Piłka ręczna – Euro 2018: Już tylko dwunastka w grze o medale

Za nami faza grupowa 13. Mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych, które rozgrywane są w Chorwacji. Choć główni faworyci w komplecie stawili się w drugiej rundzie, nie zabrakło niespodzianek.

Grupa A

Nie do końca tak jak zaplanowali kończą pierwszą rundę mistrzostw gospodarze. Chorwaci po dość łatwych zwycięstwach nad Serbią i Islandią, w trzecim spotkaniu wysoko ulegli Szwedom. Skandynawowie – najmłodsza drużyna tego turnieju – mimo fatalnego początku (porażki z Islandią), drugą fazę rozpoczną z kompletem czterech punktów – a wszystko za sprawą zwycięstw nad wspomnianą już Chorwacją oraz Serbią. Ci drudzy po raz pierwszy od 2012 roku wyszli z grupy Euro, ale biorąc pod uwagę, że drugą rundę rozpoczynać będą z zerowym dorobkiem punktowym – na powtórkę sprzed sześciu lat (srebrny medal), nie ma co liczyć.

l.p. Drużyna Punkty
1. Szwecja 4
2. Chorwacja 4
3. Serbia 2
4. Islandia 2

Grupa B

Wszystko co najważniejsze w grupie B rozegrało się już pierwszego dnia turnieju. Francuzi 32:31 pokonali Norwegów, natomiast Białorusini 27-26 Austriaków. Pozostałe dwie kolejki to już łatwe, planowe zwycięstwa mistrzów i wicemistrzów świata nad niżej notowanymi ekipami, co dało nam spodziewany jeszcze przed turniejem rezultat – do drugiej rundy z kompletem punktów awansują Francuzi, z dwoma punktami – Norwegowie, natomiast od zera zaczynać będą musieli Białorusini. Austriacy, którzy wrócili na Euro po czteroletniej nieobecności – wracają do domu.

l.p. Drużyna Punkty
1. Francja 6
2. Norwegia 4
3. Białoruś 2
4. Austria 0

Grupa C

Najwięcej kontrowersji, ale też chyba najwięcej emocji dostarczyła nam rywalizacja w grupie C. Dowodem tego pierwszego niech będzie fakt, że w proteście przeciwko wątpliwym decyzjom sędziowskim z końcówki meczu Słowenia – Niemcy (zakończonego ostatecznie remisem 25:25), ci pierwsi na poważnie rozważali… wycofanie się z imprezy. Dowodem tego drugiego – końcówka spotkania Niemców z Macedończykami i fenomenalna obrona rzutu Stoilova przez Heinevettera, która uratowała Niemcom remis 25:25 i dwa punkty zabrane do drugiej fazy. Z jednym walkę o półfinał rozpoczną Słoweńcy, w najlepszej sytuacji natomiast, dość niespodziewanie, Macedończycy – trzy punkty. Czarnogórcy – poza wyrównanym spotkaniem z Macedonią – byli w tej rywalizacji tylko tłem. Komplet trzech porażek i ostatnie miejsce w grupie.

l.p. Drużyna Punkty
1. Macedonia 5
2. Niemcy 4
3. Słowenia 3
4. Czarnogóra 0

Grupa D

O ile grupie C przyznać możemy miano najbardziej emocjonującej, o tyle tytuł „najmniej spodziewanego rozstrzygnięcia” bez dwóch zdań należy się grupie D. A wszystko za sprawą reprezentacji Czech, która najpierw sensacyjnie pokonała mistrzów olimpijskich z Danii, by dwa dni później wyrzucić z turnieju Węgrów. Mikkel Hansen i spółka po niespodziewanej porażce z reprezentacją naszych południowych sąsiadów szybko się jednak pozbierali i w ostatnim spotkaniu pokonali Hiszpanów 25:22, co dało nam sytuację dość nietypową – wszystkie trzy zespoły z grupy D zabierają ze sobą do drugiej rundy po dwa punkty. Jeżeli dodamy do tego równie ciekawą sytuację w grupie C – walka o półfinał w grupie II zapowiada się co najmniej pasjonująco!

l.p. Drużyna Punkty
1. Hiszpania 4
2. Dania 4
3. Czechy 4
4. Węgry 0

W grze o medale pozostała więc już tylko dwunastka najlepszych reprezentacji na Starym Kontynencie. Od jutra rywalizacja toczyć się będzie w grupach I i II, powstałych z połączenia odpowiednio grup A i B oraz C i D. Do półfinałów awansują po dwie najlepsze ekipy z każdej grupy. Sytuacja wyjściowa prezentuje się następująco.

Grupa I

l.p. Drużyna Punkty
1. Szwecja 4
2. Francja 4
3. Chorwacja 2
4. Norwegia 2
5. Białoruś 0
6. Serbia 0

Grupa II

l.p. Drużyna Punkty 
1. Macedonia
2. Hiszpania
3. Dania 2
4. Niemcy 2
5. Czechy 2
6. Słowenia 1

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password