Conor Larkin. Piłkarze z Ulsteru w 63. minucie wykonywali rzut rożny. Po zaskakującym naszą obronę krótkim rozegraniu oraz zderzeniu dwóch naszych obrońców Daniel Amos strzałem pod poprzeczkę otworzył wynik tego spotkania. Polacy natychmiast ruszyli do odrabiania strat lecz Irlandczycy dobrze ustawiali się w defensywie. Wreszcie nadeszła 71. minuta meczu, gdy po wrzutce Drawza, do piłki w polu karnym doszedł Adrian Łyszczarz, który strzelił bramkę wyrównującą. Piłka musnęła jeszcze po drodze defensora rywali, ale Larkin i tak nie dał rady obronić tego strzału. ,,Orły Dźwigały” nie spoczęły na laurach i dążyły do zdobycia zwycięskiego gola. Ta sztuka udała się na sześć minut przed regulaminowym końcem gry. Niezbyt udanym wybiciem piłki ,,popisał się” irlandzki golkiper a piłkę głową do bramki skierował Aron Stasiak.

Polacy będąc lepszym zespołem zasłużenie wygrali to spotkanie. Chociaż pierwsza połowa na to nie wskazywała to druga odsłona była już zdecydowanie lepsza a przewaga została udokumentowana dwoma golami. Następne spotkanie podopieczni Dźwigały rozegrają w sobotę o godz. 16:00 na nowym Stadionie Śląskim w Chorzowie z reprezentacją Białorusi.

Irlandia Północna – Polska 1:2 (0:0)

Bramki: Amos 63′ – Łyszczarz 71′, Stasiak 84′

Irlandia Północna: Conor Larkin – Daniel Ballard (60′ Munce Boyd), Ross Larkin (73′ Christopher Crane), Eoin Toal – Robert Burns – Kyle McDowell, Daniel Amos, Chris Gallagher, Cormac Lawlor (28′ Thomas McComb) – Reece McGinley, Harry Limb

Polska: Radosław Majecki – Serafin Szota, Sebastian Walukiewicz, Oskar Repka, Tymoteusz Puchacz – Mateusz Praszelik (63′ Adrian Łyszczarz), Radosław Kanach, Jakub Moder (71′ Aron Stasiak) – Marco Drawz, Dominik Steczyk (81′ Kacper Chodyna), Mikołaj Kwietniewski