Piłka nożna – MŚ U-20: Znamy komplet par 1/8 finału

Na południowokoreańskich boiskach odbyły się dziś ostatnie mecze fazy grupowej Mistrzostw Świata do lat 20. Znamy już wszystkie drużyny, które wystąpią w 1/8 finału. Nie byliśmy dziś świadkami niespodzianek. Możemy śmiało założyć, że w kolejnej rundzie nie zabraknie emocji.

W ostatnich meczach grupy F pewna awansu Francja zmierzyła się z bliską niego Nową Zelandią, a niemający szans Honduras z wciąż walczącym, jednak niefaworyzowanym Wietnamem.

Francja bez problemów poradziła sobie z Nową Zelandią i dzięki temu zakończyła fazę grupową z kompletem punktów. Trójkolorowi zwyciężyli 2:0, a obydwie bramki zdobył Allan Saint-Maximin. W 22. minucie Francuz popisał się mocnym uderzeniem z 20 metrów w prawy dolny róg bramki Michaela Wouda. Po kwadransie utalentowany piłkarz zdobył jeszcze piękniejszą bramkę, prezentując techniczny centrostrzał z lewego skrzydła.

Nowozelandczycy mieli swoje okazje, jednak albo brakowało im celności, albo dostępu do bramki pilnie strzegł Paul Bernardoni. W całym meczu sędziujący Kim Jong-hyeok pokazał tylko jedną żółtą kartkę. Zdaniem sędziego zasłużył na nią w 60. minucie James McGarry.

W pojedynku Hondurasu z Wietnamem również padł wynik 2:0. W pierwszej połowie spotkanie to nie było zbyt ciekawe. Nie oglądaliśmy zbyt wielu akcji ani z jednej, ani z drugiej strony. W drugiej połowie mecz nieco się ożywił. W 76. minucie bramkę dla Hondurasu zdobył Sandel Cruz. Wykorzystał on świetne dośrodkowanie po ziemi jednego ze swoich kolegów i błąd wietnamskiego bramkarza – Tien Dung Buia.

Niedługo potem okazję do wyrównania miał Quang Hai Nguyen. Jego potężne uderzenie z ok. 30 metrów trafiło jednak tylko w słupek bramki strzeżonej przez Michaela Perello.

Honduras swe prowadzenie podwyższył w doliczonym czasie gry. Okazję w polu karnym wykorzystał Jorge Alvarez. Zawodnicy nie cieszyli się nawet szczególnie z tej bramki, wiedząc, że to zwycięstwo i tak nie da im awansu.

Z grupy E do 1/8 finału przeszły więc mająca komplet zwycięstw Francja i posiadająca 4 oczka na koncie Nowa Zelandia. Hondurasowi zajęcie trzeciego miejsca nie wystarczyło, ponieważ na swoim koncie miał tylko 3 punkty. Wietnam zakończył swój występ z jednym oczkiem w dorobku. Po meczach tej grupy awans uzyskała również trzecia w grupie B ekipa Niemiec.

Nowa Zelandia – Francja 0:2 (0:2)
Bramki: 22′, 37′ Saint-Maximin
Kartki: 60′ McGarry

Nowa Zelandia: Woud – McGarry (83′ Probert), Cox, Ashworth, Liddicoat, Sinclair – Singh, Bell, Dyer (85′ McCowatt) – Bevan (89′ Imrie), Rogerson
Francja: Bernardoni – Kwateng, Onguene, Severin, Maouassa () – Sissoko, Blas, Fuchs (), Nkunku, Saint-Maximin () – Terrier

Honduras – Wietnam 2:0 (0:0)
Bramki:
76′ Cruz, 90+3′ Alvarez
Kartki: 38′ Decas 85′ P.T. Hau

Honduras: Perello – Decas, Maldonado, Sanchez, Andrade – Grant (46′ Cruz), Pineda (39′ Reyes), Alvarez, Vuelto – Rodriguez (73′ Florez), Martinez
Wietnam: Dung – Tai, Sinh, Duc, D.V. Hau – Nam (80′ Hao), Linh (59′ P.T. Hau), Binh (32′ Thanh), Hai, Dai – Chinh

