Piłka ręczna: Katarczycy pomogą Polakom w drodze do Rio?

Wczoraj w Doha rozpoczął się Azjatycki Turniej Kwalifikacyjny piłkarzy ręcznych do Igrzysk Olimpijskich w Rio. O awans na najważniejszą sportową imprezę czterolecia walczy 11 reprezentacji, wśród nich oczywiście gospodarze, aktualni wicemistrzowie świata – Katarczycy. System kwalifikacji skonstruowany jest tak, że ewentualne zwycięstwo Kataru w tym turnieju znacznie ułatwi drogę do Rio… reprezentacji Polski.

piłkaręczna111Biało-czerwoni brązowym medalem na styczniowym mundialu w Katarze zapewnili sobie awans do Światowego Turnieju Kwalifikacyjnego nr 2, gdzie ich rywalami byliby: druga drużyna Azjatyckiego Turnieju Kwalifikacyjnego, trzecia drużyna przyszłorocznych Mistrzostw Europy i szósta drużyna Mistrzostw Świata w Katarze (Chorwacja). Podopieczni Michaela Bieglera mieliby więc do pokonania dwie mocne europejskie ekipy. Jak wiadomo z każdego turnieju kwalifikacyjnego awans na igrzyska uzyska tylko dwójka, więc o Rio na pewno nie byłoby łatwo.

Zwycięstwo Kataru w turnieju kontynentalnym oznaczałoby bezpośredni awans na igrzyska tej reprezentacji, a to z kolei – przetasowanie w składach światowych turniejów kwalifikacyjnych. Polska „wskoczyłaby” w miejsce Kataru jako druga drużyna z MŚ i trafiłaby do turnieju nr 1, gdzie zagrają również: siódma drużyna z MŚ (prawdopodobnie Macedonia), druga drużyna turnieju kwalifikacyjnego dla Ameryki Płd. (Chile) oraz druga drużyna Mistrzostw Afryki (21-30 stycznia 2016). O awans byłoby więc zdecydowanie łatwiej.

Marsz po awans do Rio wicemistrzowie świata rozpoczęli bardzo udanie – w pierwszym meczu rozgromili Uzbekistan 49:9. Biorąc pod uwagę, że najgroźniejszymi rywalami zespołu Valero Rivery będą Irańczycy, Japończycy i Koreańczycy, ich zwycięstwo i pierwsza w historii kwalifikacja na igrzyska wydają się być formalnością.

Jak dotychczas znamy 3 z 12 reprezentacji, które w sierpniu przyszłego roku powalczą o olimpijskie medale. Są to gospodarze – Brazylijczycy, mistrzowie świata – Francuzi oraz mistrzowie Igrzysk Panamerykańskich – Argentyńczycy.

Polacy bezpośrednią kwalifikację do Rio mogą sobie zapewnić już na styczniowych Mistrzostwach Europy w naszym kraju. Warunkiem jest jednak zdobycie złotego medalu lub srebrnego, jeśli złoto przypadnie w udziale Francuzom, którzy zapewnili sobie bezpośrednią kwalifikację już na Mistrzostwach Świata w Katarze.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password