Piłka nożna – eliminacje ME U17 kobiet: Polki najlepsze w domowym turnieju!

Trzy mecze i trzy zwycięstwa – tak w skrócie można podsumować występ kobiecej reprezentacji do lat 17 w pierwszej rundzie eliminacji do Mistrzostw Europy, które w 2018 roku odbędą się na Litwie. Taki bilans spotkań oznacza, że Polki z pierwszego miejsca awansowały do kolejnej fazy zmagań.

Polska – Ukraina 3:1

1′ Kinga Kozak, 40′ Romana Łukacz (sam.), 60′ Paulina Oleksiak – 4′ Ołana Biłokur

W pierwszym pojedynku turnieju eliminacyjnego podopieczne Niny Patalon zmierzyły się na stadionie w Inowrocławiu z Ukrainkami. Mecz nie mógł lepiej rozpocząć się dla Polek, które już w pierwszej akcji pokonały bramkarkę rywalek za sprawą uderzenia Kingi Kozak. Radość biało – czerwonych trwała jednak bardzo krótko, bowiem tylko trzy minuty. Bardzo szybko odpowiedziała celnym strzałem Ołana Biłokur. W 15. minucie mieliśmy szansę na strzelenie drugiego gola, ale rzutu karnego nie wykorzystała Adrianna Achcińska. Po bardzo emocjonującym początku tempo gry nieco spadło, a na kolejne trafienie musieliśmy trochę poczekać. W 40. minucie nasza reprezentacja objęła w końcu prowadzenie, a piłkę do własnej siatki skierowała Romana Łukacz. Więcej bramek w pierwszej połowie już nie padło, natomiast w drugiej części spotkania prawdziwe ,,wejsćie smoka” zaliczyła Paulina Oleksiak, która tuż po wejściu na boisko pokonała golkiperkę Ukrainek i podwyższyła rezultat na 3:1. Do końca pojedynku nic się nie zmieniło i mogliśmy się cieszyć z pierwszego zwycięstwa.

Polska – Wyspy Owcze 5:0

9′ Zofia Buszewska, 20′ Paulina Tomasiak, 39′ Paulina Filipczak, 57′ Adrianna Achcińska, 69′ Agnieszka Glinka

Drugim przeciwnikiem Polek była drużyna Wysp Owczych, która teoretycznie uchodziła za najsłabszą ekipę w grupie. Przewidywania ekspertów sprawdziły się i już w pierwszej połowie podopieczne Niny Patalon zaaplikowały rywalkom trzy bramki. Na listę strzelczyń wpisały się Buszewska, Tomasiak i Filipczak. Po przerwie nasze reprezentantki dołożyły jeszcze dwa trafienia za sprawą celnych uderzeń Achcińskiej i Glinki. Biało – czerwone odniosły okazałe zwycięstwo, więc kibice zgromadzeni na stadionie w Szubinie nie mogli czuć się zawiedzeni.

Polska – Szwajcaria 2:1

2′ Paulina Filipczak, 63′ Adrianna Achcińska – 16′ Adrianna Achcińska (sam.)

Na zakończenie eliminacji Polki podjęły na boisku w Tucholi Szwajcarki. Obie ekipy odniosły we wcześniejszych spotkaniach po dwa zwycięstwa i miały zapewniony awans do kolejnej rundy zmagań, więc gra toczyła się o prestiż i pierwsze miejsce w grupie. Po raz kolejny nasze reprezentantki znakomicie ,,weszły” w mecz i już w drugiej minucie Paulina Filipczak umieściła piłkę w siatce rywalek. Niestety kilkanaście minut później przyszło wyrównanie za sprawą samobójczego trafienia Adrianny Achcińskiej. Wynik w pierwszej części spotkania się już nie zmienił. Po przerwie za swój błąd zrehabilitowała się Achcińska, która strzeliła bramkę w 63. minucie dającą zwycięstwo nad Szwajcarkami. Wygrana 2:1 sprawiła, że to Polki zajęły 1. miejsce w grupie i z dużym optymizmem mogą patrzyć w przyszłość.