1. Francja 9 9:0
2. Nowa Zelandia 4 3:3
3. Honduras 3 3:6
4. Wietnam 1 0:6

Ostatnie spotkania grupowe odbyły się w grupie F. Przed dzisiejszymi spotkaniami żadna z drużyn nie była pewna awansu, żadna nie była też wyeliminowana. Przed dzisiejszymi spotkaniami prowadziła ekipa Stanów Zjednoczonych (4 pkt.), za nią plasowały się mające po 3 punkty Senegal i Arabia Saudyjska, a ostatni był Ekwador, z jednym oczkiem w dorobku.

Starcie Stanów Zjednoczonych z Arabią Saudyjską było mocno wyrównane. Od początku obydwie z drużyn miały swoje okazje. Jednak to Amerykanie schodzili na przerwę prowadząc. W 40. minucie Brooks Lennon wykorzystał niefrasobliwą interwencję Saudyjskiego bramkarza Amina Albukhariego i wtoczył piłkę do siatki. Piłkarze zza oceanu w szatni mogli cieszyć się z prowadzenia, ale jednocześnie mieli powody do niezadowolenia. Tuż przed przerwą drugą żółtą kartkę obejrzał Cameron Carter-Vickers.

Rywale wykorzystali przewagę liczebną i zdobyli bramkę wyrównującą. Dokładnie zdobył ją po rzucie rożnym Abdulelah Alamri. Do końca spotkania obydwie drużyny miały swoje okazje, ale żadna nie została wykorzystana.

W drugim meczu tej grupy Senegal starł się z Ekwadorem. Ten mecz również był wyrównany. W przeciwieństwie do tamtego, tu brakowało jednak emocji. Spotkanie było dość nudne, okazje z obydwu stron nieliczne.

Raz oglądaliśmy piłkę w bramce, ale po analizie sytuacji w systemie VAR, okazało się, że Senegalczyk Aliou Badji strzelając, nieprzepisowo wybił piłkę z rąk Jose Cevallosa.

Z grupy F awans uzyskały więc ekipy Stanów Zjednoczonych, Senegalu i Arabii Saudyjskiej.

Stany Zjednoczone – Arabia Saudyjska 1:1 (1:0)
Bramki:
40′ Lennon – 74′ Alamri
Kartki: 8′ Herrera, 32′ Jones, 40′, 45′ Carter-Vickers – 23′ Aldosari, 30′ Alnaji, 33′ Tarmin, 65′ Alamri

Stany Zjednoczone: Klinsmann – Acosta, Palmer-Brown, Carter-Vickers, Herrera – Jones, de la Torre (89′ Williamson), Saucedo (46′ Glad), Adams, Lennon – Sargent (70′ Sabbi)
Arabia Saudyjska:
Albukhari – Tarmin (68′ Kireri), Alamri, Altambakti, Zabbani (73′ Almuwallad) – Alasamri, Aldosari, Alsamiri (58′ Alrashidi), Alnaji, Alkhulaif – Alyami

Senegal – Ekwador 0:0
Kartki:
68′, 90+3′
 Cavin, 79′ Aw – 75′ Estupinan

Senegal: Mouhamed – Aw, Diarra, Diouf, Ndecky (29′ Gueye) – Cavin, Mbaye, Habib (52′ Akhibou), Krepin, Niane (69′ Pouye) – Badji
Ekwador: Cevallos – Preciado, Torres, Bravo, Estupinan – Rojas, Nazareno, Sierra, Cabezas (85′ Ayovi) – Lino, Corozo (54′ Caicedo)

1. Stany Zjednoczone 5 5:4
2. Senegal 4 2:1
3. Arabia Saudyjska 4 3:4
4. Ekwador 2 4:5

W 1/8 finału czekają nas następujące mecze: Korea Południowa – Portugalia, Urugwaj – Arabia Saudyjska, Wenezuela – Japonia, Stany Zjednoczone – Nowa Zelandia, Francja – Włochy, Zambia – Niemcy, Meksyk – Senegal, Anglia – Kostaryka.