Piłka nożna – EURO U21: Niemcy Mistrzami Europy!

Wbrew wszelkim opiniom wygłaszanym przed meczem finałowym, Niemcy zagrali dziś piękne spotkanie. Potrafili zaskoczyć Hiszpanów, pokonać ich 1:0 i w ten sposób zgarnąć tytuł Mistrzów Europy do lat 21.

Na pierwsze groźne ataki nie musieliśmy czekać długo. Już na początku spotkania zdecydowanie do przodu ruszyli Hiszpanie. Wymiana piłki pod polem karnym rywala nie przyniosła jednak większego skutku.

Już po chwili dużo groźniejszą akcję przeprowadzić udało się Niemcom. Strzałem wykończył ją Max Meyer. Po chwili ten sam zawodnik strzelał jeszcze raz. Ponownie jednak w dobrym miejscu ustawiony okazał się być Arrizabalaga.

Po pierwszych próbach, niemieckie ataki nie ustały. W dalszej części spotkania to piłkarze zza naszej zachodniej granicy dominowali, przeprowadzając co i rusz kolejne groźne ataki. W końcu jeden z nich okazał się skuteczny, choć… prawdopodobnie mocno przypadkowy. W 40. minucie gry mocnym dośrodkowaniem, wprost na głowę Weisera – popisał się Toljan. Ten, mimo ostrego kąta, zdołał skierować piłkę do bramki w taki sposób, że Arrizabalaga nie miał najmniejszych szans na interwencję i mógł jedynie patrzeć, jak futbolówka wpada za jego plecami do bramki.

„La Furia Roja” zdołała przebudzić się dopiero na początku drugiej części spotkania. Dopiero wówczas Hiszpanie zdecydowanie przejęli inicjatywę i zaczęli poważnie zagrażać bramce strzeżonej przez Pollersbecka. Pierwszy  celny strzał z ich strony padł jednak dopiero w 58. minucie, a jego autorem był Saul.

I pomimo że gracze z Półwyspu Iberyjskiego – pomijając kilkunastominutowy fragment gry, gdy to Niemcy w ramach kontrataku weszli z piłką na hiszpańską połowę – pozostali wciąż w ataku, a w ciągu ostatnich dziesięciu minut rzucili do ofensywy wszystkie swoje siły, nie udało im się skutecznie poruszyć niemieckiej defensywy.

Skończyło się na tym, że uderzenie Saula pozostało jedynym celnym, jakie Hiszpanie oddali w dzisiejszym spotkaniu. Cała dominacja podopiecznych Celadesa nie przyniosła zatem de facto żadnego rezultatu, prócz napędzenia strachu niemieckim fanom, zgromadzonym na stadionie przy ul. Kałuży w Krakowie.

To Niemcy po 90 minutach gry mogli wznieść ręce do góry w geście triumfu. Po raz drugi w historii zostali bowiem Mistrzami Europy do lat 21.

NIEMCY – HISZPANIA 1:0 (1:0)
Bramki: 40′ Weiser
Kartki: 47′ Arnold, 50′ Haberer, 52′ Stark, 78′ Meyer – 43′ Saul, 54′ Llorente, 89′ Vallejo

Niemcy: Pollersbeck – Toljan, Stark, Kempf, Gerhardt – Haberer (82′ Kohr) – Weiser, Meyer, Arnold, Gnabry (81′ Amiri) – Philipp (87′ Oztunali)

Hiszpania: Arrizabalaga – Jonny (51′ Gaya), Vallejo, Mere, Bellerin – Ceballos, Llorente (83′ Mayoral), Saul – Deulofeu, Ramirez (71′ Williams), Asensio