Piłka ręczna – MŚ: Faza grupowa na finiszu

Rywalizacja w grupach A i B na Mistrzostwach Świata piłkarzy ręcznych, które rozgrywane są we Francji dobiegła końca. Poznaliśmy tym samym pierwsze cztery pary 1/8 finału.

Grupa A

Rosja – Brazylia 28:24 (14:15)

Zdecydowanie najważniejsze dziś spotkanie w grupie A. Jego stawką było bowiem trzecie miejsce w grupie i uniknięcie w 1/8 finału Hiszpanii. I choć w mecz lepiej weszli Canarinhos, którzy prowadzili przez niemal całą pierwszą połowę, ostatecznie to Rosjanie cieszyli się ze zwycięstwa. Zwycięstwa, na które ogromny wpływ miał golkiper Sbornej – Victor Kireev broniący dziś na fenomenalnej 52-procentowej skuteczności (14/27).

Francja – Polska 26:25 (13:13)

O tym meczu pisaliśmy TUTAJ.

Japonia – Norwegia 23:38 (14:19)

Ostatni mecz grupy A, nie mający kompletnie żadnego znaczenia (Japonia nie mogła przeskoczyć Polski, Norwegia była już pewna 2. miejsca i nie miała szans na wyprzedzenie Francji) rozstrzygnął się praktycznie po szesnastu pierwszych minutach, które Skandynawowie wygrali 12:5. Przez kolejne trzy kwadranse zespół Christana Berge powiększył jeszcze tę przewagę do 15 bramek wygrywając 38:23.

Tunezja – Angola 43:34 (23:16)

Aby podtrzymać nadzieje na awans do 1/8 finału Tunezyjczycy musieli pokonać Angolę i zgodnie z przewidywaniami udało im się tego dokonać bez większych problemów bijąc przy okazji rekord w ilości zdobytych bramek na turnieju we Francji. Aż dziesięciokrotnie na listę strzelców wpisał się Amine Bannour, podobnego wyczynu w reprezentacji Angoli dokonał Gabriel Teca. W ostatecznym rozrachunku nie miało to jednak żadnego znaczenia – punkt Islandczyków w meczu z Macedonią dał awans właśnie ekipie z Europy, która lepszym bilansem bramek wyprzedziła wicemistrzów Afryki.

Macedonia – Islandia 27:27 (13:15)

Islandczycy na mundialu we Francji zawodzą. Po obiecującym początku pierwszego meczu przeciwko Hiszpanom, w kolejnych ulegli Słowenii i tylko zremisowali z Tunezją i aby pozostać w grze o medale nie mogli przegrać dziś z Macedonią. Plan ten udało się zrealizować – podopieczni Geira Sveinssona wywalczyli punkt dający awans, choć długo wydawało się, że zgarną pełną pulę – zwycięstwo, które pozwoliłoby im zająć trzecie miejsce w grupie i uniknąć w 1/8 finału Francji. Świetna końcówka prowadzonych przez niezniszczalnego Kirila Lazarova Macedończyków sprawiła jednak, że to oni zagrają o ćwierćfinał z rywalem również wymagającym, ale zdecydowanie łatwiejszym niż Trójkolorowi – Norwegią.

Hiszpania – Słowenia 36:26 (18:10)

Słoweńcy – mimo wpadki i straty punktów w meczu z Tunezją – do ostatniej kolejki zachowali szanse na pierwsze miejsce w grupie. Koniecznie musieli dziś pokonać Hiszpanów, którzy póki co idą jak burza, a to – jak się dziś okazało – było zdecydowanie ponad ich aktualne możliwości. Szczypiorniści z Półwyspu Iberyjskiego pokazali ogromną siłę już w pierwszych minutach odskakując na trzy bramki i z każdą kolejną minutą tę przewagę powiększając. Ostatecznie triumfowali 36:26 i z kompletem punktów zwyciężyli rywalizację w grupie B.