Piłka ręczna – Euro 2018: Wpadka Hiszpanów, niewykorzystana szansa Macedończyków

W przedostatniej kolejce drugiej rundy fazy grupowej Hiszpanie przegrali ze Słoweńcami 26:31, zaś Czesi pokonali Macedończyków 25:24. Dzięki tym rezultatom awans do strefy medalowej z 2. grupy mają już zapewniony pauzujący dziś Duńczycy. O  drugie miejsce powalczą w bezpośrednim pojedynku Hiszpanie z Niemcami.

Dla Hiszpanów dzisiejsze spotkanie miało istotne znaczenie w kontekście walki o awans do półfinału. Zwycięstwo ze Słoweńcami przybliżyłoby podopiecznych Jordiego Ribery do awansu z grupy II, zaś porażka bardzo skomplikowałaby ich sytuację.

Ranga tego spotkania już na samym początku sparaliżowała dzisiejszych faworytów. Hiszpanie mieli problemy ze skutecznością w ofensywie i już po kilku minutach przegrywali 2:5. Wpływ na to miała głównie świetna dyspozycja  w bramce Urha Kastelicia, który odbijał większość piłek. Obraz gry uległ jednak zmianie w następnych minutach, kiedy to do głosu doszli Ferran Sol oraz Adrian Figueras. Ten pierwszy raz po raz niepokoił słoweńską defensywę atakami ze skrzydła. Po jego kilku bramkach w krótkim odstępie czasu Hiszpanie objęli dwubramkowe prowadzenie. Kiedy wydawało się, że sytuacja na boisku jest opanowana, drużyna z Bałkanów ponownie wspięła się na wyżyny. Duet Marguc oraz Mackovsek wspierany przez doskonałego Kastelicia sprawił, że to właśnie ich drużyna na przerwę schodziła przy skromnym prowadzeniu. Druga połowa rozpoczęła się od wymiany ciosów, ale przy stanie 16:15 dla Słoweńców hiszpańska maszyna znowu się zacięła. Cztery bramki w dwie minuty rzucone przez słoweńskich szczypiornistów sprawiły, że losy tego meczu były już praktycznie przesądzone. W 46. minucie ich przewaga osiągnęła już nawet siedem bramek. Hiszpanie próbowali jeszcze zniwelować stratę, ale ostatecznie przegrali to istotne starcie 26:31. Mimo porażki, wciąż zachowują szansę na awans. O grze w strefie medalowej zadecyduje jutrzejszy bezpośredni pojedynek z Niemcami.

Porażka Hiszpanów dawała szansę Macedończykom na włączenie się do gry o awans do 1/2 finału. Dodatkowym atutem wydawała się obecność Kirila Lazarova, który mimo kontuzji powrócił do składu. Macedończycy doskonale otworzyli ten mecz, bowiem przez ponad dziewięć minut stracili tylko jedną bramkę. Wypracowana na początku przewaga nie została roztrwoniona do końca pierwszej połowy. Czesi co prawda starali się gonić wynik, mieli nawet okazję na zdobycie bramki kontaktowej, ale po 30. minutach przegrywali 11:13. Taki wynik oznaczał olbrzymie emocje w drugiej połowie. Na starcie tej odsłony meczu obydwie ekipy raziły nieskutecznością. Jako pierwsi przełamali się zawodnicy z Bałkanów. Za sprawą trzech bramek Filipa Taleskiego objęli prowadzenie 17:12 i pewnie zmierzali po zwycięstwo. Jednakże doszło do nieoczekiwanego zwrotu akcji. Czesi za sprawą Jakuba Hrstka oraz Ondreja Zdrahala w 54. minucie doprowadzili do remisu 22:22. Ostatnie minuty były niezwykle nerwowe z obu stron. Chaos na boisku przełożył się na składność ofensywnych akcji. Lepiej w tej sytuacji odnaleźli się nasi południowi sąsiedzi, którzy w 60. minucie wyszli na prowadzenie 25:24. Piłkę mieli jednak jeszcze Macedończycy, którzy niemal z ostatnią syreną zdołali wyrównać. Sędziowie początkowo uznali tę bramkę, ale po chwili zdecydowali się na obejrzenie zapisu video. Po chwili zmienili swoją decyzję i podyktowali rzut karny. W kluczowym momencie z siedmiu metrów pomylił się Dejan Manaskov, zaprzepaszczając tym samym szansę swojej reprezentacji na awans do strefy medalowej.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password