Piłka nożna – ME Kobiet: Holenderki i Dunki zwycięskie na inaugurację

W niedzielę ruszyły kobiece mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Na inaugurację imprezy zwycięstwo odniosły reprezentacje Holandii i Danii. W obu meczach Grupy A padł wynik 1:0

To już 12. edycja Mistrzostw Europy w piłce nożnej kobiet organizowana pod egidą UEFA. Na holenderskich boiskach rywalizować będzie 16 ekip, a nie 12, jak to miało miejsc cztery lata temu. W stawce zabrakło reprezentacji Polski.

Gospodynie turnieju miały dziś niełatwe zadanie do wykonania. W meczu otwarcia mierzyły się z wicemistrzyniami Europy, Norweżkami. Co ciekawe obie drużyny trafiły do tej samej grupy także podczas ostatnich mistrzostw. Wówczas wynikiem 1:0 wygrał zespół ze Skandynawii. Przyszedł zatem czas na wyrównanie rachunków. W meczu otwarcia tegorocznego Euro jedyną bramkę zdobyła Shanice van de Sanden. W 66. minucie napastnik Liverpoolu trafiła do siatki głową po idealnym dośrodkowaniu z lewego skrzydła Lieke Martens.

Tym samym wynikiem zakończyło się drugie spotkanie grupy A. Reprezentantki Danii pokonały Belgię za sprawą gola Sanne Troelsgaard. Bramka padła już w szóstej minucie. Dunkom przyznano wówczas rzut wolny w okolicy siedemnastego metra od bramki. Po strzale Pernille Harder piłka odbiła się jednak od poprzeczki. W polu bramkowym zrobiło się niemałe zamieszanie, które przerwała Sanne Troelsgaard, kierując piłkę głową do siatki. W dalszej części meczu Dunki stawiały głównie na obronę. W sumie obie ekipy oddały w tym meczu po cztery strzały, jednak trzy punkty ostatecznie zainkasowały piłkarki ze Skandynawii.

Holandia – Norwegia 1:0 (66′ Shanice van de Sanden)
Dania – Belgia 1:0 (6′ Sanne Troelsgaard)