Piłka nożna – ME U17: Poznaliśmy ćwierćfinalistów

Poznaliśmy dziś ćwierćfinalistów Mistrzostw Europy piłkarzy do lat 17. Niespodzianką może być znakomita postawa Węgrów i Turków, którzy przebojem wdarli się do fazy pucharowej turnieju.

W grupie A o awans podczas ostatniej serii spotkań walczyli między sobą Włosi i Turcy. Niespodziewanie już po pięciu minutach na prowadzenie wyszli ci drudzy. Reprezentanci Italii nie pozostali jednak dłużni, a w 12. minucie spotkania wyrównanie przyniósł Pellegri. Na rozstrzygnięcie musieliśmy poczekać niemal do końca. Dopiero w 74. minucie bramkę, która przeważyła szalę na stronę reprezentacji Turcji zdobył Babacan. Dzięki temu trafieniu to właśnie ekipa znad Bosforu zakwalifikowała się do ćwierćfinału.

Obok Turków, awans z grupy A wywalczyli również Hiszpanie. Ci w ostatniej kolejce zmierzyli się z Chorwatami, a żeby awansować nie musieli robić… nic. W spotkaniu oddali zatem pole rywalom, co zaowocowało tym, iż to Chorwaci długi czas prowadzili. Dopiero w doliczonym czasie gry wyrównującą bramkę zdołał zdobyć Blanco. Jego trafienie nie wywróciło jednak tabeli do góry nogami, a jedynie umocniło Hiszpanów na pozycji lidera.

W grupie B przed ostatnią kolejką wiele mogło się jeszcze stać. O awansie realnie nie mogły myśleć bowiem tylko Wyspy Owcze. W pojedynku przeciwko nim pierwsze miejsce w grupie przypieczętowali sobie za to Węgrzy, którzy triumfowali 4:0. Dużo bardziej dramatyczny był drugi mecz tejże grupy. W nim Francuzi musieli pokonać Szkotów, aby przeskoczyć ich w tabeli i wywalczyć awans. Zaczęło się dobrze dla „Trójkolorowych”, którym Gouri zapewnił prowadzenie jeszcze w pierwszej połowie spotkania. Później nastąpił jednak zwrot akcji, a bramka Ruddena z początku drugiej połowy spowodowała, że smak ćwierćfinału przez długi czas mogli czuć reprezentanci Szkocji. Ostatecznie Wyspiarze wypuścili awans z rąk… w ostatniej minucie meczu. Wówczas bramkę na wagę awansu zdobył ponownie Gouiri i to „Trójkolorowych” – dzięki tej bramce – zobaczymy w ćwierćfinale.

Do ciekawej sytuacji doszło zaś w grupie C. Niemcy, którzy pewnie wygrali grupę, nie mieli litości nad ostatnim ze swoich rywali – Irlandii. Nasi zachodni sąsiedzi ograli młodych piłkarzy z Wysp aż 7:0. Mimo to… doszło do sportowego cudu. W drugim pojedynku tej grupy bowiem Bośniacy ograli Serbów 1:0, strzelając bramkę w ostatniej minucie meczu. Oznaczało to, że poza Niemcami każdy z zespołów ma po 3 punkty, a po podliczeniu małej tabelki okazało się, że w ćwierćfinale zagrają… Irlandczycy, którzy fazę grupową zakończyli z bilansem bramkowym 2:9.

Takich ekscesów nie mieliśmy już na szczęście w grupie D, której losy były znane już po poprzednich spotkaniach. Dziś jedynie Anglicy udowodnili klasę i medalowe aspiracje, rozbijając 3:0 Holendrów, a Ukraińcy niespodziewanie ograli Norwegów w bezpośrednim starciu o to, kto jest trzecią siłą grupy.