Piłka nożna – ME kobiet: Holenderki Mistrzyniami Europy!

Stało się tak, jak wszyscy tego oczekiwali. Holenderki pokonały w finale reprezentację Danii, zdobywając tym samym Mistrzostwo Europy.

Mecz finałowy rozpoczął się jednak dosyć sensacyjnie. Pierwsze minuty należały bowiem do Skandynawek. To one od pierwszego gwizdka ruszyły mocno do ataku. Już w 5. minucie zdołały zmusić defensywę rywali do błędu, jakim okazał się faul w polu karnym. Jedenastkę na bramkę zamieniła Nadim, wyprowadzając Danię na prowadzenie.

„Oranje” nie dały jednak za wygraną. Już po czterech minutach świetną akcję prawą stroną przeprowadziła van den Sanden, która płasko dośrodkowała wprost w kierunku Miedemy, a ta pewnym strzałem umieściła piłkę w bramce, doprowadzając do wyrównania.

Pomimo strzelenia bramki, dominację na boisku wciąż utrzymywały reprezentantki Holandii. W 28. minucie udało im się zadać kolejny cios. Martens zrobiła kilka kroków wzdłuż pola karnego, a następnie odwróciła się i silnym uderzeniem posłała piłkę, która odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do bramki.

Podrażnione odwróceniem sytuacji Dunki szybko zebrały się w sobie i powróciły do ataku. Szybko też im się to opłaciło. Już po pięciu minutach Harder strzeliła bramkę na 2:2. Taki też wynik utrzymał się do końca pierwszej połowy.

W drugą część spotkania dużo skuteczniej wkroczyły jednak Holenderki. Prowadzenie przywrócił im stały fragment gry. Rzut wolny genialnie rozegrała Spitse, mimo dosyć lekkiego strzału, strzelając bramkę na 3:2.

Wydawało się jednak, że na tym się ten mecz nie skończy, a Dunki – mimo iż nikt na nie przed meczem nie stawiał – zdołają trafić jeszcze na 3:3. Rzeczywiście, Skandynawki były tego bliskie, kilkukrotnie kierując piłkę tuż obok bramki. Holenderki obroniły się jednak, aby w samej końcówce meczu zadać decydujący cios. W 89. minucie Miedema zdobyła bramkę na 4:2, ustalając w ten sposób wynik spotkania.

Holenderki wygrały 4:2 i zdobyły – ku radości kibiców, zgromadzonych na stadionie w Enschede – tytuł Mistrzyń Europy.

FINAŁ:
Holandia – Dania 4:2 (2:2)
10′, 89′ Miedema, 28′ Martens, 51′ Spitse – 6′ Nadim (k.), 33′ Harder