Piłka ręczna – Mistrzostwa Świata: Triumfatorzy igrzysk i mistrzostw Europy już poza turniejem!

O ile sobota na Mistrzostwach Świata w piłce ręcznej większych niespodzianek właściwie nie przyniosła, to dwa z czterech meczów w niedzielę skończyły się sensacyjnymi rezultatami. We Francji o najwyższe cele nie zagrają zwycięzcy dwóch najważniejszych turniejów 2016 roku – Mistrzowie Europy oraz mistrzowie olimpijscy! 

Białoruś – Szwecja 22:41 (11:24)

Szwedzi pokazali w tym spotkaniu, że wracają do wielkiej formy i wielkiej gry o najwyższe cele. Drużyna, która przed rokiem przegrywała z Polską pojedynek o 7. miejsce Mistrzostw Europy, jest już wśród ośmiu najlepszych drużyn globu. W tym meczu ekipie Białorusi paliwa starczyło właściwie na pierwszych sześć minut gry. Po tym czasie Skandynawowie przeważali na boisku w każdym elemencie, a zdobycie 24 bramek (!) do przerwy jest wynikiem niesamowitym. Wielu zawodników „Trzech Koron” zasłużyło na wyróżnienie, ale strzelcem największej ilości goli w tym meczu (8) został Jim Gottfridsson, ponadto na skrzydle nie do zatrzymania był Niklas Ekberg. W ćwierćfinale MŚ Szwedzi stoczą hitowy bój z reprezentacją Francji.

Węgry – Dania 27:25 (13:12)

Do tej pory bezsprzecznie największa sensacja tych zawodów. Drużyna, która w fazie grupowej była lepsza tylko od Arabii Saudyjskiej i Chile, pokonała będących na tych mistrzostwach bez porażki Skandynawów. Już po kilku minutach meczu na tablicy widniał wynik 4:1, ale wielu pomyślało pewnie wtedy, że dominacja Madziarów to tylko kwestia czasu. Kilka minut przed przerwą Duńczycy doprowadzili do wyrównania, ale do szatni schodzili minimalnie przegrywając. Druga połowa znowu toczyła się pod dyktando Węgrów, choć rywalom po raz kolejny udało się wyrównać. Dwa rzuty Gabora Czaszara w końcówce dały jednak Węgrom upragniony i jakże niespodziewany ćwierćfinał. Najskuteczniejszym zawodnikiem z 6 golami na koncie był Mate Lekai.

Niemcy – Katar 20:21 (10:9)

Sensacja mniejszego kalibru, niż ta powyższa, ale jednak też jest to spora niespodzianka. Katar na tym turnieju gra już bez naturalizowanych graczy, którzy dwa lata temu podbijali Mundial na katarskiej ziemi i to wyraźnie zaważa na grze zespołu, choć w dzisiejszym spotkaniu nie było tego widać. Mecz rozpoczął się dużo lepiej dla Niemców, ale z czasem gra się wyrównała, a na boisku bardzo zauważalna była kapitalna postawa bramkarzy – Andreasa Wolffa i Danijela Saricia, których skuteczność osiągała w najlepszych momentach blisko 50%. Jeszcze na pięć minut przed końcem gry Niemcy prowadzili dwoma bramkami, ale kapitalna obrona Katarczyków i większa skuteczność sprawiły drugą sensację 1/8 finału! Najlepszym strzelcem zwycięzców był Raphael Capote, z 9 bramkami na koncie.

Chorwacja – Egipt 21:19 (13:7) 

Mimo jednego gorszego momentu w tym spotkaniu, zawodnicy z Bałkanów mogą się cieszyć z osiągnięcia ćwierćfinału Mistrzostw Świata. Mecz rozpoczął się od ich dominacji mimo tego, że niewiadomą była postawa lekko kontuzjowanego Domagoja Duvnjaka. Dobra skuteczność innych zawodników dała jednak faworytom sześciobramkowe prowadzenie do przerwy i komfort psychiczny przed drugą częścią gry. W pierwszych 15 minutach tej połowy Chorwaci rzucili jednak tylko trzy bramki i wynik stał się dużo lepszy dla jedynych przedstawicieli „Czarnego Lądu” w 1/8 finału. Ostatecznie Chorwaci poradzili sobie w tym ciężkim momencie i po zaciętej, emocjonującej końcówce wygrali 21:19.

Dziś poznaliśmy też jutrzejszego rywala reprezentantów Polski, którzy zagrają o 17. miejsce. Biało-czerwoni staną przed dość trudnym zadaniem, bo ich rywalami – po zwycięstwie 24:22 nad Arabią Saudyjską – będzie Argentyna. W meczu o 19. lokatę zmierzą się Tunezyjczycy i Arabia Saudyjska. Japonia z Chile zagra o 21. miejsce, a miana najgorszej drużyny turnieju będą chcieli uniknąć Angolczycy i Bahrajnczycy.

Radosław Kępys490 Posts

<p>Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów – od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password