Piłka ręczna – Zaskoczenia nie było – Dujszebajew selekcjonerem

Tałant Dujszebajew został nowym trenerem polskiej męskiej reprezentacji w piłce ręcznej. Jego zadanie jest proste – poprowadzić naszych ręcznych do kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Rio, a nastepnie powalczyć tam o medal. 

Michael Biegler pożegnał się z naszą reprezentacją tuż po zakończonych niepowodzeniem mistrzostwach Europy. Do dymisji podał się zaraz po niesławnym meczu z Chorwacją. „Bezkrólewie” w polskim szczypiorniaku trwało miesiąc, ale kalendarz pozwalał na takie opóźnienie w wyborze następcy Niemca. Związek Piłki Ręcznej w Polsce zorganizował konkurs, choć dla większości ekspertów Dujszebajew był murowanym kandydatem do trenerskiej schedy, szczególnie po tym, jak zakończył przygodę z reprezentację Węgier. Oczywiście nie jesteśmy wyznawcami teorii spiskowych, niemniej cala historia począwszy od kompletnie zaskakującego pogromu z Chorwacją byla nietrudna do przewidzenia.

Dujszebajew to postać bardzo barwna, nietuzinkowa, rozponawalna na całym świecie. W swojej karierze zawodniczej reprezentował aż cztery państwa – ZSRR, Wspólnotę Niepodległych Państw, Rosję i Hispanię. Na igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku wraz z WNP zdobył olimpijskie złoto. Cztery i osiem lat później stawał także na olimpijskim podium, jednak na najniższym jego stopniu i już w barwach hiszpańskich. Dwa złote medale mistrzostw świata zdobył dla Rosji i Hiszpanii. W zawodniczej karierze trzykrotnie zdobywał Ligę Mistrzów i wiele innych klubowych trofeów.

Karierę trenerską rozpocząl jeszcze jako czynny zawodnik – trenowal dwa hiszpańskie kluby – Ciudad Real i Athletico Madryt. Od 2014 roku prowadzi Vive Tauron Kielce, w poprzednim sezonie zajął z nią w Lidze Mistrzów 3. miejsce. W latach 2014 – 2016 prowadził też reprezentację Węgier. Teraz poprowadzi Polaków.

Najbliższe poważne zadanie przed nowym trenerem już za nieco ponad miesiąc. Między 8 a 10 kwietnie trzeba zająć jedno z dwóch pierwszych miejsc na turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich. Wbrew pozorom zadanie nie będzie proste.

Bartosz Szafran4775 Posts

<p>Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password