Piłka nożna – ME U-17: Sensacyjne Norweżki i Hiszpanki w półfinale!

Za nami ostatnia seria spotkań grupowych na Mistrzostwach Europy piłkarek do lat 17. Całkowicie rozjaśniła się zatem sytuacja, jeśli chodzi o awans do półfinału. Nie zabrakło niespodzianki.

Na popołudniowy mecz bardzo zmobilizowane wyszły dziś gospodynie – Czeszki. Na koniec rozgrywek grupowych zmierzyły się z Niemkami, które już przed dzisiejszym meczem miały zapewnione zwycięstwo w grupie. Mimo iż to nasze zachodnie sąsiadki były zdecydowanymi faworytkami tego starcia… dały się zaskoczyć. Po bramce Khyrovej z rzutu karnego, to reprezentantki Czech prowadziły do przerwy 1:0. W drugiej połowie Niemki włączyły już jednak to, dzięki czemu są jednymi z głównych faworytek do złota ME. W ciągu kolejnych 40 minut dosłownie rozjechały kadrę gospodyń, strzeliły aż pięć bramek i bardzo pewnie wygrały mecz 5:1, przypieczętowując zwycięstwo w grupie.

O drugie miejsce w grupie A podczas bezpośredniego starcia walczyły ze sobą Francuzki i Hiszpanki. Na zwycięstwie bardziej musiało zależeć tym pierwszym. Tylko trzy punkty dawały im bowiem awans do półfinału. Rzeczywiście spotkanie rozpoczęły atomowo, bo już w 9. minucie Martin umieściła piłkę w siatce. Prowadzenie „Trójkolorowych” utrzymywało się długo, jednak konsekwentne ataki Hiszpanek w końcu przyniosły skutek. W drugiej połowie wyrównującą bramkę zdobyła Andujar i to dzięki niej „La Furia Roja” – rzutem na taśmę – wywalczyła sobie przepustkę do strefy medalowej.

W grupie B od piątku pierwsze miejsce zapewnione miały Holenderki. Dziś „Oranje” mogły zatem nieco odpuścić. Stąd też zaledwie zremisowały bezbramkowo z ostatnią w tabeli Irlandią, co – jak było wiadomo od dawna – zupełnie nie naruszyło układu w tabeli.

Dużo bardziej istotnym był drugi mecz tejże grupy. W nim losy awansu do półfinału rozstrzygnęły między sobą Angielki i Norweżki. Po pierwszych spotkaniach grupowych faworytkami wydawały się te pierwsze. Mimo to, to Skandynawki jeszcze w pierwszej połowie rozstrzygnęły ten mecz na swoją korzyść. Bramki Olsen i Sunde dały im prowadzenie 2:0, które utrzymały już do końca spotkania. Dzięki temu to one, a nie Wyspiarki awansowały do półfinału.