Piłka ręczna – MŚ: Nieprawdopodobna pogoń Słoweńców!

Przez ogromną większość meczu o brąz Chorwaci dominowali Słoweńców i pewnie zmierzali po swój trzeci medal wielkiej imprezy w ciągu ostatnich czterech lat. Słoweńcy dokonali jednak niemożliwego – odrobili straty i zwyciężyli 31:30 sięgając po swój pierwszy w historii medal mistrzostw świata!

FOTO Lukasz Laskowski / Pressfocus

Od pierwszych minut nakreśliła nam się minimalna przewaga Chorwatów, którzy po prostych stratach rywali i bramkach z kontry Strleka odskoczyli na trzy trafienia. Z każda minutą powiększali swoją przewagę, która w pewnym momencie urosła nawet do sześciu bramek. W ostatnich sekundach przed przerwą Słoweńcom udało się nieco podreperować wynik, ale wiele to nie zmieniało – Chorwaci wydawali się pewnie zmierzać po zwycięstwo.

Ogromną różnicę robiła znakomita defensywa podopiecznych Zelijko Babica. Szczypiorniści z Bałkanów wymusili na Słoweńcach aż osiem strat, sami tylko raz tracąc piłkę w ataku. Ta statystyka w dużej mierze zdecydowała o tym, że wynik po pierwszych trzydziestu minutach wyglądał tak, a nie inaczej.

Dobry początek Słoweńców i zniwelowanie straty do trzech bramek dawało nadzieje na wyrównany mecz i emocjonującą końcówkę. Szybko jednak cztery razy z rzędu trafili Chorwaci, dwukrotnie fenomenalnymi interwencjami popisał się Stepanovic i choć do końca pozostawało jeszcze dużo czasu – wydawało się, że jest po meczu. Nic z tych rzeczy.

Słoweńcy jeszcze pięć minut przed końcem przegrywali pięcioma trafieniami i zdawać by się mogło, że nic nie może odebrać „Hrvatskiej” zwycięstwa. Wtedy jednak stało się coś niewyobrażalnego – pięć błyskawicznych bramek Słoweńców dało remis, a trafienie Boruta Mackovseka – pierwsze od stanu 1:0 prowadzenie. Chorwaci nie zdołali odpowiedzieć i to Słoweńcy cieszyli się z pierwszego w historii medalu mistrzostw świata.

Chorwacja – Słowenia 30:31 (18:13)