Piłka nożna – MŚ U20: Włosi z brązem po karnych

Dramaturgii i wielkich emocji nie zabrakło. Po bardzo ciekawym spotkaniu, zakończonym rzutami karnymi, Włosi pokonali dziś Urugwaj, zdobywając tym samym brązowe medale Mistrzostw Świata do lat 20.

Oba zespoły dzisiejsze spotkanie rozpoczęły mocno asekuracyjnie. W pierwszej połowie nie widzieliśmy tego, do czego zarówno Włosi, jak i Urugwajczycy przyzwyczaili nas w poprzednich spotkaniach. Zabrakło zatem dynamicznej gry w środku pola czy ofensywnych akcji bocznych obrońców. Cel był jasny – nie stracić bramki. Doprowadziło to jednak do tego, iż w ciągu 45 minut gry obejrzeliśmy zaledwie kilka strzałów, z czego żaden nie miał prawa zaskoczyć bramkarza.

W drugą połowę dużo lepiej weszli piłkarze z Ameryki Południowej. Jako pierwszy dogodną sytuację strzelecką wywalczył sobie Ardaiz, który otrzymawszy dośrodkowanie, musiał uderzać jednak z bardzo ostrego kąta i w rezultacie pocelował wprost w bramkarza. Gra „Celestes” nabrała jednak tempa, a rywale musieli szybko reagować. Włoski trener zdecydował się wówczas na zmianę w środku. Z boiska zszedł Orsolini, będący dziś zaledwie cieniem zawodnika, który tak znakomicie prezentował się w poprzednich spotkaniach.

Zmiana wpłynęła pozytywnie na grę „Azurrich”. Zdołali oni doprowadzić do kilku ciekawych sytuacji, a najgroźniejszą z nich strzałem z dystansu wykończył Favilli. Pomimo iż można powiedzieć nawet, że momentami to Włosi dominowali w końcówce spotkania, ostatnią okazję na przechylenie szali zwycięstwa na swoją stronę w regulaminowym czasie gry mieli gracze z Urugwaju. W 87. minucie Plizarri został zmuszony do interwencji przez Bosellę.

Ożywiona gra w ostatnich minutach poprawiła jakość widowiska. Nie zdołała jednak wpłynąć na wynik. Do końca meczu utrzymał się bezbramkowy remis. Doszło zatem do rzutów karnych. Valverde (Urugwaj), Vido i Marchizza (obaj Włochy) strzelanie rozpoczęli od bezbłędnych, mierzonych tuż obok słupka strzałów. Przy wyniku 2:1 dla Italii, bohaterem spotkania został Plizarri. Włoski bramkarz dwa razy z rzędu znakomicie obronił uderzenia – najpierw Rodrigo Amarala, potem Boselli – zapewniając swojej ekipie dużą dozę spokoju. Wykorzystali ją Mandragora i Panico. Dzięki skutecznym strzałom obu Włochów, to „Azurri” wygrali konkurs jedenastek 4:1, dzięki czemu zdobyli brązowe medale Mistrzostw Świata do lat 20.

Włochy – Urugwaj 0:0 k. 4:1
Karne: Valverde (0:1), Vido (1:1), Marchizza (2:1), Rodrigo Amaral (2:1), Boselli (2:1), Madragora (3:1), Panico (4:1)
Kartki: 79′ Favilli43′ Viera

Włochy: Plizarri – Semicola, Marchizza, Romagna (71′ Cappolaro), Pezzella – Madragora – Panico, Pessina, Cassata (87′ Vido), Orsolini (57′ Bifulco) – Favilli

Urugwaj: Mele – Rodriguez, Rogel Paita, Vina, Olivera – Valverde – Rodrigo Amaral, Bentancur, Canobbio (61′ De La Cruz), Viera Morales – Ardaiz (77′ Boselli)