Piłka nożna – ME U17: Poznaliśmy półfinalistów!

Hiszpanie, Niemcy, Turcy i Anglicy pozostają wciąż w walce o złote medale Mistrzostw Europy do lat 17 piłkarzy. Wszyscy awans do czołowej czwórki turnieju wywalczyli sobie po niezwykle zaciętych meczach ćwierćfinałowych.

Już w pierwszym meczu ćwierćfinałowym rywalizacja o awans była niezwykle ciekawa. Węgrzy, którzy tak dobrze zaprezentowali nam się w grupie, gdzie potrafili pokonać między innymi Francuzów, tym razem mierzyli się z Turkami. Ekipa znad Bosforu postawiła poprzeczkę wysoko. Na tyle, iż reprezentacja Węgier nie była w stanie jej przeskoczyć. Ostatecznie o rozstrzygnięciu zadecydował… pech. W 20. minucie Csonka skierował piłkę do własnej bramki. Samobój okazał się jedynym trafieniem pierwszego ćwierćfinału. Dzięki tej bramce Turcja wygrała mecz 1:0 i zagra o medale.

Rywalami Turków z meczu półfinałowym będą Anglicy. Oni również nie mieli łatwej przeprawy przez ćwierćfinał. Choć zdecydowanie wygrali swoją grupę, a ich rywalami na poziomie 1/4 finału okazała się Irlandia, a zatem zespół, który z grupy wyszedł, mając na koncie jedynie 3 punkty i tragiczny bilans bramkowy, nie mieli wcale łatwo. Co prawda już w 13. minucie bramkę zdobył Sancho, ale… później Synowie Albionu mieli już problem z tym, aby kolejny raz strzelić i „zabić mecz”. Ostatecznie udało im się utrzymać prowadzenie do końca, jednak w ostatnich minutach meczu musieli drżeć o awans.

Problemy niespodziewanie mieli również Niemcy, choć i oni byli zdecydowanymi faworytami swojego ćwierćfinału. Nasi zachodni sąsiedzi zmierzyli się z Holendrami. Zaciętą pierwszą połowę to „Oranje” kończyli z uśmiechem na ustach, gdyż w doliczonym czasie gry bramkę zdołał strzelić Aboukhal. Dopiero w drugiej części spotkania to Niemcy okazali się bardziej skuteczni. Najpierw wyrównanie przyniósł Abouchabaka, a później – w ostatnich minutach meczu – szalę zwycięstwa na stronę swojej drużyny przechylił Arp, ustalając wynik spotkania na 2:1.

Jako jedyna większą przewagę w ćwierćfinale wywalczyła sobie Hiszpania i to ona zmierzy się z Niemcami. Skłamalibyśmy jednak pisząc, że mecz La Furia Roja był spokojny, a hiszpańscy kibice nie mieli się czym stresować. Już w 9. minucie doszło bowiem do niespodzianki, a Gouiri wyprowadził na prowadzenie Francję. Trójkolorowi nie potrafili jednak pozostać „w gazie” na dłuższą metę, a Hiszpanie szybko uspokoili sytuację, wykorzystali swoje okazję i po bramkach Moreya i Ruiza, jeszcze przed przerwą wyszli na prowadzenie. W drugiej połowie swoje dołożył jeszcze szybko Gomez, stawiając kropkę nad „i”. Hiszpania wygrała ten mecz 3:1, uzyskując w ten sposób awans do półfinału.