Piłka nożna – MŚ U20: Wenezuela w finale!

Wenezuelczycy pokonali po rzutach karnych Urugwaj i jako pierwsi zameldowali się w finale rozgrywanych w Korei Południowej mistrzostw świata U20 w piłce nożnej. Coś, w co nikt by przed turniejem nie uwierzył, stało się faktem!

Olbrzymich emocji dostarczył pierwszy mecz półfinałowy między dwoma drużynami z Ameryki Południowej. Jak się można było domyślać mecz pełen bardzo twardej walki, często na granicy faulu. Niestety nie był to mecz, który zachwycał finezją, tempem czy technicznymi popisami. Zwłaszcza w pierwszej połowie sytuacji bramkowych było jak na lekarstwo, nic więc dziwnego, że zakończyła się ona bezbramkowo. Niewielką przewagę posiadali Urugwajczycy, których przed meczem uważano za faworytów. Wenezuelczycy zdecydowanie bardziej skupieni byli na obronie.

Druga połowa zaczęła się od bardzo mocnego uderzenia. W polu karnym Wenezueli doszło do starcia, które sędziujący ten mecz Szymon Marciniak uznał za mieszczące się w ramach przepisów. Nim wznowiono grę polski sędzia przeanalizował sytuację na video… i przyznał Urugwajczykom rzut karny! Video pokazuje, że była to dobra decyzja zespołu sędziowskiego. De la Cruz zamienił rzut karny na bramkę. Obraz gry w sumie się niewiele zmienił – inicjatywę przejęła Wenezuela, ale do sytuacji stuprocentowych nie doprowadzała. Urugwajczycy mądrze się bronili, z rzadka przeprowadzając kontry. Był już doliczony czas gry, kiedy Marciniak podyktował rzut wolny dla Wenezueli w odległości 20 metrów od bramki. Wprowadzony 15 minut wcześniej Sosa fantastycznym strzałem lewą nogą umieścił piłkę w okienku bramki Mele, doprowadzając do dogrywki.

Dodatkowe 30 minut nie przyniosło rozstrzygnięcia, choć dosłownie w ostatnich sekundach słupek uratował Urugwajczyków. Mnóstwo było walki, mnóstwo fauli (w całym meczu 45!), ale nadal niewiele pięknego  futbolu. Tak więc o wejściu do finału decydowały rzuty karne. Farinez obronił dwa strzały, Wenezuelczycy pudłowali tylko raz i w taki oto sposób znaleźli się w finale. Stało się cos, co przed turniejem było nie do przewidzenia.

Urugwaj – Wenezuela 1:1 (0:0, 1:1) k. 3-4
bramki: N. de la Cruz (49 karny) – Sosa (90+1)
Urugwaj: S. Mele, S. Bueno, J.L. Rodriguez, M. Olivera, M. Saracchi (76 C. Benavidez), N. Schiappacasse (67 J. Ardaiz), N. de la Cruz, F. Valverde, A. Rogel, A. Canobbio, R. Bentancur
Wenezuela: Farinez, Quero (120+1 Makoun), Ferraresi, Penaranda, Herrera, Pena (58 Soteldo), Chacon (83 Hurtado), Lucena, Mejias, Cordova (76 Sosa), Hernandez
żółte kartki: N. de la Cruz, R. Bentancur, C. Benavidez, A. Cannobio oraz Herrera, Hernandez, Penaranda, Sosa
sędziował: Szymon Marciniak (Polska)

Bartosz Szafran4865 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password